Len już mielony
gotujwstylueko.plLen to roślina włóknodajna i oleista, pochodząca z rodziny lnowatych. Łodyga lnu osiąga nawet do 90 cm wysokości, jest wzniesiona, prosta, rozgałęziająca się ku górze. Owocem lnu jest kulista, pięciokomorowa torebka zwierająca od 10 do 12 najcenniejszych nasion (siemię lniane). Dlaczego nasiona lnu są tak cenne?
Dawniej len był dla człowieka niezastąpiony. Z włókien lnu uzyskiwano płótno i olej lniany. Stosowany był również do pielęgnacji skóry, a w medycynie ludowej łagodził bóle brzucha. To właśnie nasiona lnu stanowią naturalny lek na wiele dolegliwości. Obecnie len przechodzi renesans swojej przydatności, a zmielone siemię lniane (len mielony) jest nie tylko stosowane w medycynie naturalnej, ale również służy w kuchni jako dodatek do wielu potraw.
Nasiona lnu to przede wszystkim źródło niezbędnych dla organizmu kwasów omega 3, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, siatkówki oka, są niezbędne do budowy błon komórkowych. Warto pamiętać, że nasz organizm samodzielnie nie wytwarza kwasów omega 3. A zatem muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dużą ich zawartość znajdziemy na przykład w tłustych rybach lub olejach (lnianych, rzepakowych, z orzechów włoskich, sojowych).
Len korzystnie wpływa na układ pokarmowy i procesy trawienia. Uzupełnia codzienną dietę w substancje śluzowe o właściwościach powlekających i osłaniających przewód pokarmowy, szczególnie w przypadku nadmiernego wydzielania soku żołądkowego. Polecany jest także osobom ze skłonnością do zaparć i otyłości. W przypadku podrażnień żołądka możemy przygotować sobie odwar z mielonego lnu. Oto przepis:
Odwar z mielonego lnu
-
zmielony len 1 łyżka
-
woda 1 szklanka
Zmielony len zalewamy letnia wodą i gotujemy na małym ogniu około 15 minut pod przykryciem, po przestygnięciu możemy pić dwa razy dziennie po pół szklanki.
Innym sposobem otrzymania zbawiennej dla naszego przewodu pokarmowego zawiesiny z lnu jest zalanie 1 łyżeczki mielonego lnu gorącą wodą do wysokości 3/4 szklanki mieszając przy tym energicznie łyżką. Pozostawiamy do lekkiego ostygnięcia, mieszamy co jakiś czas do uzyskania konsystencji śluzu. Najlepsze efekty osiągniemy gdy wypijemy miksturę na pół godziny przed jedzeniem.
Dla osób, które nie lubią smaku mielonego lnu proponujemy sporządzenie kisielu na bazie ugotowanego lnu mielonego z zmiksowanymi owocami: brzoskiwiniami, morelami lub mango z dodatkiem owocu granatu.
Można również łączyć len mielony z mlekiem, sokami owocowymi, miodem lub dla odmiany z solą jako dodatek do sałatek, zup i sosów. Len może nam posłużyć jako panierka lub składnik pieczywa.
Len mielony zawiera mniej tłuszczu niż tradycyjne siemię lniane, dzięki temu jest mniej kaloryczny i smakowitszy. W kuchni może służyć jako dodatek, a nawet jako zagęszczacz do zup i sosów.
Przepisy z lnem mielonym znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.