Tłusta wojna - cis czy trans
Sylwia KaczmarekTłuszcze, bez nich ani rusz. Od dawna naukowcy toczą spory, jakich tłuszczów używać? Roślinnych czy zwierzęcych? Masła, czy margaryny?
Konsumenci nadal nie wiedzą, które tłuszcze są zdrowe, a które mogą szkodzić. Tłuszcze różnią się składem i budową. Podstawowym składnikiem tłuszczów są kwasy tłuszczowe i to właśnie one mają decydujący wpływ na właściwości tłuszczu, takie jak konsystencja (stała lub ciekła), trwałość (czyli szybkość utleniania się) oraz wpływ na zdrowie człowieka. Od lat stowarzyszenia naukowe prowadzą walkę z tzw. tłuszczami trans. Trans, czyli najprościej ujmując, utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych.
TRANS - NIE BEZ POWODU BRZMI STRASZNIE
Tłuszcze są zbudowane głównie z kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych: jedno i wielonienasyconych. Wiązania nienasycone mogą mieć konfigurację cis lub trans. Naturalne kwasy tłuszczowe występują w konfiguracji cis.
JAK POWSTAJĄ?
Izomery trans powstają głównie podczas przemysłowego przetwarzania tłuszczów naturalnych. W chemicznym procesie utwardzania ciekłych olejów roślinnych przy użyciu katalizatora i w warunkach podwyższonej temperatury i ciśnienia. Następuje wówczas uwodornienie wiązań nienasyconych. Powstają kwasy nasycone oraz nienasycone kwasy o konfiguracji trans, które tracą swoją aktywność biologiczną i stają się wyłącznie źródłem energii. Proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości. Na skutek uwodornienia podnosi się temperatura topnienia tłuszczów i z olejów ciekłych otrzymuje się tłuszcze stałe.
GDZIE WYSTĘPUJĄ?
Izomery trans znajdują się w tłuszczach częściowo uwodornionych (nawet 60%), a takie tłuszcze znajdują się teoretycznie wszędzie, czyli w ciastkach, pieczywie, słodyczach, produktach smażonych, produktach typu fast-food. W codziennej diecie jednak tłuszcze trans są spożywane przede wszystkim pod postacią konwencjonalnych tłuszczów do pieczenia oraz smarowania pieczywa i margaryn. Warto wspomnieć, że izomery trans występują również naturalnie np. w mleku i jego przetworach oraz mięsie zwierząt przeżuwających, ale naturalnie występujące tłuszcze trans nie są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ mają inny profil kwasów tłuszczowych niż przemysłowe tłuszcze trans.
SKUTKI ICH SPOŻYCIA
W wielu badaniach doświadczalnych, klinicznych i epidemiologicznych wykazano niekorzystne działanie izomerów trans na organizm. Izomery trans wbudowują się w błony naszych komórek i usztywniają je, co prowadzi do ich dysfunkcji. Spożywanie produktów zawierających tłuszcze trans może prowadzić do:
• rozwoju chorób układu krążenia,
• niepłodności,
• Alzheimera,
• cukrzycy,
• otyłości,
• podwyższenia poziomu cholesterolu całkowitego.
Stwierdzono, że izomery trans wywierają też niekorzystne działanie na wiele procesów biochemicznych i fizjologicznych w organizmie człowieka. M.in. mogą przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej niemowląt, podwyższać poziom insuliny we krwi. Przechodzą z krwi przez łożysko do płodu, a w wyniku karmienia piersią z mlekiem do organizmu niemowlęcia.
ZALECENIA
Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca ograniczenie zawartości tłuszczu w codziennej diecie i zwraca szczególną uwagę na jakościowy skład tłuszczów. W celu wspierania prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego dieta powinna zawierać maks. 1% kwasów tłuszczowych trans. WHO ogłosiła, że całkowite wyeliminowanie tłuszczów trans z pożywienia jest jej celem strategicznym na lata 2019-2023. Obecnie jednak konieczne jest stałe monitorowanie spożycia izomerów trans, zwłaszcza przez dzieci, które stanowią grupę podwyższonego ryzyka, gdyż często spożywają dużo ciastek, słodyczy i produktów smażonych.
BIERZMY Z NICH PRZYKŁAD
Niektóre kraje na świecie wprowadziły już zakaz stosowania tłuszczów będących źródłem tłuszczów trans w produkcji żywności. Pionierem w tej kwestii była Dania, która wprowadziła ograniczenia dotyczące zawartości izomerów trans w tłuszczach jadalnych do 2%. Z tłuszczami typu trans walczy również Arnold Schwarzenegger, gubernator Kaliforni. Ustanowił nowe prawo, które zakazuje stosowania tłuszczów typu trans w restauracjach, sklepach i supermarketach. Wszystko po to, by zadbać o zdrową przyszłość.
TRANS, A EKO
O zaletach żywności ekologicznej pisano już wiele, ale nie sposób pominąć kwestii trans w żywności eko. Koniecznie trzeba tu wspomnieć o niemal codziennie wykorzystywanych przez nas w kuchni i spożywanych margarynach, które w wersji eko, są wolne od tłuszczów trans.
JAK TO MOŻLIWE, ŻE EKO MARGARYNY MAJĄ STAŁĄ KONSYSTENCJĘ?
Ponieważ zawierają wysokiej jakości ekologiczny oleje: palmowy i kokosowy, które naturalnie występują w postaci stałej. Formę stałą, twardą utrzymują w temp. do 24°C. Dzięki temu przy produkcji margaryn nie stosuje się sztucznego utwardzania i transestryfikacji. Są delikatnie przetwarzane i zawierają tylko niezbędne dodatki, np. niewielkie ilości olejów płynnych tłoczonych na zimno, aby uzyskać pożądaną konsystencję, idealną do smarowania, a także pieczenia i smażenia. Występowanie tłuszczów naturalnie twardych powoduje, że margaryny ekologiczne nie zawierają szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans. Produkcja ekologiczna ma na celu ochronę zdrowia człowieka, a nie odwrotnie. Wymagania obowiązujące w procesie produkcji margaryny i innych tłuszczów, nie pozwalają na przeprowadzanie ciężkich chemicznych procesów oraz na dodatek sztucznych barwników, aromatów, czy substancji konserwujących, jak to ma miejsce w produkcji konwencjonalnej. Pamiętajmy, że dobrze dobrane tłuszcze w diecie hamują rozwój wielu chorób, natomiast nieodpowiednie mogą ten rozwój przyspieszać. Dotyczy to zwłaszcza najgroźniejszej grupy chorób – chorób układu krążenia.
Sylwia Kaczmarek - Dyrektor Dep. Jakości Bio Planet S.A.
Źródła:
1. pod red.J. Gawęckiego i L. Hryniewieckiego „Żywienie człowieka Podstawy nauki o żywieniu” PWN Warszawa 2007
2. Cichosz G. „Rzekomo zdrowe margaryny” Przegląd Piekarski i Cukierniczy 10/2013
3. Krygier K. „Problemy bezpieczeństwa tłuszczów w Polsce” Przegląd Spożywczy 4/2008
4. Mojska H. „Izomery trans – zagrożenie dla zdrowia?” Bezpieczeństwo i Higiena Żywienia 11/2009
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.