Spirulina i Chlorella – o super algach słów klika...
Sylwia KaczmarekAlgi inaczej glony, czy wodorosty to organizmy jedno- lub wielokomórkowe. Są najwcześniejszymi i najprostszymi formami życia na ziemi. Pojawiły się dużo wcześniej od zwierząt i istnieją na świecie już kilka miliardów lat.
To niezwykle bogate źródło witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze względu na bogactwo składników odżywczych, a także sposób hodowli (mniejsze prawdopodobieństwo skażenia środowiska niż na ziemi) są coraz bardziej poszukiwane przez współczesnych ludzi, jako cenne źródło uzupełnienia codziennej diety.
Ekologiczna chlorella i spirulina to jednokomórkowe, słodkowodne mikroalgi, które pozyskiwane są z najwyższej jakości glonów z kontrolowanych upraw.
Chlorella to ciemnozielona alga o kształcie kulistym, spirulina natomiast to zielononiebieska alga, której nazwa pochodzi od spiralnego kształtu, jaki naturalnie przyjmuje. Obydwie zawierają naturalny zielony, cenny barwnik chlorofil, który jest ich zasadniczym atutem, przy czym chlorella zawiera go znacznie więcej niż spirulina.
Struktura chlorofilu, zwanego „krwią roślin”, jest bardzo zbliżona do hemu, barwnika krwi. Badacze zauważyli pewną analogię pomiędzy budową cząsteczki hemoglobiny i chlorofilu. Cząsteczka chlorofilu ma prawie taki sam kształt jak cząsteczka hemoglobiny, z tym wyjątkiem, że hemoglobina posiada w swoim centrum atom żelaza (Fe), natomiast chlorofil atom magnezu (Mg).
Algi traktowane są jako żywność funkcjonalna. Ich zrównoważone spożycie jest korzystne dla zdrowia ludzkiego. Stosowane są w celu uzupełnienia diety w aktywne składniki odżywcze, takie jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, potas, fosfor, wapń, magnez, witaminy z grupy B, w tym B12 (rzadko spotykana w produktach roślinnych), wit. C, wit. E, czy beta – karoten, naturalny antyoksydant, wspierający naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka.
Omawiane algi różnią się od siebie, m.in. zawartością i proporcjami wymienionych składników odżywczych, jednak zarówno spirulina, jak chlorella wyróżniają się wysoką zawartością pełnowartościowego białka roślinnego, posiadającego komplet niezbędnych aminokwasów:
-
Spirulina
Chlorella
Białko 60 g / 100 g
Białko 58 g / 100 g
Obydwie zawierają również znaczące ilości błonnika, składnika niezbędnego do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Spirulina jest jego źródłem, natomiast chlorella wyróżnia się jego wysoką zawartością:
-
Spirulina
Chlorella
Błonnik 5,1 g / 100 g
Błonnik 12,4 g/ 100 g
Zarówno Chlorella jak i Spirulina są alkaliczne, co oznacza, że neutralizują wpływ kwasowej żywności i pomagają przesunąć poziom pH na stronę zasadową. Stanowią idealny dodatek do diet odkwaszających i oczyszczających.
Algi w formie sproszkowanej można dodać do kefirów, jogurtów, soków, a także wykorzystać jako składnik makaronów, sosów, czy domowych ciasteczek.
Można spożywać obydwie algi równocześnie, wtedy znakomicie odżywimy i wzmocnimy nasz organizm, ale przed spożyciem zwróćmy uwagę na zalecane dzienne spożycie, gdyż tylko zrównoważona i rozsądna konsumpcja jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan naszego organizmu.
W łatwy sposób możesz wykorzystać spirulinę i chlorellę i włączyć ją do swojej diety przepisy znajdziesz tutaj.
Źródła:
1. Ötleş, Semih; Pire, Ruhşen “Fatty Acid Composition of Chlorella and Spirulina Microalgae Species”. Journal of AOAC International, November 2001, Volume 84, Nr 6, pages 1708-1714
2. Ö. Tokuşoglu and M.K. üUnal “Biomass Nutrient Profiles of three Microalgae: Spirulina platensis, Chlorella vulgaris, and Isochrisis galbana”. Journal of Food Science May 2003, Volume 68, Issue 4, pages 1144-1148
3. Michael A. Borowitzka „Commercial production of microalgae: ponds, tanks, and fermenters”. Progress in Industrial Microbiology Volume 35, pages 313-321
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.