Jesienne SPA
Agnieszka Strużyna
Masaż, kojąca kąpiel, bądź zabiegi relaksujące i pielęgnacyjne? Czy trzeba jednak za każdym razem wybrać się do SPA czy salonu kosmetycznego? Zdecydowanie nie! Wiele zabiegów, które dadzą nam namiastkę SPA można wykonać w domu, w wolnej chwili, bądź pomiędzy jedną aktywnością a drugą. Takie „domowe SPA” nie dość, że bliżej i bez planowania, to jeszcze dużo taniej pozwoli nam odświeżyć ciało i umysł. Dobrym pomysłem jest zrelaksować się w niedzielny wieczór, przed rozpoczęciem aktywnego tygodnia pełnego wyzwań i pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by domowe SPA wdrożyć do naszego życia również w tygodniu. Omówimy trzy podstawowe zabiegi, które można wykonać w większości przy użyciu przedmiotów i składników, które mamy już teraz w naszym domu.
Sauna dla twarzy
Kąpiele parowe twarzy, inaczej nazywane „parówkami” to wyjątkowo efektywne zabiegi wspierające pielęgnację skóry oraz łagodzące wiele jej problemów. Metoda ta znana jest od dawna i stosowana przede wszystkim do rozluźnienia skóry twarzy oraz otwarcia porów przy użyciu pary wodnej. W salonach kosmetycznych do tego typu zabiegów używa się specjalistycznych maszyn i metod. W domu możemy przygotować ją za pomocą miski z gorącą wodą oraz ręcznika. Tym sposobem wykonywały ją już nasze prababcie. Jest prosty, szybki i naturalny. Do zabiegu, oprócz gorącej wody, można wykorzystać również sprawdzone na swojej skórze i odpowiadające nam przy aromaterapii olejki eteryczne bądź mieszanki ziół. Saunę twarzy najlepiej wykonywać wieczorem, kiedy już na pewno nie będziemy wychodzić na zewnątrz i nie będziemy narażeni na nagłe zmiany temperatur.
DLA KOGO SAUNA TWARZY SPRAWDZI SIĘ IDEALNIE?
Kąpiel parowa twarzy jest zalecana przy skórze tłustej, skłonnej do niedoskonałości. Oprócz tego od czasu do czasu zalecana jest wszystkim z cerą zmęczoną, narażoną na zanieczyszczenia i potrzebującą „detoksu”. Dzięki gorącej parze skóra łatwiej pozbywa się nadmiaru sebum, co jednocześnie łagodzi jej ogólny stan. Podczas kąpieli parowej pozbywamy się ze skóry zanieczyszczeń i łoju. Poprawia się krążenie krwi, a skóra staje się bardziej dotleniona i oczyszczona. Przy regularnie przeprowadzanym zabiegu, dostrzec można, że cera staje się gładka, zdrowo wygląda i nawilżona.
JAKIE EKOLOGICZNE ZIOŁA WARTO WDROŻYĆ DO SAUNY NA TWARZ?
Rozmaryn – ma działanie ściągające, a jego zapach relaksuje i uspokaja;
Melisa – uspokaja, odświeża oraz łagodzi;
Lawenda – odświeża, ma działanie uspokajające i odprężające;
Rumianek – działa przeciwzapalnie, łagodząco i odprężająco.
Oprócz wymienionych polecana jest np. mięta, lipa, szałwia, nagietek, dziurawiec itd.
PRZECIWWSKAZANIA DO KĄPIELI PAROWEJ:
• bardzo wrażliwa, alergiczna lub atopowa skóra,
• skłonność do pękających naczynek,
• nadciśnienie, jaskra lub miażdżyca
• ciężkie stany zapalne skóry
• rany na twarzy
SAUNA KROK PO KROKU
1. Przeprowadzamy dokładny demakijaż twarzy oraz myjemy ją, by była przygotowana do zabiegu.
2. Przygotowujemy miskę (może być to również garnek lub inne duże naczynie) oraz gotujemy w czajniku wodę – tak, by ilość wody pozwoliła przykryć dno miski. Do miski wlewamy ugotowaną wodę i albo mieszamy ją z letnią wodą, albo czekamy ok. 10-15 minut tak, aby woda wciąż parowała, ale nie była zbyt gorąca. Jeżeli chcemy dodać ulubione zioła lub olejki eteryczne możemy to zrobić przed wychłodzeniem wody. Wystarczy łyżeczka suszonej lawendy, bądź dwie krople olejku z drzewa herbacianego.
3. Nachylamy się nad miską na ok. 40 cm od tafli wody. Przykrywamy głowę ręcznikiem i przeprowadzamy saunę twarzy. Zabieg powinien trwać ok. 5-10 minut. Jeżeli poczujesz, że jest Ci za gorąco, bądź, że ilość pary jest za duża, możesz odwinąć na chwilę ręcznik i wpuścić trochę chłodnego powietrza z zewnątrz. Zabieg można też przeprowadzać krócej, tak aby nie był on męczący, a odświeżający i relaksujący. Oczy i usta najlepiej pozostawić podczas zabiegu zamknięte, by ich nie podrażnić – zwłaszcza jeżeli używamy olejków i ziół. Podczas „parówki” oddychaj spokojnie i głęboko.
4. Po kąpieli parowej twarzy daj jej chwilę odpocząć, następnie możesz ją delikatnie przetrzeć ręcznikiem/umyć letnią wodą. Tak przygotowana twarz gotowa jest do dalszej pielęgnacji (delikatny peeling, maska, bądź od razu bogaty krem na noc).
Relaksująca kąpiel stóp
Jeżeli stopy są zmęczone i „ciężkie”, a na dodatek suche i popękane to kąpiel dla stóp z dodatkiem soli i olejków eterycznych może mieć zbawienny wpływ na ich kondycję i gotowość do „noszenia nas po świecie”. Taka kąpiel dzięki działaniu soli eliminuje zanieczyszczenia i bakterie, poprawia krążenie krwi oraz ogranicza nadmierną potliwość stóp. Oprócz tego przynosi ukojenie i zmiękcza skórę stóp, która jak żadna inna część naszego ciała ma tendencje do twardnienia i rogowacenia.
Przeciwwskazaniem do kąpieli stóp w wodzie z solą i aromaterapeutycznymi dodatkami są rany na stopach, gdyż sól może je podrażnić i wywołać ból.
PRZYGOTOWANIE IDEALNEJ KĄPIELI STÓP
1. Cały zabieg najlepiej przeprowadzić na ręczniku, by nie zachlapać podłogi podczas wkładania/wyjmowania stóp z miski. W zanadrzu warto mieć również drugi ręcznik do przetarcia stóp.
2. Do miski wlewamy gorącą wodę. Jej temperatura może zależeć od naszych preferencji. Woda ma być w temperaturze, która nie powoduje u nas dyskomfortu, a raczej relaks i odprężenie. Do miski z wodą dodajemy ok. 5 łyżek soli. Może być to sól Epsom, morska, himalajska, kłodawska lub gotowa mieszanka soli kąpielowej zawierająca w swoim składzie dodatkowo magnez, olejki eteryczne, płatki kwiatów i zioła, a nawet kozie mleko.
3. Do miski z rozpuszczoną solą dodajemy ulubiony olejek eteryczny – może być to na przykład olejek z drzewa herbacianego, który działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Jego zapach rozluźnia, relaksuje i odpręża zmysły. Wystarczą dwie-trzy krople.
4. Stopy moczymy w wodzie ok. 10-15 minut, bądź do wychłodzenia się wody. Jeżeli nie lubimy moczyć się długo – nawet 5 minutowy zabieg poprawi kondycję naszych stóp.
5. Po zabiegu wyjmujemy stopy z wody, przecieramy je delikatnie ręcznikiem i możemy przeprowadzić na nich kolejne zabiegi upiększające (np. peeling), lub też nasmarować je od razu grubą warstwą kremu, lub masła shea i pozostawić do wchłonięcia. Jeżeli nie lubimy czekać można na nakremowane stopy ubrać świeże, bawełniane skarpetki (najlepiej białe).
Kąpiel Kleopatry
Zabieg „Kąpiel Kleopatry” często pojawia się w ofercie salonów kosmetycznych i hotelowych stref SPA. Omawiana kąpiel nawiązuje do rytuałów, które uwielbiała Kleopatra – kąpieli w mleku i miodzie. Wierzyła ona, że dzięki temu zachowa piękno i młodość na dłużej. Nie były to niczym nie poparte marzenia – zabieg taki ma działanie nawilżające oraz przeciwzapalne. Mleko to skarbnica protein, witamin, wapnia i wielu innych cennych składników, które odżywiają i wygładzają skórę. Miód jest za to źródłem witamin, minerałów i cukrów, które skutecznie nawilżają i odżywiają skórę. Połączenie tych składników tworzy niezwykle skuteczną mieszankę pielęgnacyjną. Oprócz właściwości dbających o kondycję naszej skóry, kąpiel taka koi również zmysły. Piękny i otulający zapach miodu pomaga zrelaksować się i odprężyć.
PRZYGOTOWANIE KĄPIELI
1. Przygotuj szklankę dobrej jakości, ekologicznego mleka (najlepiej koziego – dokładnie takiego używała Kleopatra). Jeżeli nie
masz dostępu do mleka koziego, mleko krowie będzie również jak najbardziej odpowiednie do przeprowadzenia zabiegu.
2. Przygotuj 3 duże łyżki miodu. Podgrzej powoli mleko z miodem w garnuszku, aż miód całkowicie się rozpuści. Nie doprowadź do wrzenia! Odstaw mieszankę do ostygnięcia.
3. Nalej do wanny ciepłej wody – takiej, jak lubisz najbardziej. Niech temperatura wody sprawia Ci przyjemność i ukojenie. Do wanny wlej mleko z miodem. Połóż się w wannie i kąp 10-15 minut, bądź do wychłodzenia wody. Podczas kąpieli można przeprowadzić dodatkowo peeling ciała.
4. Po skończonej kąpieli opłucz ciało wodą, bądź wodą z mydłem. Wytrzyj się ręcznikiem, jak przy tradycyjnej kąpieli.
5. Posmaruj się ulubionym balsamem/kremem. Kąpiel Kleopatry można przeprowadzań nawet dwa razy w tygodniu. Warto zdecydować się na nią jeżeli nasze ciało wymaga ukojenia, a skóra robi się sucha i szorstka.
PRZECIWSKAZANIA DO KĄPIELI:
• Ogólne przeciwwskazania do kąpieli
• Uczulenie na którychś ze składników mieszanki Kleopatry
Jeżeli lubisz kąpiele, a nie chcesz akurat stosować rytuału Kleopatry, dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w kule do kąpieli, zawsze dostępne w domowym schowku, bądź ozdobnej misie w łazience. Na rynku istnieje wiele pięknie pachnących i wyglądających kul do kąpieli, które zawierają w sobie cenne składniki aktywne i surowce. Kule można trzymać w domu dłuższy czas i zawsze, gdy najdzie ochota na chwilę relaksu w wannie – kula może być szybkim i cudownie pachnącym rozwiązaniem.
CZAS NA DOMOWY RELAKS I REGENERACJĘ
Dzięki domowemu SPA, nasze ciało i zmysły mogą się zregenerować i nabrać witalności na cały tydzień. Podczas relaksu warto delektować się ulubioną herbatą, bądź ziołami, które dodatkowo ukoją nasze ciało od środka.
Agnieszka Strużyna
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 29 Jesień 2024
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.