Dieta bezśluzowa
Konstancja Alicja
Dieta bezśluzowa
Środowisko zanieczyszczone przez smog i spaliny, żywność pełna konserwantów i pestycydów, a także życie w ciągłym pośpiechu, przemęczeniu i stresie. Brzmi znajomo? Doktor Arnold Ehret, twórca systemu leczenia dietą bezśluzową, dokładnie opisał skutki, jakie wyżej wymienione czynniki mogą mieć dla życia i witalności każdego z nas. I nie byłoby w tym pewnie nic zdumiewającego, gdyby nie fakt, że człowiek ten żył 100 lat temu…
ODROBINA HISTORII
Doktor Arnold Ehret (ur. 1866 w Niemczech, zm. 1922 w Stanach Zjednoczonych) był nauczycielem, a przy okazji człowiekiem, którego za życia zdiagnozowano jako „nieuleczalnie chorego”. Miał problemy z oskrzelami, sercem oraz nerkami, przez co wielokrotnie bywał na zwolnieniach lekarskich. Wypróbował liczne kuracje medycyną konwencjonalną, jednak nie przyniosły one efektów. Postanowił więc spróbować leczenia metodami naturalnymi – udał się do sanatorium, gdzie zaobserwował, że przy pomocy odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych oraz kąpieli ziołowych, jego stan zdrowia znacznie się polepszył. Tak właśnie zaczął formułować swoje przemyślenia na temat produktów śluzotwórczych, mających zanieczyszczać organizm, które spisywał w licznych książkach i artykułach przez kolejne 30 lat życia. Założył własne sanatorium w Szwajcarii, a później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, by nauczać o odżywianiu. Do dziś wielu lekarzy medycyny alternatywnej, a także osób indywidualnych, czerpie wiedzę z jego nauk.
CZYM JEST CHOROBA?
Według doktora Ehreta, każda choroba, niezależnie od tego, jak została nazwana przez lekarza, to zator. Czymże więc jest zator? Jest to zapchanie układu wydalniczego przez śluz, czyli starą, niewydaloną limfę. Dana choroba jest więc powodowana kumulacją tego śluzu w konkretnym miejscu, np. w żołądku, jelicie czy nosie. Niektóre pokarmy (o czym będzie mowa w dalszej części artykułu) są szczególnie śluzotwórcze. Inne zaś aktywnie uczestniczą w wydalaniu śluzu, powodując w organizmie tzw. detoks. Aktywność fizyczna pomaga poruszyć „zastałą” w naszym organizmie limfę, także pozytywnie przyczyniając się do odtruwania organizmu.
KOMU DIETA BEZŚLUZOWA MOŻE POMÓC?
Dieta bezśluzowa została wymyślona przez człowieka „nieuleczalnie chorego” dla ludzi „nieuleczalnie chorych”. Stąd też i dziś osoby cierpiące na miażdżycę, nowotwory czy choroby autoimmunologiczne sięgają po nią. Jednak może ona mieć pozytywne skutki także dla wielu osób z niepozornymi codziennymi dolegliwościami, takimi jak:
• katar,
• mokry kaszel,
• uczucie obrzęku w gardle,
• bóle brzucha,
• „śpiochy” w oczach po przebudzeniu.
Są to dolegliwości, w przypadku których nadmiar śluzu w organizmie można dostrzec „na pierwszy rzut oka.” Po dietę mogą też sięgnąć wszystkie osoby chcące przeczyścić
swój organizm i znacznie zwiększyć odporność i witalność.
PODSTAWOWE ZASADY DIETY BEZŚLUZOWEJ
Dieta bezśluzowa jest zbliżona do innych diet prozdrowotnych, takich jak dieta alkaliczna, dieta raw vegan czy post doktor Dąbrowskiej. Jest w 99 % dietą wegańską (wyklucza wszystkie produkty odzwierzęce poza miodem).
Idea diety opiera się na spożywaniu produktów, które są biologicznie dopasowane do naszego gatunku. Co to oznacza? W dzisiejszych czasach ludzie to jedyny gatunek zamieszkujący Ziemię, który nie wie, co powinien jeść. Zastanówmy się jednak nad tym chwilę. Człowiek, podobnie jak małpa, należy do rzędu naczelnych. Posiadamy podobne do małp języki, żołądki, jelita, wątrobę i zęby, które biorą udział w procesie trawienia, a także palce przystosowane do zrywania i obierania pokarmów. Większość żyjących dziko małp żywi się przede wszystkim owocami, orzechami, nasionami i kwiatami. Właśnie te składniki (oraz duża ilość warzyw, przede wszystkich liściastych) wchodzą w skład diety bezśluzowej. Założeniem diety jest bowiem to, że jeśli nie jesteś w stanie spożyć czegoś na surowo, to pożywienie to nie jest przeznaczone dla Ciebie. Ponadto jedzenie w tej diecie powinno być spożywane właśnie na surowo ze względu na to, że w takiej formie ma największe właściwości oczyszczające (eliminujące śluz) oraz jest najbardziej bogate w witaminy i składniki odżywcze. Człowiek nie dość, że jest jedynym gatunkiem na świecie niewiedzącym co powinien jeść, jest też jedynym spożywającym produkty gotowane. Dieta wykluczająca wiele pokarmów i sięgająca wyłącznie po produkty surowe nie wydaje się zbyt atrakcyjna, prawda? Nie trzeba jednak robić wszystkiego na raz, a dania z tej diety mogą być równie pyszne (i nawet bardziej odżywcze) niż dania z diety tradycyjnej.
JAK ZACZĄĆ? DIETA BEZŚLUZOWA A DIETA PRZEJŚCIOWA
Przejście na dietę bezśluzową z diety tradycyjnej jest nie tylko trudne, ale też niezalecane ze względów zdrowotnych. Jest to duży szok dla organizmu, mogący powodować intensywny detoks, objawiający się np. poprzez bóle głowy, gorączkę czy wysypkę. Stąd też, zanim wypłyniemy na głęboką wody i doświadczymy w pełni surowej diety bezśluzowej, zalecana jest tzw. dieta przejściowa (małośluzowa). Podczas tego okresu, trwającego zazwyczaj około 6 tygodni, spożywamy surowe śniadania i obiady, ale kolacje pozostawiamy w dalszym ciągu gotowane. Nie wykluczamy też od razu wszystkich produktów – wykaz produktów dla diety bezśluzowej, diety przejściowej oraz produktów całkowicie zabronionych został zamieszczony w tabeli na kolejnej stronie.
Przykładowe przepisy:
OWOCOWY DESER W POLEWIE MATCHA
Autor artykułu i przepisów: Konstancja Strużyna
Bibliografia:
Arnold Ehret, System leczenia dietą bezśluzową, Wydawnictwo AST, Warszawa, 2019.
Robert Mors, Cud detoksykacji, Wydawnictwo Raw Retreats Polska, Czułów 2019.
Prof. Spira, List of Mucusless Foods – Acid-Binding, Non-Mucus-forming, Mucus-Free Foods, 2013, https://www.mucusfreelife.com/list-of-mucusless-foods/ (dostęp: 22.09.2022)
Prof. Spira, List of Pus, Acid, and Mucus Forming Foods, 2013, https://www.mucusfreelife.com/mucus-forming-foods/ (dostęp: 22.09.2022)
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 23 Zima 2022/23
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.