Olej kokosowy. Najzdrowszy olej świata ?
TomCook
Olej koksowy kojarzony głównie jako składnik i dodatek do balsamów, kremów czy maseczek, ma jeszcze kilka innych zastosowań, nie mniej ważnych , nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn .
Olej wytwarzany z kokosa jest doskonałym, zdrowym tłuszczem wykorzystywanym powszechnie w kuchni południowo azjatyckiej. Z czasem, po wielu badaniach medycznych olej ten zyskał status środka paramedycznego wspomagającego leczenie wielu schorzeń i dolegliwości fizycznych.
Olej kokosowy
Olej kokosowy pozyskuje się z miąższu kokosa, poprzez jego mechaniczne wyciśnięcie. W ten sposób pozyskany olej charakteryzuje się naturalnym, delikatnym smakiem i zapachem typowym dla kokosa. W temperaturze do +25°C występuje w postaci stałej, przypominając na pierwszy rzut oka smalec.
W lecie przy wysokiej temperaturze olej kokosowy może zamienić się w ciecz. Proces jak najbardziej naturalny, ponieważ powyżej temperatury +25°C olej przechodzi w stan płynny, nie tracąc jednak przy tym nic ze swoich właściwości smakowych i zdrowotnych.
Olej kokosowy Tłuszcz nasycony
Świat medyczny w obecnych czasach boryka się z lawinowo rosnącymi chorobami sercowo-wieńcowymi, które według lekarzy mają źródło w spożywaniu zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych. To właśnie one maja być odpowiedzialne za wysoki poziom cholesterolu, zawały i udary.
Tylko czy rzeczywiście tak jest ? Czy tłuszcze nasycone naprawdę są takie złe?..
Tłuszcze nasycone możemy podzielić na dwa rodzaje: długo łańcuchowe i średnio łańcuchowe. To właśnie ta cecha decyduje, że kwasy tłuszczowe o średnim łańcuchu są lepiej trawione i bardzo szybko przetwarzane w energię, a kwasy tłuszczowe z długim łańcuchem są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.
Olej kokosowy zbudowany jest ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych i to decyduje o jego właściwościach prozdrowotnych i odróżnia go od pozostałych nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w innych olejach czy mięsie.
Olej kokosowy w walce z nadwagą
Olej w służbie szczupłej sylwetki. Rażąca sprzeczność, a jednak. Spożywanie oleju kokosowego znacznie zwiększa przemianę materii. Przez swoją budowę cząsteczkową zamieniany jest błyskawicznie w energię co powoduje, że nie wiele pozostaje go w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.
Olej kokosowy dostarcza nam energii i zwiększa wydolność organizmu. Idealna propozycja dla każdego kto chce zgubić kilka kilogramów.
Olej kokosowy. Właściwości zdrowotne.
Badania medyczne wykazały, że olej kokosowy nie wywiera negatywnego wpływu na poziom cholesterolu ( w przeciwieństwie do innych tłuszczy nasyconych) – czyli czynnika powszechnie wiązanego z podwyższonym ryzykiem chorób serca.
Oczywiście można przyjąć, że wyniki badań są błędne, że nie przeprowadzono dokładnych testów, że próba była za mała itd.
Przyjrzyjmy się jednak mieszkańcom Pacyfiku i Oceanii, gdzie głównie spożywa się tłuszcze nasycone w postaci oleju koksowego. To właśnie tam amerykańscy lekarze, odkryli , że ludzie spożywający kokosy byli szczupli, a choroby układu krążenia w tym regionie właściwie nie istniał.
Powszechnie dostępne są opracowania na temat zdrowotnych właściwości oleju kokosowego, opisujących dobroczynny wpływ na funkcjonowanie serca. Do głównych należą:
• olej kokosowy chroni serce i tętnice przed uszkodzeniami powodowanymi przez bakterie, wirusy i wolne rodniki. Usuwając przyczynę uszkodzenia tętniczego, olej kokosowy zapobiega dalszym zniszczeniom, umożliwiając gojenie się ścian tętniczych.
• obniża tendencję do tworzenia się skrzepów we krwi
• nie wywiera negatywnego wpływu na poziom cholesterolu
• może regulować pracę serca i obniżać ciśnienie krwi
Olej kokosowy. Silny środek bakteriobójczy i grzybobójczy
Dwa składniki wchodzące w skład oleju kokosowego: kwas laurynowy i kwas kaprylowy ,decydują o jego właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych.
-
Kwas laurynowy występuje w naturze w dużych ilościach właśnie w orzechu kokosowym i w mleku matki. Skutecznie niszczy drobnoustroje naszego organizmu ,które pokryte są otoczką lipidową (zalicza się do nich m.in. wirus HIV, cytomegalowirus, wirus opryszczki, przeziębienia, a także bakteria Helicobacterpylori, wywołująca wrzody żołądka i nowotwory układu pokarmowego). Inaczej niż antybiotyki, które zabijają całą florę bakteryjną organizmu - w tym także tą dobroczynną - monolauryn atakuje tylko szkodliwe wirusy i bakterie.
Na powierzchni skóry antybakteryjne i antywirusowe właściwości kwasu laurynowego sprawiają, że znakomicie nadaje się do zwalczania infekcji, wysypek i egzem, a także przyczynia się do leczenia drobnych skaleczeń i mikrourazów skóry oraz łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów -
Kwas kaprylowy - Kokos zawiera również kwas kaprylowy, który ma podobne działanie do kwasu laurynowego. Zawartość tych dwóch związków sprawia, że olej kokosowy pomaga wzmacniać odporność organizmu, wykazując silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Pomaga zwalczyć schorzenie zwane „stopą sportowca” lub „stopą atlety” – uciążliwą, długotrwałą grzybicę stóp.
Olej kokosowy w kosmetyce
Mleko, woda i olej koksowy stanowią podstawę wielu doskonałych kosmetyków.
Ze względu na swoje właściwości nawilżające, olej może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maseczka lub serum na włosy.
Dzięki swojej specyficznej budowie, olej kokosowy jest w stanie wniknąć w strukturę włosa i dokładnie go nawilżyć, dzięki czemu włosy stają się miękkie, lśniące i mocne.
Stosowanie go na skórę głowy wzmacnia cebulki, przez co zapobiega wypadaniu włosów, pomaga również w walce z łupieżem.
Przepis na piękne włosy
1.Przed planowanym umyciem włosów nałożyć na skórę głowy i na włosy (na całej długości) olej kokosowy.
2. Jeżeli chcemy, możemy nałożyć czepek (foliowy) dla uzyskania wyższej temperatury lub związujemy włosy gumką aby nie zatłuścić ubrania.
3. Taką odżywczą substancję trzymamy na włosach od 15 min do godziny (lub jak ktoś chce jeszcze dłużej).
4. Myjemy głowę najlepiej dwa razy i nakładamy odżywkę jeżeli takie stosujemy.
5. Czynność możemy powtarzać przed każdym myciem lub kiedy chcemy podreperować kondycję naszych włosów.
Jaki olej koksowy kupić?
Kupuj wyłącznie ekologiczne ( muszą mieć logo certyfikatu ekologicznego), nie rafinowane, na zimno tłoczone. Tylko taki olej zachowuje swoje właściwości odżywcze i zdrowotne. Pozostałe są bez wartości, mogą jedynie służyć jako tłuszcz do smażenia. Proszę pamiętać, że tłuszcz palmowy czy tłuszcz kokosowy to całkowicie inne produkty, to nie są oleje kokosowe.
Oczywiście wielu producentów traktuje niskiej jakości odżywczej tłuszcz koksowy jako olej. Jest znacznie tańszy i wiele osób kupuje produkt który nie zawiera swoich drogocennych właściwości bo jest opatrzony napisem na etykiecie " Olej" - jest to zgodne z prawdą , ale mniej uczciwe.
Tłuszcze kokosowy może być z powodzeniem używany do smażenia , gotowania czy pieczenia, nie ma jednak tych wszystkich właściwości co olej nierafinowany na zimno tłoczony.
Przepisy z wykorzystaniem oleju kokosowego znajdzesz tutaj.
Źródło:
http://www.naturalnews.com/036156_Coconut_oil_superfood_healing.html#ixzz1xi7IZDJi
http://www.huffingtonpost.com/dr-mercola/coconut-oil-benefits_b_821453.html
Fife B. „Cud oleju kokosowego”, Studio Astropsychologii, Białystok 2011
Fushiki, T and Matsumoto, K. Swimmingendurancecapacity of mice isincreased by consumption of medium-chaintriglycerides, Journal of Nutrition, 1995;125:531. http://www.coconut-connections.com/hypothyroidism.htm
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.