Płatki drożdżowe nieaktywne
gotujwstylueko.plPłatki drożdżowe to hit ostatnich czasów. Posiadają szereg właściwości zdrowotnych i walorów smakowych, a ich skład obfituje w wiele witamin i minerałów.
MAŁE SEROWE PŁATKI
Płatki drożdżowe to nic innego jak suszone nieaktywne drożdże. Wyglądem przypominają płatki błyskawiczne, nieco podobne do różnego rodzaju panierek. Ich struktura jest bardzo drobna, kolor złocisty, a zapach intensywny i charakterystyczny, łudząco podobny do zapachu sera. A co ze smakiem? To jest kwestia sporna, jednak dzięki swojemu zapachowi i smakowi sera zyskały rzesze zwolenników, szczególnie w grupie wegan. Stanowią bazę wielu zamienników wyrobów serowych. W przeciwieństwie do drożdży suszonych lub świeżych mogą być dodane do potrawy jako przyprawa.
NIEZWYKŁE DROŻDŹE
No właśnie skoro weganie pokochali płatki drożdżowe, to może jednak jest to produkt warty uwagi? Płatki drożdżowe to efekt specjalistycznej obróbki drożdży w melasie buraczanej. Cały proces przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach. Podczas obróbki drożdże tracą zdolność do fermentacji, przez co są nieszkodliwe dla układu pokarmowego i może trafić „na surowo” prosto do potrawy.
DLACZEGO KOCHAJĄ JE WEGANIE?
Do ich walorów prozdrowotnych z pewnością można zaliczyć sporą zawartość białka, które stanowi fundament naszej diety. Jest to kolejna alternatywa dla wszystkich wegetarian i wegan. Nie należy zapominać, że produkt ten to również źródło błonnika, który wzmaga perystaltykę jelit. Ponadto rozwija florę bakteryjną naszych jelit o „dobre” bakterie, tym samym wyniszczając te zaburzające ich pracę.
WITAMINY Z GRUPY B
Płatki drożdżowe to skarbnica witamin i minerałów. Do najważniejszych należą witaminy z grupy B. W płatkach najdziemy: B1 – 1,5 mg/100 g, B2 – 2 mg/100 g i B6 – 0,7 mg/100 g. To one odpowiadają za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego oraz lśniący wygląd skóry, włosów i paznokci.
CENNE WŁAŚCIWOŚCI
W ich składzie znajdziemy również witaminę D, która bierze udział w budowie mocnych kości. Odpowiada również za utrzymanie odporności organizmu podobnie, jak witamina C, którą także posiadają płatki drożdżowe. Jej zadaniem oprócz uodparniania organizmu jest zwalczanie wolnych rodników. Oprócz witamin płatki drożdżowe zawierają też minerały. Magnez i potas wspomagają pracę mięśni. Wapń wzmacnia zęby i kości. Natomiast chrom wspomaga odchudzanie, dzięki niwelowaniu napadów głodu. Produkt ten charakteryzuje się również dość dużą zawartością cynku, który jest bardzo pomocny w leczeniu zmian skórnych, takich jak trądzik. Na niezwykle cenny skład płatków drożdżowych składa się również kwas foliowy. Jest on bardzo ważny dla kobiet planujących ciążę bądź kobiet w ciąży. Wspomaga rozwój płodu, zapobiegając zaburzeniom. Płatki drożdżowe to produkt bezpieczny, przeznaczony dla każdego. W 100 g mają około 340 kcal, 6 g tłuszczów, 32 g węglowodanów oraz aż 28 g białka! Oczywiście jak przy spożyciu każdego produktu warto zachować umiar. Optymalna dawka dzienna to około 3 łyżki.
KULINARNE ZASTOSOWANIE
Produkt o tak bogatym składzie i charakterystycznym smaku wręcz prowokuje do kulinarnych eksperymentów. Jedną z najbardziej popularnych potraw z wykorzystaniem płatków drożdżowych jest ser wegański. Kilka ugotowanych ziemniaków, jedna marchewka, kawałek cebuli, szczypta soli, spora ilość płatków drożdżowych i parę ruchów blenderem, to przepis na wegański ser, który zaskoczy Cię smakiem! Oczywiście na tym nie koniec. Świetnie sprawdzą się, jako posypka do świeżej sałatki lub gotowego dania. Wzbogacą smak każdej pasty, pasztetu czy hummusu. Idealnie zagęszczą zupę oraz sos, podkręcając ich smak. Nie są jednak przeznaczone do wypieków Co ciekawe płatki drożdżowe można traktować, jako suplement diety. Wystarczy raz dziennie spożyć 1 łyżeczkę płatków drożdżowych nieaktywnych, popijając ją połową szklanki wody. Śmiało można stwierdzić, że płatki drożdżowe to prawdziwa perełka wśród palety zdrowych produktów. Szerokie zastosowanie sprawia, że odnajdą się w każdej kuchni, nawet tej najbardziej wykwintnej, a wszystko to z korzyścią dla zdrowia!
Magdalena Nagler (foodmania) - Szef Kuchni
Artykuł pochodzi z kwartalnika wiosna 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Przepisy z wykorzystniem drożdzy nieaktywnych znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.