Eko sposoby na infekcje
gotujwstylueko.plZwykle zaczyna się niewinnie: ból głowy, gardła, mięśni, osłabienie, temperatura lub katar. Sprawdź, czy masz w domu kilka naturalnych składników wspomagających odporność, a my pokażemy Ci, jakie sposoby na walkę z objawami przeziębienia stosują mieszkańcy różnych zakątków świata.
Mikstura cebulowo-miodowa (Polska):
1 cebula
¼ szkl. miodu
½ szkl. zimnej przegotowanej wody
Cebulę pokrój w kostkę, zalej miodem, przykryj i odstaw na noc. Rano dodaj wodę, płyn wymieszaj i odstaw jeszcze na kilka godzin. Miksturę odcedź, a gotowy napój popijaj dwa razy dziennie (o ile wcześniej już sam zapach nie wyleczy cię z chorowania).
Cebula zabija bakterie i zawiera witaminę C. Miód jest świetny jako antybiotyk i co warte zauważenia: wcale nie działa lepiej w formie “skoncentrowanej” - jeśli rozcieńczysz go z wodą, będzie 220 razy sprawniej walczył z mikrobami!
Mleko z kurkumą (Indie):
Napój przygotowuje się tuż przed snem. Potrzebne są do niego:
½ łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka drobno siekanego imbiru
1 łyżeczka miodu
1 szklanka mleka
Do kubka wsyp kurkumę i imbir. Zalej częścią mleka i podgrzej do gorąca (ale nie do wrzenia). Zostaw na 5 minut, by dobroczynne składniki imbiru i kurkumy miały szansę się uwolnić. Dodaj łyżeczkę miodu i resztę mleka, jeszcze raz podgrzej tak, by mleko było możliwie gorące. Następnie wskocz do łóżka (ten punkt programu można wykonać również z pominięciem widowiskowych, acz forsujących piruetów) i wypij gorący napój z pyszną, żółtą pianką.
Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, a imbir - rozgrzewające.
Płukanka kajeńska i ocet jabłkowy (USA):
Podobno są niezastąpione na bóle gardła. Płukanka kajeńska to zwykła ciepła, osolona woda z papryką kajeńską w proporcji, jaką jesteś w stanie znieść. Należy płukać nią gardło co 5-15 minut aż do skutku. Amerykanie chwalą też sobie płukankę z octu jabłkowego. Przygotowuje się ją mieszając 1 łyżeczkę octu z filiżanką ciepłej herbaty miętowej. Stosowanie podobne, jak w pierwszym przypadku, a ulga ponoć odczuwalna natychmiast.
Napar z czarnuszki (Arabia Saudyjska):
To tradycyjny arabski specyfik mający leczyć kaszel i zmęczenie, a także wiele innych dolegliwości. Przepis jest bardzo prosty: należy zagotować szklankę wody z łyżeczką mielonej czarnuszki, odcedzić i wywar wypić.
Czarnuszka ma działanie antybiotyczne, obniża poziom glukozy we krwi, a wyciąg spirytusowy z jej nasion rozszerza oskrzela przy atakach astmy.
Herbata czosnkowo-limonkowa (Meksyk):
5 wyciśniętych lub posiekanych drobno ząbków czosnku
1 cała, zdjęta skórka z limonki
2 łyżeczki miodu
1-2 filiżanki wody
Składniki należy wrzucić do garnka i zagotować, a następnie przecedzić i duszkiem wypić (byle się nie poparzyć). Jeśli uda Wam się sprawdzić kiedyś ten przepis - dajcie znać jakie przyniósł efekty!
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.