Morele suszone na słońcu kontra konwencjonalne
Katarzyna PakocaMorele suszone - ekologiczne – samo zdrowie
Pyszne, słodkie, sycące – takie są właśnie ekologiczne morele suszone. Dzięki niezwykle wysokiej koncentracji składników odżywczych, już od czasów starożytnych są stosowane w celu zachowania jędrności, elastyczności i gładkości skóry. Suszone owoce to idealna przekąska, która wzbogaci naszą dietę o cenne składniki.
Wartość odżywcza i energetyczna
Suszone morele odznaczają się wysoką wartością odżywczą. Zawierają spore ilości składników mineralnych (wapń, żelazo, magnez, potas, miedź, bor, mangan) i witamin (B2, B6, PP, E, A w formie beta karotenu). Morele to również doskonałe źródło błonnika, fitosteroli, flawonoidów, pektyn i garbników. Ze względu na dużą zawartość pierwiastków zasadotwórczych są szczególnie zalecane przy stanach zakwaszenia organizmu, po wysiłku fizycznym oraz nadkwaśności żołądka.
Suszone morele charakteryzują się o wiele wyższą kalorycznością niż świeże. Świeże owoce dostarczają nam ok. 50 kcal/100 g, zaś suszone ok. 280 kcal/100 g. Suszone morele mają niski indeks glikemiczny (IG ok. 30).
Wartość odżywczą moreli kształtuje wiele czynników, tj. czynniki genetyczne, odmiana, stopień dojrzałości rośliny, czynniki agrotechniczne i środowiskowe oraz czas zbioru i warunki przechowywania.
Ekologiczne a konwencjonalne morele suszone
Ekologiczne morele suszone charakteryzują się ciemniejszą barwą w porównaniu do moreli konwencjonalnych. Różnica w barwie wynika z faktu, iż morele ekologiczne nie są poddawane procesowi siarkowania, lecz naturalnie suszone na słońcu. To właśnie proces siarkowania odpowiada za pomarańczową barwę moreli konwencjonalnych. Siarkowanie nadaje również kwaskowy zapach i posmak oraz wpływa negatywnie na konsystencję suszonych owoców, przez co morele są twardsze. Dwutlenek siarki zawarty w morelach i innych suszonych owocach może powodować biegunki, alergie, nudności, bóle głowy, czy problemy z oddychaniem (u osób chorych na astmę).
Chociaż ekologiczne morele suszone nie wyglądają tak atrakcyjnie jak konwencjonalne, są o wiele smaczniejsze i zdrowsze, bo nie zawierają dwutlenku siarki wywierającego niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto, są miękkie i mają przyjemny zapach owoców w przeciwieństwie do siarkowanych, których zapach jest stłumiony przez dodatek dwutlenku siarki. Kto już raz sięgnął po ekologiczne suszone owoce podświadomie powraca do tego smaku i konsystencji, pomimo mniej atrakcyjnego wyglądu. Ten ciemny kolor w przypadku moreli jak i rodzynek pokazuje nam bardzo wyraźnie różnicę między żywnością ekologiczną a konwencjonalną, czego nie możemy dostrzec tak łatwo w przypadku innych owoców suszonych.
Morele konwencjonalne mogą zawierać nie tylko konserwanty, ale także szkodliwe pestycydy. W badaniach doświadczalnych dowiedziono, że pestycydy wykazują działanie toksyczne, mutagenne i rakotwórcze. Ponadto, mogą wywoływać zmiany hormonalne, choroby żołądka, choroby skórne, nowotwory, upośledzenie układu oddechowego i centralnego układu nerwowego (demencja, choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne) oraz obniżać odporność. Pestycydy przenikają do organizmu człowieka głównie przez przewód pokarmowy. Nawet niewielkie ilości pestycydów regularnie dostarczane do organizmu kumulują się w nim i stają się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.
Dlaczego warto sięgać po suszone morele?
Przeciwutleniacze zawarte w morelach suszonych (beta karoten, likopen) niwelują działanie wolnych rodników, które powodują stres oksydacyjny przyczyniający się do powstawania nowotworów i starzenia się organizmu. Ponadto, wywierają korzystny wpływ na wzrok i cerę, szczególnie trądzikową. Regularne spożywanie niewielkich ilości (garść) moreli zmniejsza ryzyko utraty wzroku wraz z wiekiem.
Duża koncentracja składników mineralnych i witamin w morelach suszonych może pomóc w walce z anemią. Błonnik zawarty w morelach ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy i pomaga w zaparciach. Należy pamiętać jednak, aby nie spożywać ich w nadmiernych ilościach, gdyż mogą wywołać całkiem odwrotny efekt, ponadto są kaloryczne, o czym pisaliśmy wyżej.
Zastosowanie
Morele suszone są idealną alternatywą dla słodkich przekąsek często wybieranych przez dzisiejsze społeczeństwo. Mogą stanowić składnik wielu dań mięsnych, wegetariańskich i wigilijnych (kutia) oraz batonów energetycznych dla sportowców i tzw. „kulek mocy”. Można spożywać je również jako samodzielną przekąskę, stosować jako słodzik ciast i deserów oraz dodatek do jogurtu czy porannej owsianki.
Bibliografia:
Gerage J.M. (2017): Food and nutrition security: pesticide residues in food, Nutrire Journal, 42 (3).
Gergely A., Papp N., Stefanovits-Banyai E. (2014): Assessment and examination of mineral elements in apricot cultivars, Eur Chem.Bull., 3(8): 760-762.
Khan S.A. i in. (2017): Dry fruits and diabetes mellitus, IJMRHS, 6 (4): 116-119.
Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I. (2008): Tabele wartości odżywczej, PZWL.
Rozporządzenie WE 834/2007
www.greenpeace.org Negatywny wpływ pestycydów na zdrowie
http://www.talkingaboutthescience.com/studies/Donohue-Sulfoxidation.pdf
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.