Fasolka pinto – czyżby zniosła ją przepiórka?
Sylwia KaczmarekKto z nas nie używa w swojej kuchni znanych i smacznych roślin strączkowych? Każdy zna chyba smak tradycyjnej polskiej fasolowej, czy fasolki po bretońsku. Jednak, czy oprócz najpopularniejszej w Polsce fasolki białej Jaś, na naszych stołach goszczą jeszcze inne strączki? Asortyment produktów strączkowych jest ogromny, zarówno pod kątem rozmaitości produktów, jak również kolorystyki. Do rodziny roślin strączkowych, zwanych obecnie również „bobowatymi” należą m.in. różnego rodzaju fasolki (adzuki, kidney, pinto, mung), ciecierzyca, bób, groch, soczewica, soja.
Mamy mnóstwo możliwości wyboru, a jedną z ciekawszych propozycji jest fasolka pinto!
Dlaczego pinto?
Swoją nazwę fasolka zawdzięcza małym bordowym kropeczkom, którymi jest pokryta. Potocznie zwana jest również kropkowaną, malowaną, różową plamistą, a także przepiórczą!
,,Mamo, a czy ta fasolka wyszła z jajeczka przepiórki?”
To właśnie pierwsze skojarzenie jakie przychodzi dzieciom do głowy. Małe, podłużne ziarna fasoli o beżowej barwie z bordowymi kropeczkami wyglądem przypominają małe przepiórcze jajeczka. Być może właśnie ciekawy wygląd tej fasolki sprawi, że dzieci chętnie spróbują dań z jej dodatkiem.
Pinto – a co oprócz wyglądu?
Oprócz walorów estetycznych, fasolka jest również smaczna i bardzo wartościowa.
Jest bogatym źródłem białka, niezbędnego składnika odżywczego, zapewniającego prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością lizyny, aminokwasu, który musimy dostarczyć z dietą.
Zawiera znaczącą ilość błonnika pokarmowego, zarówno frakcję rozpuszczalną, jak i nierozpuszczalną w wodzie, składniki mineralne, takie jak: potas, fosfor, magnez, cynk, żelazo oraz spore ilości witamin z grupy B, szczególnie kwas foliowy.
Pinto jest idealnym uzupełnieniem diety w białko i minerały, a pamiętajmy, że urozmaicona dieta jest podstawą odżywiania i chroni nasz organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.
Coś dla wegetarian i wegan, ale nie tylko!
Fasolka pinto może urozmaicić dietę wegetarian i wegan, stanowiąc zamiennik mięsa. Można wykorzystać ją jako składnik wielu dań, duszonych, smażonych, czy pieczonych, świetnie łączy się z kukurydzą i ryżem. Szczególnie ładnie będzie się komponowała w sałatkach, gdzie nie wymaga rozdrobnienia.
Ciekawym przykładem dla wegetarian i wegan mogą być wegańskie burgery z kotletem z fasolki pinto. Przepis niżej.
Zwolennicy mięsnych potraw również znajdą coś dla siebie, gdyż fasolka nadaje się również do dań mięsnych. Znakomicie pasuje do wieprzowiny, wołowiny, czy drobiu.
Przygotowanie fasolki
Fasolka pinto w gotowaniu zachowuje się podobnie jak fasola biała, czy czerwona, można ją więc bez problemu łączyć z innymi fasolkami, aby urozmaicić danie i uzyskać jeszcze ciekawszy efekt.
Sensacje żołądkowo-jelitowe nie będą nam straszne, gdy do fasolki dodamy glony lub zioła, takie jak: cząber, kminek, liść laurowy, czy koper włoski. Łagodzą one zawarte w roślinach strączkowych oligosacharydy gazotwórcze, których organizm człowieka nie trawi. Również przez wcześniejsze namaczanie roślin strączkowych i późniejsze gotowanie ich bez pokrywki, łagodzimy sensacje żołądkowe.
Pamiętajmy, że sól dodajemy pod koniec gotowania fasolki, ok. 10 min. przed końcem. W przeciwnym przypadku fasolka będzie za twarda i nie będziemy jej jeść z taką przyjemnością.
Warto dodać, że fasolka ma słodkawy smak, a potrawy na bazie fasoli, zwykle są rozgrzewające.
Jak to jest z tymi strączkami? Jeść czy nie jeść?
Należy zerwać z mitem, że roślin strączkowych należy unikać. Ostrożność w spożywaniu roślin strączkowych zaleca się kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią, czy dzieciom do lat trzech, ale nie spychajmy strączków na margines, gdyż niedobory witamin i makroelementów powstają m.in. w wyniku ubogiej i monotonnej diety.
Fasolka pinto to smaczna i dekoracyjna roślina strączkowa. Bordowe kropki sprawią, że dania z jej dodatkiem, nabiorą oryginalnego i ciekawego wyglądu.
Spróbujcie sami!
Bardzo prosty przepis na
Kotleciki z fasolki pinto – idealne dla wegetarian i wegan!
Składniki:
1 szklanka ugotowanej fasolki pinto
2-3 łyżki oleju roślinnego
4 łyżki płatków owsianych
sól i pieprz
Wg uznania można dodać jeszcze inne przyprawy i zioła, a także siemię lniane, sezam.
Wykonanie: wcześniej namoczoną co najmniej 12 godzin fasolkę, gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Ugotowaną fasolkę mielimy na gładką masę i łączymy z pozostałymi składnikami. Jeżeli masa będzie za mało zwarta, można dodać jeszcze trochę płatków owsianych lub ulubionej mąki. Następnie formujemy kotleciki i pieczemy w rozgrzanym do 180 st. C piekarniku ok. 20-30 min.
Kotleciki można wykorzystać do wykonania wegetariańskich burgerów.
lub tradycyjna smaczna sałatka:
Sałatka z kurczakiem i fasolką pinto
Składniki:
2 piersi z kurczaka
1 szklanka ugotowanej fasolki pinto
1 puszka ananasa
1 puszka kukurydzy
300 ml majonezu lub jogurtu
1 łyżka miodu
1 przyprawa Curry
1 sos chilli słodko -pikantny
Wykonanie: piersi z kurczaka pokroić w kostkę, zasypać przyprawą curry, zalać sosem chilli i odstawić na 24 godz. Następnie podsmażyć na rozgrzanym oleju, a kiedy ostygną połączyć z fasolką pinto, pokrojonym w kostkę ananasem i kukurydzą. Majonez wymieszać z miodem i połączyć z pozostałymi składnikami.
Smacznego!
Fasolka pinto pochodzi z Ameryki, ale obecnie jest stosowana na całym świecie. Znamy ją również w Polsce i mamy wiele przepisów, do których ją dodajemy – kliknij tutaj.
Smacznego!
Źródła:
1. Stolińska H. „Dieta na ziarnku grochu” PG 2013/10
2. Konieczny W. „Dlaczego strączkowe?” Farmer 2008
3. Kapusta F. „Rośliny strączkowe źródłem białka dla ludzi i zwierząt” Nauki Inżynierskie i technologie 2012 1(4)
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.