Mielona łuska gryczana - błonnik gryczany
gotujwstylueko.pl„Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała…” Tak o gryce pisał nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz.
EWENEMENT W ŚWIECIE PRZYRODY
Dziś gryka nie należy do częstych upraw, ale jej wszechstronne zastosowanie widać w wielu gałęziach przemysłu, m.in. spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, czy ziołolecznictwie. W dawnej polskiej kuchni grykę wykorzystywano do wielu potraw, m.in. do blinów, prażuchów, jako nadzienie kaszanek, dodatek do mięs czy jako farsz do pierogów. Ludzie zdawali sobie sprawę z cennych właściwości gryki, jednak początkowo wykorzystywano wyłącznie środkową część nasion, z których wytwarzano kaszę i mąkę, a zewnętrzną warstwę – łuskę, traktowano jako odpad. Okazało się jednak, że te niepozorne, lekkie okrywy ziarna, to ewenement w świecie przyrody! Zastosowanie łuski gryczanej zapoczątkowano w profilaktyce medycznej, jako wypełniacz poduszek i materaców do spania. Wg zapewnień zwolenników ekologicznej profilaktyki, spanie na materacu wypełnionym łuską ekologicznej gryki ma liczne zalety i wskazane jest dla wszystkich, którzy mają problemy z nocnym wypoczynkiem. Dalsze badania dowiodły, że oprócz zastosowania medycznego, łuska gryki ma również walory smakowe oraz bardzo wartościowy i ciekawy skład odżywczy.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
• witaminy, szczególnie z grupy B (m.in. tiaminę, ryboflawinę, niacynę), biorące udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz wielu procesach metabolicznych ustroju;
• składniki mineralne (m.in. wapń, potas, magnez, cynk),niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu wielu organów;
• flawonoidy, związki pełniące rolę przeciwutleniaczy o wielokierunkowym działaniu, cenione w profilaktyce chorób cywilizacyjnych;
• błonnik! W 100 g mielonej łuski gryczanej mamy ok. 80g błonnika! Jak wiemy błonnik odgrywa szczególną rolę w regulacji czynności przewodu pokarmowego. Skutecznie poprawia pracę jelit usuwając zaparcia i wzdęcia. Sprzyja redukcji masy ciała, reguluje ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Wspiera rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelicie grubym. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzienna dieta powinna zawierać 20-40 g błonnika pokarmowego.
W 1 łyżeczce ok. 5 g mielonej łuski gryczanej mamy ok. 4 g błonnika, ale należy pamiętać o błonniku spożywanym z innych źródeł.
Łuska gryki w postaci mielonej to nowy i bardzo interesujący dodatek do diety. Dla amatorów gryki ciekawie urozmaici i wzbogaci smak jogurtów, koktajli, musli czy różnych sosów. Jest ciągle przedmiotem wielu badań i publikacji naukowych, wygląda na to, że jeszcze o niej usłyszymy!
Sylwia Kaczmarek
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Przepisy z łuską gryczaną znajdziesz tutaj.
Poniżej przedstawiamy wyniki analiz laboratoryjnych potwierdzających obecność substancji przeciwutleniających i składników mineralnych w mielonej łusce gryczanej. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość manganu, który przyczynia się do utrzymania zdrowych kości (spożycie 25 g łuski gryczanej pokryje 100% zalecanej dziennej referencyjnej wartości spożycia na ten składnik!) oraz obecność polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.