Sekrety oliwy
gotujwstylueko.plOleje roślinne mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Są cennym źródłem witaminy E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których nasz organizm potrzebuje, ale nie jest w stanie wyprodukować. Warto wiedzieć, jak powstaje olej, by ze sklepowej półki zdjąć ten lepszy i nie uronić ani kropli zdrowia.
Nie zawsze z pierwszego tłoczenia
Proces otrzymywania oleju przebiega w dwóch etapach: tłoczenia i ekstrakcji. Tłoczenie polega na rozgniataniu owoców za pomocą specjalnych pras, które powodują rozpadanie się ziarna i owoców na części. Istnieje kilka metod tłoczenia, jednak najważniejsza jest temperatura oraz tempo. To one decydują o jakości uzyskanej później oliwy. Warto pamiętać, że im niższa temperatura podczas tłoczenia (nie może przekroczyć 40 stopni) tym więcej wartości odżywczych i smaku zachowa olej.
Extra virgin, czyli co?
Uzyskana oliwa poddawana jest najczęściej filtracji. O tym, do jakiej klasy należy, decydują badania labolatoryjne. W zależności od poziomu kwasowości, klasyfikowana jest jako extra virgin, virgin lub lampante (np. w Hiszpanii). Zawartość wolnych kwasów tłuszczowych nie powinna przekroczyć 0,8. Najlepszy dla zdrowia skład chemiczny ma oliwa z pierwszego tłoczenia extra virgin.
Dezodoryzacja znaczy odwanianie
Dezodoryzacja czyli odwanianie to ostatni etap procesu rafinacji. Polega na usunięciu substancji nadających nieprzyjemny smak i zapach. Wartość odżywcza ulega wówczas znacznej redukcji, ale zyskujemy w zamian olej odporny na bardzo wysokie temperatury. Używając dezodoryzowanego oleju zmniejszamy ryzyko przyjmowania szkodliwych substancji, które wytwarzają się w olejach mniej odpornych na obróbkę cieplną.
Który olej do smażenia?
Najlepiej w wysokich temperaturach sprawdzają się tłuszcze nasycone i niejednonasycone. Olej kokosowy, z orzechów ziemnych oraz oliwa z oliwek mogą być stosowane do smażenia, ale nigdy w stopniu doprowadzającym do ich dymienia. w ogóle nie powinno się podgrzewać oleju lnianego, rzepakowego, z orzechów włoskich. Oleje słonecznikowy, rzepakowy i krokoszowy mogą być podgrzewane z zachowaniem dużej ostrożności.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.