Mąka migdałowa – źródło odżywczych składników
Sylwia KaczmarekMąka migdałowa powstaje w wyniku zmielenia blanszowanych, nieprażonych nasion migdałowca. Posiada naturalną, delikatną słodycz, która długo pozostaje w ustach.
Oprócz niepowtarzalnych walorów smakowych, dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych, korzystnie wpływa na organizm człowieka.
Jest doskonałym źródłem witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Zawiera witaminy z grupy B: tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy, a ponadto znaczące ilości mikro- i makroelementów, takich jak: potas, cynk, fosfor, żelazo, wapń i magnez.
Warta uwagi jest również zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu i serca, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu krwi, obniżają poziom triglicerydów we krwi, a także ograniczają choroby stawów. Ich niedobory mogą mieć negatywne skutki dla naszego organizmu.
Mąka migdałowa ma również niski indeks glikemiczny, co pozwala ograniczyć poziom glukozy we krwi.
W kuchni często wykorzystywana jest do wypieku ciast, pieczywa, pizzy, czy gofrów. Doskonała również do zagęszczaniu sosów i zup. Stanowi świetną alternatywa dla mąk zbożowych. Można dosypywać ją do płatków śniadaniowych, miksować z napojami mlecznymi i owocowymi. Może posłużyć również jako dekoracja deserów i posypka sałatek.
W przeciwieństwie do tradycyjnych mąk zbożowych, mąka migdałowa może być spożywana na surowo, więc pole jej zastosowań jest szersze, co dodatkowo potwierdza jej niepowtarzalność.
Aby zapobiec utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych zaleca się przechowywanie mąki w warunkach chłodniczych, podobnie zresztą jak innych orzechów, które na ogół są bardzo bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).
Przepisy z mąką migdałową znajdziesz tutaj. W niektórych przepisach nie jest używana mąka migdałowa ale migdały, które są kruszone, mielone i siekane. W związku z tym można te migdały czasami zastąpić mąką migdałową.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.