Karob
gotujwstylueko.plDrzewo karobowe (inaczej szarańczyn strąkowy) uprawiane jest głównie w klimacie śródziemnomorskim. Jego owoce to duże strąki określane mianem chleba świętojańskiego. Są pełne małych nasion w kolorze brązowym, z których po uprażeniu i zmieleniu pozyskuje się karob, potocznie nazywany mączką z chleba świętojańskiego. Każde z ziaren ma identyczną wagę (równą jednemu karatowi - 0,02 g), to sprawiło, że w dawnych czasach były używane do odważania złota i kamieni szlachetnych!
Najbardziej charakterystyczną cechą karobu jest smak zbliżony do kakao, dlatego z powodzeniem może być stosowany jako zamiennik dla osób z alergią na ten składnik. Jego przewagą jest także dużo niższa zawartość tłuszczów. Mimo zdecydowanie słodszego smaku posiada mniej kalorii ok. 240 kcal/100 g, podczas gdy kakao o obniżonej zawartości tłuszczu ma ponad 340 kcal/100 g.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Karob jest bogaty w wapń, który odgrywa ważną rolę podczas intensywnego wzrostu dzieci oraz leczeniu osteoporozy u osób starszych. Jego zawartość to około 300 mg / 100 g produktu. Mączka z chleba świętojańskiego to skarbnica wielu minerałów i witamin. W jej składzie znajdziemy: witaminę A, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo.
ZATOSOWANIE
Karob posiada lekki słodki smak, co czyni go zamiennikiem innych słodzików! Można stosować go w postaci zmielonej lub płynnej – melasa karobowa. Oprócz wyjątkowej słodyczy dostarczymy też organizmowi wielu minerałów i witamin. Co ważne mogą sięgać po niego również diabetycy, ponieważ stabilizuje poziom cukru we krwi. Zachęcamy do włączania go do swojej diety nie tylko osoby z alergiami, ale wszystkich amatorów zdrowego żywienia! Karob stosuje się głównie w kuchni. Jednak odnalazł też swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, jako naturalny zagęstnik, czy konserwant. Można stosować go, jako naturalny lek na choroby układu pokarmowego, czy górnych dróg oddechowych. Karob łączy w sobie wiele zalet: naturalnie słodki smak, bogactwo minerałów i witamin oraz szereg właściwości prozdrowotnych.
Dzięki tak szerokiej gamie składników odżywczych można z powodzeniem włączyć go do codziennej diety i korzystać z jego wyjątkowych właściwości. Karob korzystnie wpływa na układ trawienny, regulując jego pracę. Duża zawartość błonnika oraz pektyn pomaga w walce z zaburzeniami jelit, takimi jak zaparcia. Obecne w nim taniny wiążą się z toksynami, dzięki czemu hamują rozwój bakterii, jest to pomocne przy leczeniu biegunek.
Karob jest produktem lekkostrawnym, dlatego możemy włączać go do wielu profilowanych diet. W jego składzie znajdziemy również kwas galusowy, który ma właściwości przeciwutleniające, a także działa przeciwbólowo i przeciwdrobnoustrojowo. Wspomaga odporność, dlatego powinniśmy sięgać po niego w okresie jesienno – zimowym. Karob polecany jest osobom, które powinny zadbać o obniżenie poziomu złego cholesterolu. Ponadto wykazuje właściwości wykrztuśne, łagodzi kaszel, nie tylko ten spowodowany infekcją, ale również paleniem tytoniu. Pomaga w leczeniu astmy i problemów spowodowanych alergiami. Szarańczyn strąkowaty przypomina akację.
Magdalena Nagler
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Przepisy z wykorzystaniem karobu znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.