Komosa ryżowa
Sylwia KaczmarekKomosa ryżowa (ang. Quinoa), inaczej zwana jako proso boliwijskie lub ryż peruwiański, należy do rodziny kosmowatych, zaliczanej do pseudozbóż, tzn. roślin wytwarzających bogate w skrobię nasiona, niebędących zbożami. Pochodzi z rejonów górskich Boliwi, Chile, Peru oraz Ekwadoru. Jest bardzo starą uprawą Andyjską, uprawianą od co najmniej 5000 lat. Jest to roślina jednoroczna, swoją dojrzałość osiąga po ok. 100 dniach od zasiewu. Łodyga rośliny jest wzniesiona, prosta, dość gruba osiągająca wysokość ponad 1,5 m. Owoce są drobne, otoczone zmięśniałym okwiatem. Nasiona mają średnicę 1,1-2,5 mm, u uprawianych form są różnobarwne.
Istnieją trzy główne rodzaje Quinoa, które różnią się kolorem:
- komosa ryżowa biała (białe ziarno) – najbardziej powszechna,
- komosa ryżowa czerwona (czerwone ziarno) – najbardziej wartościowa pod względem zawartości minerałów; ma mniej białka i więcej węglowodanów niż biała, ale za to więcej błonnika,
- komosa ryżowa czarna (czarne ziarno) – bardzo rzadki rodzaj komosy.
Poza kolorem ziarna różnią się również nieco smakiem.
Uprawą i zbiorem komosy ryżowej zajmują się przede wszystkim drobni rolnicy, którzy wiążą z nią nadzieje na większe dochody i polepszenie swojego życia.
Komosa ryżowa potrafi przystosować się niemal do każdych warunków klimatycznych. Nawet takich, gdzie wilgotność gleby jest niska, dlatego roślina ta jest pożądana przez rolników we wszystkich regionach świata.
Komosa była podstawowym pokarmem w państwach Inków i Azteków. Ziarno komosy ryżowej jest niezwykle bogate w pełnowartościowe białko (zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne dla człowieka, co w pokarmach roślinnych jest zupełnie wyjątkowe) oraz w sole mineralne i witaminy, jest więc idealnym składnikiem zrównoważonego odżywiania.
Aby propagować i uświadomić ludzi o niezwykłych walorach tej rośliny – eksperci ONZ w rok ubiegły ogłosili Międzynarodowym Rokiem Komosy Ryżowej.
Przepisy z komosą ryżową znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.