Mielona łuska gryczana – zaskakujące odkrycie!
Sylwia KaczmarekMielona łuska gryczana to niezwykle cenny i ciekawy dodatek do diety! Do tej pory znana jedynie w przemyśle tekstylnym, jako wypełniacz poduszek i materaców do spania dla alergików i osób cierpiących na inne dolegliwości, w tym bezsenność.
Jednakże, ze względu na swoje cenne właściwości odżywcze coraz bardziej cieszy się zainteresowaniem na rynku spożywczym. Swoją popularność zyskała i utrzymuje ze względu na wartościowy skład odżywczy, którego korzystny wpływ na organizm ludzki jest potwierdzony w wielu publikacjach naukowych.
Pierwsze uprawy gryki prowadzono już 3000 lat temu na górskich terenach północnych Indii. Do Polski gryka przybyła wraz z Tatarami, którym nazwę zawdzięcza jedna z jej odmian: tatarka. Współcześnie gatunek ten traktowany jest raczej jako chwast upraw gryki zwyczajnej, a jako roślina spożywcza uprawiana jest głównie w Tybecie, Mongolii i Chinach.
W polskiej tradycyjnej kuchni grykę wykorzystywano do wielu potraw, m.in.: do blinów, prażuchów, jako nadzienie kaszanek, dodatek do mięs, czy jako farsz do pierogów.
Ludzie zdawali sobie sprawę z cennych właściwości gryki, jednak przez wiele lat wykorzystywano wyłącznie środkową część nasion, z których wytwarzano kaszę i mąkę, a zewnętrzną warstwę – łuskę, traktowano jako odpad.
Okazało się jednak, że te niepozorne, lekkie okrywy ziarna to ewenement w świecie przyrody!
Dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych, mielona łuska gryczana może pozytywnie oddziaływać na nasz organizm:
-
Zawarty w łusce, w znaczącej ilości błonnik - w 100 g mielonej łuski mamy ok. 80 g błonnika! - odgrywa szczególną rolę w regulacji czynności przewodu pokarmowego. Skutecznie poprawia pracę jelit usuwając zaparcia i wzdęcia. Sprzyja redukcji masy ciała, reguluje ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Opóźniając opróżnianie żołądka, powoduje, że organizm ogranicza produkcję insuliny, co zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy. Ma również właściwości prebiotyczne, wspiera rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelicie grubym, a co za tym idzie, zapobiega nowotworom jelita grubego.
-
Jest bardzo bogata w związki spełniające rolę przeciwutleniaczy. Zasadniczymi antyutleniaczami są tu flawonoidy, których łuska gryki zawiera aż sześć: rutynę, kwercetynę, orientynę, witeksynę, izowiteksynę, izoorientynę.
Przeciwutleniacze ceni się w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Są związkami o wielokierunkowym działaniu. Oczyszczają organizm z wolnych rodników, zapobiegają występowaniu miażdżycy, chorobom niedokrwiennym serca, zawałom, alergiom.
-
Zawiera minerały: wapń, potas, magnez, cynk, miedź, mangan, żelazo, które są niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu wielu organów.
-
Zawiera witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, pirydoksynę), które biorą udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz wielu procesach metabolicznych ustroju, pomagają dbać o stan skóry, zapanować nad stresem, a ich niedobory mogą mieć negatywne skutki dla naszego organizmu.
Mieloną łuskę gryczaną polecamy jako dodatek do jogurtów, musli, płatków śniadaniowych, kefirów i różnych sosów.
Przed spożyciem należy przygotowany posiłek dokładnie wymieszać.
Zalecamy, aby nie przekraczać 3 łyżeczek dziennie i zachować ostrożność w podawaniu dzieciom.
Przepisy z wykorzystaniem mielonej łuski gryczanej znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.