Mój buraku, mój czerwony ....
Magdalena Nagler - foodmania„Mój buraku, mój buraczku, mój czerwony...”
Jednym z polskich warzyw o wyjątkowych właściwościach jest burak zwyczajny. Nie jest on wymagający w uprawie, dlatego jest powszechnie dostępny w niskich cenach. Charakteryzuje się neutralną naturą termiczną. Posiada słodki smak, a w 100 g ma jedynie koło 38 kcal, co czyni go produktem, jak najbardziej właściwym na diecie wyszczuplającej. Surowy burak posiada niski indeks glikemiczny (IG) = 30, nie podnosi gwałtownie cukru we krwi. W takiej postaci mogą go spożywać cukrzycy. Po ugotowaniu indeks glikemiczny buraka wzrasta ponad dwukrotnie (IG) = 65.
Buraki to cenne źródło wielu witamin i minerałów. Zawartość witaminy C czyni to warzywo sprzymierzeńcem w walce z infekcjami i nowotworami. Witamina B1 w nich zawarta wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego i mięśniowego. Buraki to również skarbnica kwasu foliowego, który jest cenny zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę. Zawartość minerałów takich, jak żelazo, wapń i magnez sprawia, że pomagają wyleczyć anemię i poprawiają wyniki morfologii krwi.
Wykazują również działanie nawilżające jelita, co z kolei przyczynia się do prawidłowego przebiegu menstruacji. Podczas menopauzy zaleca się spożywanie ich wraz z marchewką, dzięki temu regulują gospodarkę hormonalną.
Buraki to kopalnia antocyjanów działających przeciwzapalnie i neutralizujących wolne rodniki. Na szczególną uwagę zasługuje barwnik dający piękny buraczany kolor – betanina. To flawonoid, który jest silnym antyutleniaczem. Pomaga w walce z miażdżycą, chorobami sera i chorobą Alzheimera. Wykazuje również właściwości wpływające korzystnie na pracę wątroby i oczyszczanie organizmu z toksyn.
Osoby, które nadmiernie spożywają potrawy mięsne powinny uwzględnić to warzywo w diecie. Pomaga ono w zobojętnianiu nadmiaru soków żołądkowych, które są wytwarzane po spożyciu produktów zakwaszających organizm. Dzięki temu zapobiegają nadkwasocie i zgadze.
Fot. Anita Zegadło - AZgotuj
Tak, jak w przypadku wielu innych warzyw i owoców najwięcej cennych składników znajduje się pod skórką. Dlatego warto kupować buraki z upraw ekologicznych, a co za tym idzie spożywać je razem ze skórką, oczywiście uprzednio porządnie umytą (wręcz wyszorowaną).
No właśnie, ale jak należy uprawiać buraki, by uzyskać warzywa cenne w te wszystkie składniki odżywcze? Najważniejszym elementem jest dbałość o dobrą jakość gleby. Buraki posiadają zdolność do absorbowania substancji z ziemi, między innymi szkodliwych dla zdrowia azotanów.
Po zakupie buraków najlepiej przechowywać je w lodówce, bądź chłodnym miejscu, takim jak piwnica. W takich warunkach mogą być przechowywane nawet do trzech miesięcy.
Buraki najlepiej gotować wraz ze skórką, wtedy zachowają więcej swoich dobroczynnych właściwości. Innym sposobem jest owinięcie warzywa w papier do pieczenia lub ewentualnie folię aluminiową i upieczenie w piekarniku. Co ciekawe, jeśli chcesz, aby zachowały jak najwięcej swojego intensywnego koloru dodaj sól dopiero pod koniec gotowania.
Lista odmian buraków nie ma końca. Warto sięgać po ich najróżniejsze rodzaje i uatrakcyjniać swoje potrawy. Jadalną częścią buraka, podobnie jak wielu innych warzyw nie są jedynie korzenie, ale również liście. Jednak trzeba pamiętać, że liście charakteryzują się sporą zawartością kwasu szczawiowego i spożywane w nadmiarze hamują metabolizm wapnia.
Chyba każdy chociaż raz w życiu próbował barszczu czerwonego, który w tradycji polskiej kuchni jest mocno zakorzeniony. Jednak buraczki można spożywać również w innej formie, np.
starte jako surówka, czy
cienkie plasterki, jako carpaccio,
chrupiące chipsy,
wyciśnięty sok,
ususzone i przetarte na proszek,
ukiszone,
zmiksowane w zupie lub kremie itd.
Mus z buraczka to świetny dodatek do ciasta, który nadaje mu wilgotności i pięknego koloru. Sposobów na wykorzystanie burka w kuchni jest mnóstwo, a ich właściwości prozdrowotne są bardzo duże, dlatego bez wahania powinniśmy po nie sięgać o każdej porze roku! Sportowcy bardzo często i chętnie sięgają po sok z buraka. Zwiększają w ten sposób wydolność organizmu i uzupełnić mikro i makro elementy.
Zupy z burakiem czerwonym o działaniu odkwaszającym znajdziesz tutaj.
Inne dania z burakiem czerwonym znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.