Na przednówku, nowalijki czy mrożonki?
Kamila KoźniewskaNowalijki… Kojarzą się z zielenią, witaminami, zastrzykiem energii. Zmęczeni zimową dietą z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny i pojawienie się świeżych, pełnych barw nowalijek.
Czy jednak warto oprzeć się pokusie?
Czy nowalijki to na pewno bomba witaminowa?
A może zdecydować się na zakup warzyw importowanych?
Podpowiadamy - wybierz zdrową alternatywę i sięgnij po mrożonki!
Nowalijki to młode, wiosenne warzywa, które pojawiają się po raz pierwszy w sprzedaży w nowym sezonie. Co prawda świeża sałata, ogórki czy pomidory są dostępne przez cały rok, jednak na wiosnę mamy większą ochotę na krajowe nowalijki, które smakują nam zdecydowanie lepiej.
Nowalijki szklarniowe
Polskie nowalijki wyhodowane w szklarniach można nabywać od marca do maja. Z uwagi na zbyt krótkie nasłonecznienie w wiosenny dzień, nowalijki szklarniowe nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości cukrów prostych oraz związków zapachowych. W związku z tym charakteryzują się mniej intensywnym smakiem i zapachem oraz są nieco uboższe w witaminę C i bioflawonoidy w porównaniu do warzyw, które rosną na polu latem.
Warto również pamiętać, iż w rolnictwie konwencjonalnym nowalijki szklarniowe nawożone są solami azotu, aby przyspieszyć zbiory.
Azot - pierwiastek niezbędny roślinom jako materiał budulcowy białek i kwasów nukleinowych jest najważniejszym makroelementem wpływającym na jakość i wielkość plonu. Nadmiar tego makroskładnika wydłuża znacznie okres wegetacji roślin oraz powoduje kumulację azotanów, które redukują się do azotynów, które to z kolei są prekursorem N-nitrozoamin – związków mogących uszkadzać DNA i powodować rozwój nowotworów.
Najwięcej azotanów kumulują nowalijki takie jak sałata, szpinak, szczypiorek, rzodkiewka, marchew, buraki.
Najmniej azotanów gromadzą ogórki, pomidory, fasolka szparagowa, papryka.
Warzywa importowane
Słysząc negatywne opinie na temat krajowych nowalijek zastanawiamy się, czy zdrowiej będzie sięgnąć po warzywa importowane. Nie jest tajemnicą, iż warzywa te, aby przetrwać długą podróż zrywane są już w fazie niedojrzałej, w tzw. stanie zapalonym. Oznacza to, że nie zdążyły wytworzyć substancji warunkujących smak i zapach tj. cukrów, kwasów organicznych czy związków aromatycznych. Często dojrzewają dopiero w transporcie (np. banany) lub po przybyciu do kraju docelowego poddawane są szybkiemu dojrzewaniu (pomidory). Proces ten polega na zastosowaniu gazów: etherenu lub dwutlenku węgla, które powodują powstawanie etylenu - hormonu starzenia odpowiedzialnego za dojrzewanie owoców. W przeciągu 24 godzin owoce zyskują apetyczne barwy, pozostają jednak twarde i pozbawione są walorów smakowych i zapachowych.
Nowalijki ekologiczne
Wiosną świetnym wyborem może być zakup nowalijek z ekologicznych upraw. Wówczas mamy pewność, że warzywa te są wolne od sztucznych nawozów, pestycydów czy herbicydów. W rolnictwie ekologicznym wykorzystywane są bowiem wyłącznie naturalne nawozy zwierzęce, komposty oraz płodozmian, co gwarantuje zachowanie równowagi środowiska, a roślinom dostarcza optymalną ilość składników mineralnych. Niestety trzeba trochę dłużej na nie poczekać.
Mrożonki. to może być główne źródło witamin na wiosnę.
Do komponowania wiosennej diety bogatej w witaminy i minerały najlepiej jednak wykorzystywać warzywa i owoce mrożone. Mrożonki mają wyższą wartość odżywczą niż dostępne wiosną świeże warzywa importowane oraz krajowe nowalijki. Mrożonki produkowane są w sezonie danego owocu lub warzywa, dzięki czemu produkt uzyskuje się ze świeżego, dojrzałego surowca. To letnie słońce sprawia, że ich smak jest bardziej wyrazisty, kolor soczysty, a zapach intensywny.
Mrożenie to jedna z najlepszych metod utrwalania żywności, która odbywa się bez żadnych dodatkowych substancji konserwujących. Dużą zaletą mrożonek jest długi termin przydatności do spożycia, łatwość ich wykorzystania, smak i zapach, a także ich dostępność i cena.
Wiosną mrożonki są idealne do przygotowywania kremowych zup warzywnych, mogą być również smacznym i wartościowym dodatkiem do dań rybnych i chudych mięs przygotowywanych na parze. Mrożone owoce mogą stanowić świetną bazę do pożywnego, energetycznego koktajlu np. takiego jak ten:
Koktajl jagodowy z płatkami owsianymi
Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej całorocznej diety. Wiosną nowalijki traktujmy jako dodatek i urozmaicenie menu, natomiast po mrożonki sięgajmy częściej, bowiem są zdrowe i przypominają nam smak upragnionego lata.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.