Pomidor przybył do Europy na statkach hiszpańskich konkwistadorów pod koniec XV wieku. Początkowo traktowany jako roślina lecznicza i ozdobna, trafia w końcu do kuchni włoskiej pod nazwą "mela d'oro" lub "pomo d'oro" - złote jabłko, ze względu na charakterystyczny żółty kolor (taką barwę miały pierwsze pomidory pojawiające się w Europie). Starsze gatunki wkrótce zostały zastąpione odmianą czerwoną, pochodzącą również z Ameryki Południowej. W tropikalnych i subtropikalnych regionach Peru i Ekwadoru, skąd pierwotnie pochodzi pomidor, nadal można jeszcze znaleźć jego dzikie odmiany, rodzące małe owoce podobne do odmiany "cherry".
Zdrowie w pigułce
Pomidory posiadają niewielkie ilości kalorii (17 kcal na 100 g produktu), są bardzo bogate w witaminę C. Są również dobrym źródłem witaminy A i biotyny - witaminy, która wzmacnia skórę, włosy i paznokcie.
Pomidory, dzięki obecności likopenu, są naturalnym antyoksydantem. Likopen to substancja chemiczna należąca do rodziny karotenoidów, która przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia się komórek oraz zapobiega nowotworom prostaty i piersi. Ta cenna substancja nie jest syntetyzowana przez ludzkie ciało, dlatego musi być dostarczana wraz z odpowiednią dietą. Pomidory zawierają ponadto spore ilości potasu, magnezu i selenu.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.