Nasiona konopi łuskane - odżywiają, nie odurzają
Sylwia KaczmarekNasiona konopi łuskane, to cenne źródło składników o szerokim zastosowaniu. Konopie znane były ludzkości już kilka tysięcy lat p.n.e. Jednym z najstarszych słów znanych ludzkości było słowo „kanaba” – sumeryjskie słowo, oznaczające „konopie”.
Na początku konopie wykorzystywano jedynie do wyrobu tkanin. Później rozpoczęto z nich produkcję papieru. Z czasem okazało się że posiadają wiele zastosowań i są bardzo użyteczne w wielu gałęziach przemysłu. Znalazły zastosowanie m.in.: w przemyśle paliwowym, farbiarskim, włókienniczym, farmaceutycznym, tytoniowym, alkoholowym, kosmetycznym, budowlanym i żywnościowym.
Szerokie wykorzystanie konopi i zastępowanie nimi innych surowców w wielu dziedzinach przemysłu, zapoczątkowało szereg kampanii przeciwko tej roślinie. Przedstawiciele koncernów farmaceutycznych i paliwowych zaczęli toczyć wojny przeciw konopiom, zarzucając im narkotyczne działanie. W konsekwencji tych działań kilka krajów, w tym USA, wprowadziło całkowitą delegalizację wszystkich odmian konopi.
Ciekawostką pozostaje fakt, że w konsekwencji tych działań podobnej delegalizacji konopi dokonano również w Bangladeszu (dosłowne tłumaczenie – kraj konopi), gdzie roślinę tę uprawiano od wieków, a konsekwencją tych działań był głód i choroby szerzące się wśród społeczeństwa.
Do tej pory wielu ludzi uważa, że konopie to tylko narkotyk, lecz nie jest to prawda. Nasiona z konopi przemysłowej, to legalna odmiana tej rośliny. Kontrowersje są związane z odmianami konopi indyjskiej, której uprawa jest zakazana. Nasiona konopi przemysłowej są dopuszczonym do konsumpcji środkiem spożywczym i mogą być cennym w składniki odżywcze dodatkiem do naszej diety.
Nasiona konopi zawierają wysokiej jakości składniki:
- są źródłem pełnowartościowego białka roślinnego (ok. 25%), białko to zajmuje drugie miejsce w świecie roślin (zaraz po białku sojowym) i posiada unikatowy w świecie roślin skład proteinowy, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne w idealnych proporcjach;
- są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 80%), których organizm ludzki nie jest w stanie samoistnie wytworzyć; są jednym z najbogatszych źródeł kwasu alfa-linolenowego (ALA) typu omega 3 oraz zawierają kwas gamma- linolenowy (GLA) typu omega 6. NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) są konieczne dla zachowania pełni zdrowia, muszą stanowić składnik naszej diety;
- pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi,
- zapobiegają wielu chorobom, w tym miażdżycy, zawałom serca i udarom; proporcja kwasów tłuszczowych w nasionach konopi jest uważana za optymalną dla ludzkiego zdrowia;
- składniki mineralne: żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk, magnez, które zapewniają prawidłowy rozwój oraz korzystny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu;
- błonnik pokarmowy, korzystnie oddziaływujący i regulujący pracę układu pokarmowego;
- witaminy z grupy B (wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego, regulują funkcje poznawcze oraz stan skóry, włosów i paznokci) oraz witaminę E, która jest naturalnym antyoksydantem.
Konopie to roślina, która rośnie w każdych warunkach, na wszystkich szerokościach geograficznych.
Surowe nasiona posiadają niezwykle przyjemny orzechowy smak i zapach.
To bardzo ciekawy i cenny dodatek do diety. Mogą urozmaicić praktycznie każdą potrawę. Można dodać je do musli, posypać kanapkę, dodać do sałatek, można je również zmiksować z owocami lub sokiem. Z nasion konopi w blenderze samemu możemy zrobić mleko.
Doskonałe także do pieczenia i gotowania.
Jak widać konopie posiadają nieograniczony potencjał, nic więc dziwnego, że znane były ludzkości od zarania dziejów. Pamiętając o zrównoważonym odżywianiu, warto wzbogacić dietę włączając do niej nasiona konopi. Nie tylko urozmaicimy swój jadłospis, ale i wzbogacimy go w cenne składniki odżywcze.
Oto kilka przepisów z wykorzystaniem nasion konopi, znajdziesz je tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.