Grzyby Shiitake aromat i zdrowie
Sylwia KaczmarekGrzyby Shiitake (Lentinus edodes) zwane inaczej twardziakiami japońskimi uprawiane są na martwych kłodach drzew liściastych. Podłoże, na którym się rozwijają, można kontrolować oraz wzbogacać, wpływając w ten sposób na skład mineralny grzybów.
Shiitake są tradycyjnym przysmakiem w kuchni wschodniej, ale cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu krajach ze względu na swój specyficzny smak i cenne właściwości odżywcze. Są grzybami o łagodnym smaku, korzennym i bardzo aromatycznym zapachu. Nadają się do spożycia w stanie świeżym, suszonym i do marynowania.
Twardziaki są jednym z głównych składników wegańskiej diety Genmai – Saishoku, zawierającej brązowy ryż, warzywa, glony i grzyby, której stosowanie zapewnia poziom witaminy B12 na poziomie porównywalnym z dietami niewegetariańskimi.
Zawierają ponadto również znaczące ilości witamin D, A, C, E, K, witamin z grupy B (B3, B5, B7), polisacharydy, kwasy nukleinowe oraz białko, które zawiera wszystkie podstawowe aminokwasy.
Pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz wpływają na prawidłową regulację ciśnienia.
Obecnie coraz częściej zaleca się spożywanie grzybów shiitake wraz z chemioterapią by zmniejszyć toksyczne działanie leków na zdrowe komórki oraz system immunologiczny.
Shiitake należy poddawać krótkotrwałej obróbce cieplnej (ok. 5 min.), w przeciwnym razie twardnieją. W zależności od użycia (np. do sosów) warto namoczyć je ok. 30 min. przed użyciem.
Przepisy z grzybami shiitake znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.