Lucuma –naturalny słodzik z Amazonii
Sylwia Kaczmarek
Lucuma (Pouteria lucuma) to tropikalna roślina, najczęściej spotykana w peruwiańskich Andach. Peru, to właśnie kraj, który postrzegany jest jako ojczysty kraj tych owoców. Lucuma traktowana jest tam jako symbol dziedzictwa kulturowego. W żadnym innym kraju nie jest uprawiana na tak dużą skalę i spożywana w tak dużych ilościach. Od tysięcy lat owoce lucumy były niezbędnym i niezwykle cenionym składnikiem diety Peruwiańczyków.
W czasach nieurodzaju, owoce lucumy stanowiły dla tubylczej ludności doskonałe „zabezpieczenie”, a symbol tego owocu można znaleźć na wielu obrazach, tkaninach, ceramice i innych dziełach sztuki, tworzonych przez różne kultury na przestrzeni tysięcy lat.
Zielone owoce lucumy o kształcie kulistym lub jajowatym mają jasnożółty, często włóknisty miąższ. Są bardzo odżywcze, lekko słodkie i mocno orzeźwiające.
Zarówno owoce świeże, jak również po przetworzeniu mogą być doskonałym składnikiem naszej diety.
Miąższ lucumy wysuszony i sproszkowany świetnie sprawdza się w charakterze naturalnego słodzika lub środka aromatyzującego. Charakteryzuje się słodkim smakiem, podobnym do karmelu i syropu klonowego. Może wzbogacić wiele przepisów kulinarnych.
Najczęściej wykorzystywany jest jako składnik lodów, puddingów, koktajli mlecznych, jogurtów, ciast, tortów, pieczywa i innych deserów.
W niektórych krajach jest to jeden z najpopularniejszych smaków lodów. W Peru lody o smaku lucumy cieszą się ogromną popularnością, źródła podają, że o wiele większą niż lody truskawkowe, czy waniliowe.
Oprócz wszechstronnego zastosowania kulinarnego, lucuma to również bardzo odżywczy produkt, gdyż zawiera wiele cennych składników, m.in.:
- beta-karoten (prowitamina witaminy A), będący silnym przeciwutleniaczem;
- witaminy z grupy B, pełniące w organizmie ważną rolę, odpowiadające m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego,
- wysoką zawartość błonnika pokarmowego (w 100g produktu znajduje się ok. 20 g tego składnika), wspomagającego pracę układu pokarmowego,
- białko roślinne,
- niezbędne składniki mineralne, m.in. żelazo, wapń.
Lucuma, ze względu na swoje właściwości, jest przedmiotem badań wielu przedstawicieli świata nauki.
Badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że olej z nasion lucumy ma korzystny wpływ na skórę i gojenie ran. Może stanowić naturalny zamiennik dla innych środków wykorzystywanych do pielęgnacji skóry, m.in. wazeliny, antybiotyków, czy innych leków.
Jak widać, lucuma, zwana również „słodkim złotem Inków”, może stanowić niezwykle cenny dodatek naszej diety.
W tym momencie nie mamy jeszcze przepisów z lucumą, gdy się pojawią załączymy. Z powodzeniem możemy lucumy używać w tych przepisach, w których potrzebny jest składnik słodzący.
Źródła:
1. „Fruits of tropical and subtropical origin. Composition, properties and uses”. 1990
S. Nagy, P.E. Shaw, W.F. Wardowski
2. “Original Contribution: Wound-healing properties of nut oil from Pouteria lucuma”.
Journal of cosmetics. 2010 L.E. Rojo, C.M. Villano, G. Joseph
3. „US researchers file for patent on the lucuma fruit, a “flagship product” of Peru”. 2012
Briefing Paper Nagoya Protocol E. Hammond
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.