10 zdrowych nawyków
gotujwstylueko.pl10 zdrowych nawyków
Nawyk to zautomatyzowana czynność, którą nabywa się dzięki regularnemu ćwiczeniu. Odpowiednio dobrane, mądre nawyki mogą być swoistym „sterem” życia – zapewniają izolację emocjonalną i pomoc nawet w trudnych chwilach. Poniżej przedstawiamy propozycje dziesięciu prostych nawyków, które można wykonywać każdego dnia.
1.ROZCIĄGAJ SIĘ KAŻDEGO DNIA
Rozciąganie (ang. stretching) to coś, czym powinieneś zaczynać każdy dzień. Czy widziałeś kiedyś kota, który po przebudzeniu wyciąga się całym grzbietem do góry, po czym przeciąga do tyłu? Kot wie, że rozciąganie jest dla niego dobre: rozgrzewa mięśnie po braku aktywności, pobudza obieg krwi oraz daje organizmowi jeszcze parę minut, by dobrze się wybudzić. Idąc spać mózg kota (jak również człowieka) wyłącza większość mięśni organizmu, by śpiący nie reagował ruchem na zdarzenia ze snów. Takim zaspanym mięśniom potrzebna jest zatem rozgrzewka, by przywrócić je do działania. Zalety rozciągania nie kończą się jednak na poranku i korzystnie wpływają na nasze funkcjonowanie przez cały dzień. Regularny stretching zwiększa elastyczność mięśni, poprawiając kondycję i sylwetkę całego ciała. Również, podobnie jak inna aktywność fizyczna, redukuje stres, poprzez rozluźnianie spiętych mięśni. Dodatkowo poprawia krążenie i dotlenia nasze tkanki, m.in. mózg.
2.ZADBAJ O SWOJĄ STREFĘ SNU
Zaraz po przebudzeniu i porannym rozciąganiu warto zrobić na swoim łóżku porządek: pościelić je, a także raz na jakiś czas wywietrzyć pościel. Sprzątanie przestrzeni wokół siebie jest dobre, ponieważ przekłada się na porządkowanie swojego umysłu, emocji. Przestrzeń, w jakiej żyjemy, jest poniekąd odbiciem tego, co dzieje się wewnątrz nas. Wykonując tę prostą czynność zaczniemy dzień w poukładany sposób, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Wietrzenie pościeli także jest istotne: wprowadza świeżość do sypialni, pozwala pozbyć się roztoczy oraz zwiększa komfort snu.
3.PIJ ZIELENINĘ
Zielone liście są naturalnym pożywieniem człowieka – dlatego też wprowadzenie większej ilości zieleniny do diety sprawi, że każdego dnia będziesz cieszyć się wyższym poziomem energii. Zielone rośliny są niezwykle bogate w wartości odżywcze. Przykładowo:
• Szpinak: zawiera niemalże wszystkie witaminy (A, B, C, E, K), kwas foliowy, jod, żelazo i magnez. Ma działanie przeciwnowotworowe, zwalcza anemię i wspomaga pracę serca.
• Jarmuż: zawiera witaminy (B, C, K) oraz duże ilości białka i błonnika. Ma działanie przeciwnowotworowe, korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz zapobiega miażdżycy.
• Natka pietruszki: zawiera witaminy (A, C, PP), kwas foliowy, wapń, magnez, żelazo i potas. Ma właściwości odtruwające organizm, usuwa nadmiar wody z organizmu oraz korzystnie wpływa na wzrok.
• Pokrzywa: zawiera witaminy (B, C, E, K), fosfor, mangam, krzem i wapń. Pozytywnie działa na włosy i paznokcie, usuwa trądzik oraz pomaga w problemach z trawieniem.
Gotowanie zielonych liści pozbawia je znacznej części wartości (np. żelaza czy kwasu foliowego), dlatego też dobrą praktyką jest picie zielonych soków i koktajli, najlepiej świeżo wyciskanych lub zblendowanych. Zielone napoje będą też pewnie bardziej smakować dzieciom niż tradycyjna sałata, do której często są nieprzychylnie nastawione.
Przepisy:
4.OTWIERAJ OKNA
Wpuszczanie do pomieszczeń świeżego powietrza jest niezwykle istotne o każdej porze roku, nawet w zimie. W naturalnych warunkach, zanim ludzie zaczęli budować domy, stale przebywali na świeżym powietrzu. Wietrzenie jest higieniczne i pomaga uniknąć problemów związanych z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach. Dostęp do świeżego powietrza zwiększa odporność, korzystnie wpływa na pracę mózgu oraz może redukować alergie. W okresie ciepłym staraj się, by w pomieszczeniu, w którym przebywasz, zawsze było otwarte okno. W zimie zaś wietrzenie powinno być nie tyle długie, co intensywne. Otwórz okno na oścież na niedługi okres czasu (np. 1-2 minuty), by ciepło nie uciekło całkowicie z pomieszczenia. Powtórz tę czynność co najmniej 2 razy w ciągu dnia.
5. KUPUJ ŚWIADOMIE
To nie tajemnica, że w obecnych czasach panuje konsumpcjonizm – zazwyczaj stać nas na więcej rzeczy, niż było kilkanaście lat temu. Zanim jednak zdecydujesz się na dany zakup, postaw sobie pytanie: czy naprawdę potrzebujesz tej rzeczy? Czy będziesz z niej korzystać? A może będzie ona tylko stać na półce i kurzyć się, a w przypadku jedzenia zostanie później wyrzucona? Jak już przemyślisz, że rzeczywiście potrzebujesz dokonać zakupu, postaraj się znaleźć produkt jak najwyższej jakości w Twoim zasięgu cenowym (Anglicy mówią na to value-for-money). Lepiej jest wydać więcej pieniędzy na rzecz, która posłuży latami, niż zakupić taką, która zepsuje się po kilku tygodniach. Jakość ma znaczenie także w przypadku żywności. Chcemy bowiem wybierać żywność, która rzeczywiście nas odżywia, a nie sztuczne produkty, które prawie w ogóle nas nie odżywiają. Także sposób wyprodukowania danego przedmiotu ma znaczenie – jeśli masz taką możliwość, kupując produkty takie jak np. kawa czy kakao, wybieraj produkty fair trade, czyli takie, których pracownicy uzyskali godne wynagrodzenie za swoją pracę. Podejmując właściwe wybory konsumenckie, wpływasz na otaczający Cię świat. Może okazać się także, że Twój portfel polubi minimalizm zakupowy
6.WYKONUJ OD RAZU CZYNNOŚCI MAJĄCE ZAJĄĆ MNIEJ NIŻ 2 MINUTY
Z pozoru banalna zasada 2 minut sprawi, że Twoje życie stanie się zdecydowanie łatwiejsze i bardziej poukładane. Zamiast tworzyć w głowie nawarstwiającą się listę czynności, które masz do wykonania, te, które możesz zrobić w mniej niż 2 minuty wykonaj od razu i dłużej o nich nie myśl. Zapewni Ci to spokój, klarowność myślenia, a przede wszystkim zaoszczędzi czasu. Przykładowe czynności, które zajmują mniej niż 2 minuty to:
• odpisanie na email,
• wykonanie telefonu,
• zmycie naczyń po posiłku,
• złożenie życzeń urodzinowych,
• wykonanie przelewu.
Nasz mózg nie lubi „zapisywać” zadań do wykonania na bliżej nieokreślone potem. Dlatego zacznij stosować tę zasadę i policz, jak wiele udało Ci się dzięki niej zrobić danego dnia.
7.ODDYCHAJ PRAWIDŁOWO
Oddech, mimo że zazwyczaj nie przykładamy do niego większej uwagi, pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dawni mistrzowie jogi uważali, że długość życia liczy się nie liczbą lat, a liczbą oddechów. Istnieją dwa rodzaje oddechu: oddech piersiowy oraz oddech brzuszny. By nauczyć się tego drugiego, prawdziwie głębokiego oddechu, połóż się na podłodze ze zgiętymi nogami i stopami ustawionymi na podłodze. Umieść jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Staraj się oddychać tak, by wraz z wdechem brzuch podnosił się do góry (klatka piersiowa także może minimalnie się unosić, ale w drugiej kolejności). Wraz z wydechem brzuch powinien wracać do pierwotnej pozycji. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Warto opanować umiejętność oddychania przeponą, ponieważ taki oddech lepiej dotlenia i odżywia komórki naszego ciała oraz stanowi swoisty masaż narządów wewnętrznych.
8.UŻYWAJ OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Naturalne olejki eteryczne są powszechnie stosowane w aromaterapii, czyli terapii holistycznej mającej leczyć przy pomocy zapachów. Olejki rzeczywiście mogą ukoić nerwy, a także pomóc w zwalczaniu wielu dolegliwości. Jednym ze sposobów aromaterapii jest rozpylanie olejku w pomieszczeniu przy pomocy dyfuzora. Możesz to zrobić w swoim domu i zaprosić ulubione zapachy do salonu, sypialni czy przedpokoju. Dobierz odpowiedni olejek zależnie od Twoich potrzeb.
• Olejek z bergamotki – relaksuje i energetyzuje. Przyjemnie odświeża pomieszczenie, nadając mu delikatny, cytrusowy zapach.
• Olejek z cynamonowca – poprawia samopoczucie i przywołuje świąteczny nastrój. Dodatkowo odstrasza komary.
• Olejek miętowy – pomaga osobom z dolegliwościami dróg oddechowych. Zapewnia świeżość w pomieszczeniu.
• Olejek z drzewa herbacianego – zapobiega przeziębieniom. Działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.
• Olejek lawendowy – relaksuje, poprawia jakość snu i koi nerwy. Idealny przed snem, do sypialni.
9.ZNAJDŹ HOBBY NIEWYMAGAJĄCE SIEDZENIA PRZED EKRANEM
W dzisiejszych czasach znaczną część życia spędzamy przed ekranami komputerów, telefonów oraz tabletów. Nie jest to szczególnie zdrowe (zwłaszcza, jeśli patrzymy w ekran przed snem), dlatego warto znaleźć sobie przyjemne zajęcie, które nie wymaga użycia monitora. Może to być coś kreatywnego (rysowanie, gra na instrumencie, pisanie pamiętnika), sport (wyżej wymieniony stretching, bieganie, taniec) lub po prostu czytanie papierowej książki. Pamiętaj, że nie musisz być dobry w tym co robisz – robisz to przecież dla siebie, a nie dla innych! Zobaczysz, jak zmieni się Twój nastrój, kiedy zaczniesz znajdywać w ciągu dnia nawet 10 minut na samorealizację bez korzystania z ekranu. Poczujesz się bardziej zrelaksowany i odprężony ale też spełniony. Jeśli zaś twierdzisz, że nie masz na to czasu, pomyśl, ile tak naprawdę zajmuje Ci w ciągu dnia scrollowanie telefonu, przeglądanie stron internetowych – może okazać się, że zastraszająco dużo. Nie pożałujesz, jeśli zaczniesz pożytkować ten czas inaczej.
10.DBAJ O HIGIENĘ SNU
Sen wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu przez cały następny dzień, dlatego też niezwykle ważne jest dbanie o to, by był dobry i zdrowy. Może Ci w tym pomóc ustalenie stałych pór wstawania i spoczynku – Twój organizm lubi bowiem regularność, cykliczność i jasne zasady. Zadbaj także o to, by łóżko było dla Ciebie wyłącznie miejscem, które służy do spania. Pozwala to zachować balans, a także ograniczyć prokrastynację, czyli odkładanie obowiązków na później. Postaraj się, by miejsce, w którym śpisz, było jak najbardziej zaciemnione i wyciszone. Dzięki temu twój organizm będzie regenerować się z większą siłą. Dobranoc!
Źródła:
M. Burszynowicz, Jarmuż - właściwości zdrowotne i najlepsze przepisy. Czy warto jeść jaruż?, https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jarmuz-wlasciwosci-zdrowotne-i-najlepsze-przepisy-czy-warto-jesc-jarmuz
Portal Fizjoterapeuty, Stretching (rozciąganie) – wpływ na organizm, 2018, https://fizjoterapeuty.pl/kinezyterapia/stretching-rozciaganie-wplyw-na-organizm.html
National Geographic, Czemu koty się tak rozciągają? Jest im to naprawdę bardzo potrzebne, https://www.national-geographic.pl/galeria/czemu-koty-sie-tak-rozciagaja-jest-im-to-naprawde-bardzo-potrzeb/shutterstock-151716695
B. Romanowska, Wartości odżywcze ZIELENINY: rzeżuchy, natki pietruszki, szczypiorku, kopru, szpinaku, 2008, https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/wartosci-odzywcze-zieleniny-rzezuchy-natki-pietruszki-szczypiorku-kopr-aa-mGxm-vd1i-UKHc.html
I. Skowrońska, Jak prawidłowo oddychać? Przeponą!, 2019, https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-prawidlowo-oddychac-przepona/
B. Wańczyk-Dręczewska, Pokrzywa – właściwości i zastosowanie, 2021, https://www.medonet.pl/zdrowie,pokrzywa---wlasciwosci--zastosowanie--przeciwwskazania,artykul,1727668.html
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 23 Zima 2022/23
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.