TOFU - Samo dobro!
gotujwstylueko.plNajbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym produktem w kuchni wegańskiej jest tofu, inaczej określane jako serek sojowy. Ziarna soi moczy się w wodzie, mieli, a następnie oddziela część stałą od płynnej. W ten sposób powstają okara i mleko sojowe. Mleko sojowe ogrzewa się, po czym łączy ze środkiem koagulującym, które ścina białko znajdujące się w mleku i zagęszcza produkt. Koagulant to najczęściej sok z cytryny, siarczan magnezu, chlorek magnezu, czy siarczan wapnia. Według legend tofu zostało pierwszy raz wyprodukowane w Chinach jeszcze setki lat przed naszą erą!
SAMO DOBRO!
Tofu stanowi filar diety wegańskiej, ponieważ jest to pełnowartościowy produkt białkowy, zawierający komplet łatwo przyswajalnych aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może stanowić idealny zamiennik mięsa, czy nabiału. Ponadto tofu zawiera około 80% tłuszczu roślinnego, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe,które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. To źródło wielu pierwiastków i witamin. Dzięki dużej zawartości wapnia polecane jest osobom cierpiącym na osteoporozę oraz młodzieży w okresie wzrostu. Żelazo znajdujące się w składzie tofu pomoże anemikom, borykającym się z jego niedoborem. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu mogą je spożywać również diabetycy. W składzie tofu znajdziemy również witaminę E, witaminy z grupy B oraz takie pierwiastki jak: fosfor, potas, czy magnez. Tofu zawiera lecytynę,która wspomaga koncentrację. Warto pamiętać, że cenią je sobie nie tylko weganie, ale również osoby uczulone na laktozę,które nie mogą spożywać mleka, ani jego przetworów. Sięgają po nie również osoby dbające o zgrabną sylwetkę, ponieważ ma niewiele kalorii (80 - 100 kcal na 100 g produktu).Tofu ma bardzo delikatny, wręcz neutralny smak, dlatego jest idealną bazą do wszelkiego rodzaju dań. Chłonie aromat każdej przyprawy, czy innego wyrazistego produktu. W zależności od stopnia zagęszczenia serka powstają jego dwa rodzaje.
TOFU TRADYCYJNE - Ma nieregularną strukturę i przypomina tradycyjny twaróg. Dzieli się na dwa podrodzaje: miękkie(zawiera nieco więcej wody, może być stosowane zamiennie z tofu jedwabistym) i twarde (jest wręcz pozbawione wody). Najtwardsze tofu produkuje się w Chinach, jest to również najpopularniejszy rodzaj w Europie. Twarde Tofu świetnie nadaje się do smażenia i gotowania, ponieważ nie traci swojego kształtu. Bardzo dobrze się kroi, dlatego jest też idealnym dodatkiem do sałatek.
TOFU JEDWABISTE - Zawiera o wiele więcej wody, niż tofu tradycyjne. Może występować w wersji bardzo miękkiej lub nieco twardszej. Jest substytutem mleka, śmietany, czy jogurtu. Sprawdza się w deserach, kremach, wypiekach, koktajlach,czy zupach.
Podstawowe rodzaje tofu po wyprodukowaniu mogą być poddawane różnym procesom, dzięki czemu otrzymujemy między innymi:
TOFU MARYNOWANE - tofu tradycyjne, które jest zanurzone w marynacie (np. z sosu sojowego, pomidorów, oliwy, ziół,przypraw). Dzięki temu procesowi nabiera wyjątkowego smaku i nadaje się do bezpośredniego użycia głównie w przystawkach,czy sałatkach.
TOFU WĘDZONE - tradycyjne, dość twarde tofu poddane naturalnemu wędzeniu. Posiada lekko słony smak, sprawdza się w daniach obiadowych, sałatkach, przystawkach, czy wykwintnych kolacjach. Może być też bazą do farszów.
TOFU FERMENTOWANE - jest to tradycyjne tofu wysuszone,po czym fermentowane najczęściej w solance z dodatkiem octu ryżowego i przypraw. Jest ono nieco słone oraz słodkie w zależności od zastosowanych przypraw.
TOFU SUSZONE - pochodzi z Japonii. Powstaje w procesie liofilizacji. Nie wymaga przechowywania w lodówce, jednak przed zjedzeniem trzeba je namoczyć w wodzie o temperaturze około50°C przez 1 - 2 minuty.
SKÓRKA TOFU - produkt, który powstaje na wierzchu podgrzanego mleka sojowego, a następnie jest suszony. Podczas gotowaniazachowuje się podobnie jak tofu, również chłonie smaki.
TEMPEH
Podobnym produktem do tofu jest również tempeh. Jednak nie należy mylić ich ze sobą. Tempeh jest produkowany z wcześniej fermentowanych ziaren soi, które są widoczne w jego strukturze. Posiada bardziej brązowy kolor i lekko orzechowo-słodkawy posmak.
Tofu występuje pod wieloma nazwami, w zależności od jegorodzaju oraz kraju, w którym jest produkowane! W Chinach - DOFU, w Japonii - TOFU, w Wietnamie - DAUHU, czy w Korei-TUBU.
Do spożywania tofu zachęcamy również osoby, które niekoniecznie stronią od mięsa, czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest bardzo wartościowe pod względem odżywczym,ale również daje wiele możliwości do eksperymentowania w kuchni! Każdą potrawę uczyni bardziej pożywną, wzmocni Twój organizm, dostarczy wielu witamin oraz pierwiastków,a także cennych aminokwasów.
Przepisy z TOFU znajdziesz tutaj.
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.