Kąpiel w stylu eko - relaksująca, oczyszczająca, przeciwskurczowa!
Anita Zegadło Od A do Z ugotujeszSebastian Kneipp propagator hydroterapii, ziołolecznictwa oraz racjonalnego sposobu odżywiania napisał:
"Każdy kontakt z wodą to dodatkowa minuta życia"
Żyjemy w trudnych czasach. Zanieczyszczenie środowiska, mórz i oceanów, a także ogromna produkcja przemysłowa przyczynią się do tego, że żyjemy w coraz bardziej toksycznym świecie. Popularne środki do pielęgnacji w większości zawierają szkodliwy SLS i SLES. Substancje te wysuszają, podrażniają i mogą powodować zapalanie skóry. Działają silnie drażniąco na oczy. Produkcja tych substancji w dużym stopniu zanieczyszcza środowisko. Sam SLS zanieczyszcza wody gruntowe. Liczne badania potwierdzają, że związki te przedostają się do wody pitnej. Trzeba zwracać uwagę na to czym karmimy wewnętrznie i zewnętrznie nasze ciało. Możemy w naturalny sposób zatroszczyć się o naszą skórę. Wiele produktów do kąpieli znajdziemy w naszej kuchni. Możemy stworzyć z nich zdrowe rytuały pielęgnacyjne. Pielęgnacja to dbałość o zdrowie, wygląd, samopoczucie, a także dbałość o planetę.
PEELINGI:
Relaksujące sesje w wannie warto zacząć od peelingu. Najlepiej wykonać go pod prysznicem. Dzięki peelingowi nasza skóra wchłonie więcej składników pielęgnacyjnych w kąpieli w wannie. Peelingi solne mają działanie detoksykujące, ujędrniające i opóźniające procesy starzenia się skóry. Dodatkowo poprawiają krążenie przez co zadziałają antycellulitowo.
Peeling solny:
składniki:
szklanka drobnej soli himalajskiej
10 łyżek oleju kokosowego
ulubiony olejek eterycznyulubiony olejek eteryczny
Przygotowanie: Rozpuść olej kokosowy, dodaj sól himalajską i kilka kropli olejku eterycznego. Do peelingu dla mężczyzn świetnie nadaje się olejek rozmarynowy. Można także zrobić jednorazowy peeling rozcierając w moździerzu kilka igieł świeżego rozmarynu z dwoma łyżkami soli i z dwoma łyżkami oleju kokosowego. Od razu zużyć.
Peeling kawowy wygładzający i antycellulitowy:
składniki:
1/2 szklanki zmielonej kawy
50 ml oliwy z oliwek lub oleju migdałowego
2-3 łyżki cukru trzcinowego2-3 łyżki cukru trzcinowego
Przygotowanie: Składniki wymieszaj ze sobą. Wykonaj masaż kolistymi ruchami w problematycznych obszarach. Spłucz.
Peeling z węglem aktywnym do skór z trądzikiem, przeciw zaskórnikom
składniki:
2 łyżki węgła kokosowego aktywnego
50 ml oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno
kilka kropli witaminy E
3 łyżki cukru trzcinowego
Przygotowanie: Do pojemniczka wsyp najpierw węgiel aktywny, dolej olej i wymieszaj. Następnie dodaj pozostałe składniki. Wykonaj masaż. Spłucz
Peeling z płatków owsianych do każdego typu skóry, także wrażliwej
składniki:
3 łyżki płatków owsianych
1 łyżeczka koszyczków rumianku
2-3 łyżki mleka
duża łyżka miodu
Przygotowanie: Płatki owsiane i rumianek zmielić w młynku (ok 1 minutę). Następnie dolać gorące mleko i odstawić na kilka minut. Na koniec dolać miód. Składniki wymieszać i masować skórę. Starannie spłukać.
KĄPIELE:
Kąpiel owsiana
Oczyszcza, wygładza, relaksuje. Pomoże przy leczeniu trądziku, egzemy i nadmiernej potliwości stóp.
Owies jest zbożem często wykorzystywanym w kosmetykach naturalnych. Dedykowany do skóry wrażliwej, podrażnionej, skłonnej do alergii. Mąka owsiana i płatki owsiane zawierają witaminy: B1, B2, B6, E i PP oraz duże ilości skrobi. Koi i działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo. Regeneruje i nawilża skórę. Pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry, świądu, łuszczycy, trądziku pospolitego i różowatego. Skrobia i β-glukany występujące w owsie tworzą barierę ochronną warstwy rogowej naskórka zapobiegając utracie wody. Dodanie do takiej kąpieli odrobiny cynamonu dodatkowo pozytywnie wpłynie na zmysły.
KĄPIEL OWSIANA NR I.
składniki:
1 kg płatków owsianych
5 litrów gorącej wody
pół łyżeczki cynamonu
Przygotowanie: Do dużego garnka wsypać płatki owsiane i zalać 5 litrami ciepłej wody. Odstawić na 2-3 godziny. Po upływie wskazanego czasu postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować wolno przez 30 minut. Przecedzić przez sito i wlać do wanny. Dodać pół łyżeczki cynamonu. Dolać wody do 1/3 wysokości wanny. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 37 ˚ C. Czas trwania sesji 15-20 minut.
KĄPIEL OWSIAN NR II.
składniki:
250 gram mąki owsianej
bawełniany woreczek
Przygotowanie: Woreczek napełnić mąką owsianą i umieścić w wannie. Napełnić wannę wodą. Następnie wyżąć woreczek i odłożyć na bok. Przebywać w wannie do 15 minut.
KĄPIEL Z UŻYCIEM DROŻDŻY
Kąpiel zalecana dla osób z tłustą jak i suchą skórą, także z łuszczycą.
Drożdże zawierają duże ilości witamin z grupy B. Nawilżają, odżywiają skórę, oczyszczają i regenerują naskórek. Kąpiel łagodzi wyczerpanie nerwowe i stres.
składniki:
szklanka mleka
80 gram świeżych drożdży
Przygotowanie: W ciepłym mleku rozpuścić drożdże. Następnie doprowadzić do wrzenia. Zawartość wlać do wanny. Czas trwania kąpieli 15 minut.
KĄPIEL SOLANKOWA Z UŻYCIEM SOLI EPSOM I KARNALITOWEJ Z MORZA MARTWEGO
W/w sole używa się na wiele sposobów. Można wykonać kąpiele całkowite lub częściowe np. rąk i stóp lub zrobić roztwory kosmetyczne, kompresy albo peeling.
Kąpiele solne mogą być lecznicze lub relaksacyjne. Pomagają w przewlekłych schorzeniach, regenerują zmęczone ciało, niwelują skurcze mięśni.
Sól karnalitowa z Morza Martwego zawiera największe stężenie minerałów i pierwiastków śladowych. Karnalit jest to uwodniony, podwójny chlorek potasu i magnezu. Sól ma w swoim składzie także wapń, sód, chrom, cynk, mangan, miedź, żelazo. Sprawia wrażenie wilgotnej i oleistej za sprawą dużej zawartości magnezu. Służy do codziennej pielęgnacji skóry (roztwory), wspomaga w leczeniu trądziku, grzybicy, leczenia nadmiernej potliwości stóp, pękania skóry pięt, łuszczycy, ATS (atopowego zapalenia skóry), reumatyzmu, bólów mięśni i skurczów. Dobrze sprawdza się w rehabilitacji, w walce z przemęczeniem, nerwicami i stresem.
Kąpiele solankowe odprężające i relaksacyjne: stężenie soli w wodzie 0,1% - 1%.
W fizjoterapii rehabilitacyjnej zalecane są roztwory od 1 do 3 % - w kąpielach całkowitych, a w kąpielach częściowych stóp lub dłoni do 6%. Np. na 5 litrów wody wsypuje się 150 gram soli. Aby uzyskać 3% roztwór na 100 litrów wody w wannie należy wsypać 3 kg soli. Wodę w misce można używać wielokrotnie. Przed kolejną kąpielą należy ją podgrzać.
Kąpiele terapeutyczne: stężenie soli 1% - 6%
Wykonywane 2-3 razy w tygodniu wieczorem, przed snem. Z czasem częstotliwość może wzrosnąć do 4-5 zwiększając stężenie procentowe soli. Efekty zaczniemy czuć już po 5 tygodniach. Po takiej kąpieli należy skórę opłukać wodą i lekko wysuszyć ręcznikiem. Pierwsze kąpiele powinny trwać 10 minut, następne wydłużając czas do 20 minut. Jeśli mamy warunki do przechowywania solanki można ją wykorzystywać przez kilka dni.
Gdyby podczas kąpieli pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy np. mocne pieczenie, opuchlizna, zaczerwieniania, kąpiel należy przerwać.
Przeciwwskazaniami do kąpieli solnych są: niewydolność sercowo-naczyniowa, owrzodzenie żylakowe, nadciśnienie, skłonność do krwawień, nowotwory, świeże rany pooperacyjne, choroba wieńcowa naczyń, niewydolność krążenia, świeżo przebyty zawał, nadczynność tarczycy, ciąża.
Sól Epsom (Epsom miasto w Anglii, w którym po raz pierwszy otrzymano sól). Można ją spotkać pod nazwą: sól gorzka lub angielska). Ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. W swoim składzie zawiera magnez, miedź oraz siarkę. Poprawia stan skóry trądzikowej, łojotokowej, polecana przy łupieżu. Sól Epsom jest naturalną solą magnezową o zawartości czystego magnezu + 9,7% zaś czystej siarki +12,9%.
Soda oczyszczona ma działanie detoksykujące, zmiękcza naskórek, przywraca skórze właściwe PH.
Kąpiel solankowa usuwa toksyny i metale ciężkie, relaksuje oraz łagodzi ból. Zalecana po wyczerpującym dniu. Często stosowana przez ludzi po długim locie samolotem, ma działanie rozkurczowe, przynosi ulgę przy bolesnych skurczach nóg.
KĄPIEL Z UŻYCIEM SOLI EPSOM
składniki:
½ szklanki soli Epsom
½ szklanki sody oczyszczonej
10 kropli ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego)
Przygotowanie: Wannę wypełnić gorącą wodą i dodać składniki kąpieli. Zaleca sie pić dużo wody w trakcie kąpieli, aby usunąć szkodliwe substancje przemiany materii. Po kąpieli ciało spłukać wodą i wetrzeć balsam.
KĄPIELE ZIOŁOWE
Kąpiele ziołowe są relaksujące i odprężające. Wpływają dobroczynnie na skórę i samopoczucie. Wyciszają i uspokajają. W domu możemy przygotować napary z pojedynczych ziół lub przygotować z nich mieszanki. Zioła i mieszanki ziołowe dostarczą skórze witaminy i minerały a substancje czynne zawarte w ziołach przyczyniają się do złagodzenia wielu dolegliwości. Polepsza się ukrwienie i elastyczność skóry. Kąpiel ziołową do celów kosmetycznych należy przygotować minimum raz w tygodniu. W przypadku dolegliwości skórnych i wskazań medycznych kąpiele trzeba stosować 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej przygotowując kąpiel wykorzystuje się 3-5 łyżki mieszanki ziołowej. Zioła wsypać do 2-3 litrów wrzątku i gotować około 5 minut. Następnie odwar należy wlać bezpośrednio do wanny wypełnionej wodą. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 38 ˚ C. Zioła można także umieścić w bawełnianym woreczku i zawiesić pod strumieniem gorącej wody. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. Czas trwania kąpieli rozluźniającej i relaksującej mięśnie wynosi 15 minut w temperaturze 26-35 stopni C. Kąpiel hartująca i pobudzająca powinna trwać 3 minuty w zimnej wodzie do 25˚C.
Do kąpieli ziołowych można dodać kilka kropel olejków eterycznych.
Mieszanki ziół należy zrobić mieszając zioła w równych proporcjach.
Kąpiel uspokajająca: melisa, chmiel, rumianek i lawenda oraz płatki róż
Kąpiel ułatwiająca zasypianie: lipa, majeranek, lawenda
Kąpiel ujędrniającą: rozmaryn, mięta, koszyczek rumianku, szałwia, lipa
Kąpiel przeciwcellulitowa: bluszcz, kwiaty czarnego bzu, owoce jałowca
Kąpiel przeciwtrądzikowa: kora dębu, szałwia, skrzyp, pokrzywa, lawenda, nagietek, czystek
Kąpiel detoksykująca: lipa, łopian, pokrzywa, melisa, malwa
Kąpiel po treningu: szałwia, mięta, pokrzywa
Kąpiel łagodząca egzemę: szałwia, łopian, koniczyna łąkowa
Kąpiel przy dolegliwościach związanych z łuszczycą: czystek i krwawnik
Kąpiel przy dolegliwościach związanych z grzybicą: tymianek, szałwia, nagietek, czystek
KĄPIELE ŁAGODZĄCE:
Kąpiel w siemieniu lnianym dla skóry atopowej
składniki:
1/2 szkl. siemienia lnianego
1 litr wody
Przygotowanie: 1/2 szklanki siemienia lnianego wsypać do litra zimnej wody. Zagotować. Zmniejszyć gaz i gotować aż powstanie kisielowata konsystencja (ok. 20 minut). Wlać do wanny, uzupełnić wodą. Po kąpieli nie spłukiwać ciała wodą tylko delikatnie wytrzeć ręcznikiem.
Kąpiel łagodząca w krochmalu polecana szczególnie dla niemowląt i małych dzieci:
Skrobia ziemniaczana łagodzi podrażnienia i zmiany skórne. Pielęgnuje, leczy otarcia i zaczerwienienia, a także łagodzi wysypkę wywołaną przez środki piorące ubranka
składniki:
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki wody + woda w garnku
Przygotowanie: mąkę ziemniaczaną rozpuścić w 1/2 szklance zimnej wody. Zawartość wlać do gotującej się wody, zagotować i zamieszać. Poswatały krochmal wlać do wanienki, dolać odpowiednią ilość wody. Kąpiel powinna trwać 5 minut.
Kąpiel nawilżająca z wykorzystaniem mleka koziego, krowiego, sojowego lub mleka w proszku oraz oleju arganowego:
Skóra po kąpieli mlecznej jest nawilżona, gładka i miękka. Zawarte w mleku tłuszcze działają na nią odżywczo, zapobiegają jej wysuszeniu.
składniki:
litr dowolnego mleka ( kilka łyżek mleka w proszku)
kilka kropel oleju arganowego bogatego w witaminę E
2 łyżki miodu ( działa przeciwzmarszczkowo, odżywczo i ujędrniająco)
Przygotowanie: Wszystkie składniki umieścić w wannie, wlać wodę niezbyt gorącą, aby nie wysuszyć skóry.
PO KĄPIELI warto w skórę wetrzeć odżywczy balsam.
Domowy balsam: Kokosowy balsam z masłem Karite oraz lawendą lub wanilią
składniki:
1/2 szklanki oleju kokosowego
100 ml masła shea ( Karite Bio)
kilka kropli olejku eterycznego lawendowego
klika kropel olejku arganowego
Przygotowanie: Olej kokosowy i masło Karite bio rozpuścić w kąpieli wodnej. Wystudzić. Dodać kilka kropel olejku arganowego i olejku eterycznego lawendowego. Wstawić do lodówki. Po godzinie wyjąć z lodówki i zmiksować mikserem do uzyskania puszystej konsystencji. Przełożyć do pojemnika na balsam. Wstawić na godzinę do lodówki. Zamiast olejku eterycznego po rozpuszczeniu oleju kokosowego i masła shea można dodać ziarenka z laski wanilii.
https://www.doz.pl/czytelnia/a12308-Owies_-_naturalny_kosmetyk_dla_wrazliwych
https://www.doz.pl/czytelnia/a14057-Domowe_kapiele_lecznicze__jak_je_przygotowac
https://zielonyzagonek.pl/ziolowe-kapiele-uroda/
https://estyl.pl/blog/2012/07/naturalne-kapiele-lagodzace/
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.