Niezwykłe makarony naturalnie bezglutenowe
gotujwstylueko.plPowoli w naszych kuchniach pojawiają się makarony, dość nietypowe, z kasz, ryżu, strączków, a także z innych egzotycznych składników, łączy je jedno - nie zawierają glutenu! Co mogą nam jeszcze zaoferować, z czym je ugryźć? Przeczytajcie!
MAKARON GROCHOWY - groch w lekkostrawnej formie
Powstaje z mąki grochowej. Jest lekkostrawnym źródłem witamin takich jak: A, C, E, K, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), a także niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania minerałów: magnezu, potasu, żelaza (wspomaga walkę z anemią i stresem), jodu, fosforu, wapnia. Zawiera także ważny dla prawidłowego trawienia błonnik. Makaron grochowy jest bezglutenowy, może z powodzeniem zastąpić makaron z mąki pszennej. Podajemy go z delikatnym mięsem: kurczakiem, indykiem, tuńczykiem. Pasują do niego lekkie sosy warzywne i na bazie jogurtu (np. zielony groszek z jogurtem, mascarpone i bazylią). Najbardziej popularna forma to świderki (do sosów, zapiekanek, sałatek), a także małe muszelki (świetne z lekkimi zupami warzywnymi i w sałatkach).
MAKARON Z CZERWONEJ SOCZEWICY - źródło białka i minerałów
Jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Może być alternatywą dla mięsa w wegetariańskiej i wegańskiej diecie. Jest też doskonałym źródłem witamin z grupy B (B1, B22, PP, B5, B6, B9) witaminy K, składników mineralnych takich jak: magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk, mangan, miedź. Spożywanie soczewicy zapobiega nadciśnieniu, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko udaru i chorób serca. Zawarty w niej błonnik wspomaga perystaltykę jelit. Makaron z czerwonej soczewicy jest bezglutenowy, ma także niski indeks glikemiczny, jest lekkostrawny. Używamy go do zapiekanek, sałatek warzywno-makaronowych, podajemy z ulubionymi, lekkimi sosami. Najpopularniejsza forma tego makaronu to świderki.
MAKARON SOJOWY - źródło białka
Makaron sojowy – w sklepach znajdziemy dwa rodzaje makaronu sojowego: klasyczny w postaci łamliwych, nieprzezroczystych nitek, wytwarzany ze skrobi z fasoli mung, sojowy w postaci długich kruchych nitek lub wstążek, wytwarzany z mąki sojowej. Makaron sojowy zawiera dużo białka i niewiele tłuszczu. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego odpowiedni jest dla cukrzyków, jest także bezglutenowy. Bardzo popularny w kuchni azjatyckiej: japońskiej, chińskiej, koreańskiej, tajskiej. Ma delikatny smak i zapach, stosowany jest zazwyczaj do potraw lekkich, dietetycznych, chociaż czasem się go smaży. Nadaje się do jedzenia na zimno, w sałatkach, oraz na gorąco, np. w daniach z woka. Makaron ten jest bardzo sycący, można zatem zjadać go w mniejszych ilościach.
MAKARON Z CIECIERZYCY - źródło białka
Wytwarzany z mąki z ciecierzycy. Jest naturalnie bezglutenowy. Zawiera bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka (ok. 20%), dzięki czemu stanowi świetną alternatywę dla mięsa w dietach wegetariańskiej i wegańskiej. Zawiera także znaczne ilości fosforu, cynku, magnezu oraz potasu. Jest skarbnicą kwasu foliowego, a przy tym zawiera też witaminy A, K oraz C. Ciecierzyca obniża ciśnienie krwi, dzięki zawartości żelaza zapobiega anemii. Ma także niski indeks glikemiczny, w związku z tym po ten makaron mogą bez obaw sięgać cukrzycy. Makaron z ciecierzycy ma lekkoorzechowy, przyjemny smak. Świetnie pasuje do dań zarówno warzywnych, jak i mięsnych.
MAKARON JAGLANY - odkwaszający
Powstaje z mąki jaglanej. Ma te same właściwości, co naturalnie bezglutenowa kasza jaglana: bogata w witaminy B1 i B3, jest także źródłem żelaza, magnezu, potasu, błonnika oraz fosforu. Jako produkt zasadotwórczy makaron ten polecany jest w dietach odkwaszających. Kasza jaglana dzięki antyoksydantom spowalnia proces starzenia, zmniejsza ryzyko nowotworów. Drobny makaron jaglany świetnie smakuje w zupach warzywnych, grubsze formy lubią sosy warzywne, sosy z dodatkiem mięsa (ale niezbyt ciężkie – ugotowany makaron jaglany jest bardzo delikatny w smaku i konsystencji). Sprawdzi się także w sałatkach, np. z wędzonym łososiem i warzywami. Polecamy podczas rozszerzania diety niemowlętom o nowe produkty.
MAKARON GRYCZANY - odkwaszający
Powstaje z mąki gryczanej jasnej lub pełnoziarnistej. Występuje w wielu kształtach: spaghetti, rurki, nitki, wstążki karbowane itp., a także w postaci cienkich wstążek pakowanych w pęczki – w przypadku makaronów azjatyckich. Jest źródłem potasu, magnezu, pełnowartościowego białka i lekkostrawnych węglowodanów. Zawiera także dużą ilość wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, witamin: B1, E i PP, warto go jeść w profilaktyce anemii. Gryka obniża poziom cholesterolu we krwi, polecana jest więc przy problemach miażdżycowych i nadciśnieniu. Podobnie jak kasza gryczana makaron gryczany skutecznie odkwasza organizm, nie zawiera także glutenu, dlatego sprawdzi się dla chorych na celiakię lub osób z nietolerancją glutenu.
- MAKARON GRYCZANY SOBA
Najbardziej znany japoński makaron gryczany. Produkowany jest z mąki gryczanej lub mąki pszennej z dodatkiem gryczanej (wtedy nie jest bezglutenowy– czytajmy dokładnie skład). Bardzo delikatny, elastyczny makaron, występuje w postaci cienkich wstążek pakowanych w pęczki. Jest źródłem potasu, magnezu, pełnowartościowego białka i lekkostrawnych węglowodanów. Zawiera także dużą ilość wapnia, fosforu, żelaza i magnezu.
- MAKARON GRYCZANY RAZOWY
Podobnie jak kasza gryczana dobrze smakuje z cięższymi sosami mięsnymi i pożywnymi zupami. Możemy go wykorzystać do dań w stylu wschodnim z dodatkiem miso, grzybów lub tofu. Idealny do zapiekanek jak i sałatek.
MAKARON RYŻOWY - lekkostrawny i uniwersalny
Istnieje mnóstwo kształtów i kolorów – od białego przezroczystego makaron uchińskiego do ciemnych makaronów pełnoziarnistych. Makaron ryżowy to bogate źródło aminokwasów i minerałów - są tu m.in. magnez, cynk, potas i żelazo, a także witaminy z grupy B i witamina E. Jest lekkostrawny, zawiera mało tłuszczu, dlatego zalecany jest osobom na diecie lub z problemami żołądkowymi. Na tle innych makaronów ma niewiele kalorii, dlatego mogą go spożywać osoby dbające o sylwetkę. Nie zawiera glutenu. Jego delikatny smak jest zaletą – ma zdolność wchłaniania smaków i zapachów.
- MAKARON Z JASNEJ MĄKI RYŻOWEJ
Występuje w wielu kształtach, np. literek, muszelek, itp. W przypadku tych makaronów ogranicza nas tylko wyobraźnia, możemy je podawać na różne sposoby: na wytrawnie oraz na słodko. Azjatycki biały makaron ryżowy to długie nitki i wstążki. Tradycyjne makarony niezbędne do przyrządzenia takich potraw jak na przykład: tajskie Pad Thai lub smażony makaron z warzywami po chińsku.
- MAKARON Z CZARNEGO RYŻU
Makarony azjatyckie w kształcie długich, cienkich wstążek, pakowane podobnie jak makaron soba. Niezastąpione w kuchni orientalnej, przyrządzamy je tak samo, jak azjatyckie białe makarony ryżowe – z dużą ilością warzyw, mięsem z kurczaka, krewetkami, łososiem.
- MAKARON RYŻOWO-KUKURYDZIANY
Wytwarzany z mieszanki mąki kukurydzianej z mąką ryżową. Bezglutenowy, smakiem najbardziej zbliżony do makaronów semolinowych. Makaron ryżowo-kukurydziany zawiera dużo błonnika, mąka kukurydziana nie zakwasza organizmu, pomaga więc zachować równowagę kwasowo--zasadową. Makaron z tych mąk jest lekkostrawny, zawiera: żelazo, potas, magnez i fosfor. Jest wytwarzany w najpopularniejszych kształtach: spaghetti, rurki, świderki. Z powodzeniem zastępuje makarony semolinowe i inne makarony bezglutenowe, można go wykorzystywać jako zamiennik makaronów glutenowych przy nietolerancji glutenu. Zalecany jest także przy dietach redukcyjnych.
KONJAK - syci, a nie tuczy
Konjac – powstaje z błonnika pozyskiwanego z rośliny konjac, tzw. glukomannanu. Jego największą zaletą jest to, że prawie nie zawiera kalorii – na 100 g makaronu jest to zaledwie 9 kcal. Dodatkowo pęcznieje w żołądku, zwiększając uczucie sytości, należy jednak pamiętać o popijaniu go dużą ilością wody. Nie zawiera glutenu, tłuszczu, cukru oraz soli. Zawartość błonnika to 4,5 g w 100 g produktu, co sprzyja utracie wagi i oczyszcza żołądek oraz jelita. Makaron ten jest także bogatym źródłem wapnia. Makaron konjac ma neutralny smak i sprężystą konsystencję. Przyjmuje smaki i aromaty dodatków, może być więc podawany z przeróżnymi sosami, warzywami, świetnie smakuje w zupach o zdecydowanym smaku, np. azjatyckich.
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Iwona Kuczer - Szef Kuchni
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.