Kuchenny salon fryzjerski - 15 prostych masek na włosy i skórę głowy
gotujwstylueko.plKuchnia to prawdziwa skarbnica smaków, aromatów, to tu przygotowujemy pełne wartości odżywczych, zdrowe pokarmy. Nie ograniczajmy się, bo kuchnia to też prawdziwe laboratorium kosmetyczne. Prezentujemy najlepsze „kuchenne kosmetyki”, a także przepisy na ich wykorzystanie.
ALOES
Aloes od dawna uznawany jest za roślinę leczniczą o genialnych właściwościach. Fitokomponenty zawarte w tej roślinie mają, wśród wielu innych, także właściwości przeciwbakteryjne. Roślina ta to bogactwo witamin, enzymów i minerałów. Zawiera także kwas foliowy i cholinę. Witaminy takie jak C i E to przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Zawarta w aloesie lignina, w preparatach do stosowania miejscowego, zwiększa przenikalność innych składników do skóry. Saponiny, będące substancjami mydlanymi, mają właściwości oczyszczające i antyseptyczne. Aloes nawilża i tworzy warstwę ochrony przeciwsłonecznej, jednocześnie nie przetłuszczając włosów. Działając na skórę włosów, nie pozwala jej się wysuszać, powoduje jej regenerację, co np. wspomaga leczenie łupieżu.
DROŻDŻE
Kolejnym sposobem na piękne włosy są płatki drożdżowe, drożdże lub drożdże piwowarskie. Zawierają między innymi witaminy z grupy B, w tym biotynę, która sprawia, że włosy są sprężyste (nie ma jeszcze potwierdzonych badań, ale prawdopodobnie przeciwdziałają siwieniu). Nakładanie drożdży na skalp pomoże skórze z tendencją do przetłuszczania. Drożdże wykazują właściwości oczyszczające i nawilżające. Najlepsze efekty daje działanie „od środka”, czyli regularne picie drożdży, w tym celu zalewamy wrzątkiem ok. 1/3 kostki, jeśli chcemy pić drożdże w proszku, czy płatki drożdżowe, wsypujemy ich znacznie mniej, nie zaleca się spożywania więcej niż trzech łyżek dziennie. Terapię stosujemy z przerwami 3:1 (np.: po 3 dniach robimy 1 dzień przerwy).
KAWA
Kawa ma właściwości odżywcze i wzmacniające, wygładza i nawilża. Możemy przygotować z niej płukankę lub peeling. Zawarta w niej kofeina pobudza wzrost włosów i pobudza mikrokrążenie w skórze głowy. Kawa głównie dedykowana jest dla włosów ciemnych, ponieważ przyciemnia włosy, jednocześnie nadając im cieplejszy odcień. Uważajmy na jasne włosy, szczególnie farbowane. Na szczęście zmaina koloru jest tymczasowa. Kawa świeżo zmielona jest lepsza niż fusy, gdyż zawiera więcej kofeiny - wybierajcie robustę (zawartość kofeiny w robiuście jest ok. dwukrotnie większa niż w arabice).
MAJONEZ NA WŁOSY
W pielęgnacji włosów naturalnymi sposobami promowane jest przez niektórych stosowanie majonezu. Użycie go wydaje się troszkę dziwne i mało intuicyjne. Majonez jednakże posiada w składzie oliwę, ocet, ale przede wszystkim żółtko. Fryzjerzy rekomendują ten produkt ze względu na to, że w przeciwieństwie do samego żółtka, łatwo go zmyć z włosów. Maseczkę można przygotować na kilka sposobów. Z oleju kokosowego i majonezu - najlepiej domowego lub ekologicznego, lub z majonezu, cytryny i oliwy z oliwek.
OLEJ KOKOSOWY
Zawarty w tym oleju (trójgliceryd kwasu laurynowego) charakteryzuje się wysokim powinowactwem do białek zawartych we włosach. Właściwości jego cząsteczek pozwalają na łatwiejsze przenikanie do wnętrza łodygi włosa. Poza kwasem laurynowym w oleju kokosowym możemy znaleźć kaprylowy, obie substancje wykazują właściwości antywirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Regularne stosowanie oleju kokosowego nabłyszcza i wygładza włosy, dzięki temu łatwiej je rozczesać. Na kolejnej stronie prezentujemy zabiegi upiększające włosy z użyciem tych i innych składników, które każdy z nas znajdzie w swojej kuchni.
EKO DIY
(do-it-yourself)
DOMOWE ZABIEGI NA WŁOSY
Filtr aloesowy:
- 2 łyżki soku z aloesu
- 200 ml zielonej herbaty
- oliwa z oliwek (kilka kropel)
Do naparu z zielonej herbaty dodaj kilka kropel oliwy z oliwek oraz sok z aloesu. Tak przygotowany płyn przelej do atomizera i spryskuj mgiełką włosy.
Rytuał aloesowy (maska):
- 1/2 szklanki żelu ze świeżego aloesu
- olej rycynowy (kilka kropel)
Żel z aloesu wymieszaj z kilkoma kroplami oleju rycynowego. Rozprowadź na włosach, po 30 minutach umyj włosy.
Maseczka owocowa:
- 1/2 sztuki dojrzałego banana (nawilża włosy)
- 1/2 sztuki awokado
- 1/2 szklanki miodu
- 1/2 szklanki oliwy z oliwek
Całość zblenduj, w ten sposób uzyskasz idealną konsystencję. Możesz dodać kilka łyżek żelu aloesowego. Nałóż na wilgotne włosy i trzymaj od 15 do 30 minut, a następnie umyj je szamponem.
Rytuał kokosowy (maska):
- 1/2 szklanki rozgrzanego oleju kokosowego
- 1 łyżka oleju rycynowego lub olej z pestek winogron
- 2 łyżki oliwy virgin z pierwszego tłoczenia
Wszystkie oleje połącz ze sobą i podgrzej w kąpieli wodnej. Miksturę przelej do pojemnika z rozpylaczem, a następnie aplikuj na wilgotne lub suche włosy. Nałóż czepek kąpielowy, owiń ciepłym ręcznikiem, a następnie oddaj się godzinnej relaksacji. Dodatkowo maseczka wygładzi łuskę włosa. Będą lśniące. Jeżeli masz cienkie włosy, możesz dodać do maseczki olej z pestek dyni.
Serum kokosowe (maska):
- 1/2 łyżeczki oleju kokosowego
Olej kokosowy rozpuszczony w kąpieli wodnej. Nałóż palcami na końcówki włosów na pół godziny przed myciem.
Maseczka kokosowo-majonezowa:
- kilka łyżek majonezu
- łyżka oleju kokosowego ciepłego
Maseczka majonezowo-cytrynowa:
- majonez
- sok z cytryny
- oliwa z oliwek
Wymieszaj składniki, by uzyskać jednolitą konsystencję i nałóż na pół godziny. Po tym czasie umyj włosy dwukrotnie.
Maska z siemienia i pokrzywy:
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1/2 szklanki naparu z pokrzywy
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
Jeśli Twoje włosy są suche, zniszczone chlorem, rozjaśnione zabiegami fryzjerskimi, polecamy rytuał z siemienia lnianego i naparu z pokrzywy. Do tej mieszanki dodaj łyżkę jogurtu naturalnego. Żel z siemienia lnianego (bez nasion) łatwo pokrywa włosy, regeneruje i nawilża.
Rytuał miodowy (maska):
- 1/2 szklanki miodu
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Oliwę i miód podgrzej w rondelku. Nałóż maskę zaczynając od skóry głowy, aż po końce włosów. Pozostaw na 10-20 minut, a następnie spłukaj wodą włosy i umyj szamponem.
Rytuał octowy (płukanka na włosy farbowane):
- 1 łyżka octu jabłkowego lub winnego
- 1 litr ciepłej wody.
Po umyciu włosów i nałożeniu odżywki, spłucz je octową wodą. Dzięki takiemu zabiegowi domykają się łuski włosa. Włosy stają się gładkie i lśniące, a skóra głowy ma właściwe pH.
Płukanka kawowa:
- 3 łyżki zmielonej kawy ziarnistej zalej gorącą wodą, odczekaj 5 - 10 minut, przecedź, dodaj 1/2 litra wody i tak przygotowaną miksturą płucz włosy.
PEELING SKÓRY GŁOWY - RAZ W TYGODNIU
Ostatnio bardzo modne są peelingi do skóry głowy. Nie musimy ich kupować. Środkiem ścierającym naskórek może być zmielona kawa, cukier trzcinowy lub sól morska. Pamiętajmy, aby nie nakładać peelingu na całe włosy. Peelingi wmasowujemy w skórę głowy, oddzielając włosy pasmo po paśmie. Peelingi znakomicie sprawdzają się po zimie. Peeling głowy poprawia krążenie, cebulki są dotlenione, a włosy rosną szybciej i są zdrowe. Peeling czy to kawowy, solny czy cukrowy stosujemy średnio raz na tydzień. Włosy się mniej przetłuszczają i są wzmocnione.
Peeling solny:
- 2 łyżki drobnoziarnistej soli morskiej
- oliwa z oliwek
Przygotuj papkę o dość luźnej konsystencji. Jeśli Twoje włosy się przetłuszczają możesz dodać zielonej glinki.
Peeling kawowy:
- kilka łyżek zmielonej kawy
- dodaj odrobinę wody
- plus szampon
Peeling z cukru trzcinowego:
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 2 łyżki zmielonego siemienia
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
Wszystkie składniki wymieszaj na jednolitą papkę. Siemię lniane lepsze jest dla blondynek, do ciemnych włosów - kawa.
NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW
POWODY
W książce Jadwigi Górnickiej “Apteka natury poradnik zdrowia” znalazłam ciekawe informacje na temat pielęgnacji w przypadku wypadania włosów. Dopuszczalna ilość wypadających włosów to 50 dziennie. Jeśli wypada ich więcej, to należy poszukać wewnętrznej przyczyny. Mogą to być problemy z wątrobą, złe trawienie i zła przemiana materii, zła praca nerek i trzustki, stan przedcukrzycowy, zaparcia, zatrucia i stany po zatruciu, brak witamin w pożywieniu (np. witamina D), niskie żelazo we krwi (warto sprawdzić poziom ferrytyny), zaburzenia pracy tarczycy, gruczołów płciowych, zaburzenia czynności wydzielniczych skóry głowy. Czasem powodem nadmiernego wypadania włosów może być przyjmowanie niektórych medykamentów np. w leczeniu lekami cytostatycznymi. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.
PIELĘGNACJA WŁOSÓW Z TENDENCJĄ DO WYPADANIA
Do pielęgnacji włosów i zapobiegania ich wypadaniu pomocne będą:
• ziele pokrzywy,
(Więcej o właściwościach pokrzywy znajdziecie w artykule na 31 str.)
• skrzypu,
• korzeń łopianu,
• kłącze tataraku,
• liść orzecha włoskiego,
• ziele nasturcji ogrodowej,
• chrzan,
• szyszki chmielu, kora dębowa.
Pokrzywa działa na skórę oczyszczająco, włosy stają się jedwabiste. Skrzyp, który jest skarbnicą krzemu oczyszcza, dezynfekuje, ściąga i odżywia skórę głowy, czyli powstrzymuje wypadanie. Wypadanie włosów powstrzymuje także kłącze tataraku i korzeń łopianu, rumianek i liść orzecha (uwaga: rumianek działa rozjaśniająco, a liść orzecha przyciemnia włosy).
ZATRZYMAJ TO
Aby zatrzymać wypadanie włosów, możemy przed myciem głowy zrobić okład ze świeżo utartego chrzanu lub soku z czarnej rzodkwi i po kilku minutach spłukać. Następnie przygotowujemy płukankę z naparu z odpowiednio wybranych, wyżej wymienionych ziół, aby osiągnąć efekt: rozjaśniania, przyciemniania czy odtłuszczania. Jeśli naszym problemem jest łupież, łojotok najlepiej zastosować napar z łopianu i kłącza tataraku, którym płuczemy włosy po każdym umyciu. Bardzo skutecznym środkiem kosmetycznym jest olej lniany. Włosy smarujemy nim na noc wcierając w skórę głowy, następnie zawijamy w ciepły ręcznik a rano zmywamy dwukrotnie szamponem. Najlepszy będzie olej lniany tłoczony na zimno, ponieważ zawiera witaminy A, E i F, które znakomicie wchłaniają się przez skórę głowy. Można także przygotować miksturę na bazie spirytusu. Świeżą pokrzywę przepuszczamy przez sokowirówkę (zabiegi te najlepiej wykonywać w maju), a uzyskany sok łączymy w proporcji jeden do jednego ze spirytusem. Należy pamiętać, aby preparat przechowywać w ciemnym miejscu przez okres dwóch tygodni. Nalewkę najlepiej stosować na noc, a rano należy umyć głowę. Przygotowując napary, należy parzyć zioła w proporcji dwie łyżki na szklankę wrzątku. Korzenie i korę gotujemy dość krótko, ziele skrzypu gotujemy dłużej niż pół godziny pod przykryciem w tych samych proporcjach. Jeśli wypadanie włosów nadal będzie się utrzymywać, należy zgłosić się o poradę do lekarza.
Anita Zegadło (AZgotuj) - Szef Kuchni
Artykuł pochodzi z kwartalnika wiosna 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.