Olej kokosowy - cudowny kosmetyk
gotujwstylueko.plOlej kokosowy coraz bardziej zyskuje na popularności, a to za sprawą swoich bogatych właściwości. Często nazywany jest również masłem kokosowym, bądź po prostu tłuszczem kokosowym. Pozyskuje się go z orzechów palmy kokosowej. Najcenniejszy jest nierafinowany, tłoczony na zimno.
Składa się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych. Największą część kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym stanowią średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), którym olej kokosowy zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości. Znajdziemy w nim także pewne ilości kwasów nienasyconych (od 4 do 10%). Niespełna połowa składu oleju kokosowego to kwas laurynowy, ponadto odnajdziemy w nim również: kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas kaprylowy, kwas kaprynowy, kwas stearynowy, kwas oleinowy, kwas linolowy, czy kwas linolenowy. Jednak ma on swoje zastosowanie nie tylko w dietetyce i naszych kuchniach, ale również w kosmetyce. Może posłużyć jako naturalny kosmetyk i z pewnością pomoże w pielęgnacji ciała. Przedstawiam kilka sposobów na jego wykorzystanie.
OCZY
Płyn do demakijażu: ciepła woda, olej kokosowy, wacik
Olej kokosowy może służyć, jako zamiennik płynu, czy mleczka do demakijażu. Wacik kosmetyczny należy lekko zwilżyć ciepłą wodą, a następnie nałożyć odrobinę oleju kokosowego i przetrzeć twarz. Olej nie powinien uczulać, jednak przy tej czynności trzeba uważać, aby nie dostał się do wnętrza oka, ponieważ może je podrażnić. Tym sposobem poradzicie sobie nie tylko z makijażem, ale również nawilżycie wrażliwą i delikatną skórę wokół oczu.
TWARZ
maska rozjaśniająca: sok z cytryny (łyżeczka),
olej kokosowy (1/2 łyżeczki)
Oprócz odpowiedniego nawilżenia skóry olej pomaga również w walce z trądzikiem.Zawiera on drobnoustroje, które niwelują bakterie powodujące zmiany na twarzy. Ma właściwości rozjaśniające, pomoże wyrównać koloryt skóry. Miksturę z cytryny i oleju należy nałożyć delikatnie na obszar skóry, który chcemy rozjaśnić i pozostawić na 10-15 minut, po czym zmyć najlepiej zwilżonym ciepłą wodą ręcznikiem. Sam olej kokosowy może być również pyszną i ładnie pachnącą pomadką do ust, którą najlepiej stosować kilka razy dziennie. Co ciekawe znalazło się również zastosowanie dla Panów, posiadaczy miękkiego zarostu! Dotychczasową piankę do golenia można zamienić na olej kokosowy, a po goleniu na pewno Panowie odczują różnicę. Skóra będzie wyraźnie wygładzona i miękka, bez podrażnień.
JAMA USTNA/ZĘBY
pasta do zębów: olej kokosowy (1/4 szkl.), soda oczyszczona (2 łyżki), ksylitol (4 łyżki), olejek (opcjonalnie - kilka kropli)
Na jego bazie możemy zrobić przeciwpróchniczą pastę do zębów. Olej należy wymieszać z sodą oczyszczoną spożywczą, ksylitolem i odrobiną dowolnego olejku. Taką pastę można przechowywać przez ok. miesiąc w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Olej kokosowy zawiera kwas kaprylowy, który jest uważany za jedną z najskuteczniejszych substancji w walce z grzybami.
płukanka do jamy ustnej: olej kokosowy (2 łyżki)
Jest idealnym preparatem do utrzymania świeżego oddechu. Ma on właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, dlatego płukanie jamy ustnej olejem pomoże w utrzymaniu higieny oraz zwalczy tam bakterie, które powodują wiele chorób! Olej ma właściwości wybielające, dlatego możemy również zauważyć lekkie wybielenie zębów. Poprawia też kondycję zaniedbanych dziąseł.
WŁOSY
Maska do włosów: : olej kokosowy (1 łyżeczka), oliwa (1 łyżeczka), żółtko (1 sztuka), miód (odrobinę).
Maskę pozostawiamy na włosach do godziny, po czym spłukujemy i myjemy włosy szamponem. Efekt gwarantowany! Włosy będą miękkie, błyszczące i wyraźnie odżywione. Sam olej można wykorzystać, jako serum na rozdwojone i suche końcówki. Należy go nałożyć na końcówki włosów i pozostawić na noc, a rano umyć włosy. Możemy też zostawić olej ale musimy uważać z ilością, ponieważ wystarczy już niewielka ilość, aby nawilżyć końcówki. Nie róbmy tego przed ważnym wyjściem, bo możemy łatwo przesadzić i włosy będą wyglądały na przetłuszczone. Zabieg lepiej wypróbować wcześniej.
CIAŁO
Najbardziej popularne zastosowanie to balsam do ciała. Jego zalety to szybkie wchłanianie i bardzo przyjemny zapach. Wystarczy niewielką ilość oleju wetrzeć w skórę. Najlepiej wy- konać kremowanie na jeszcze mokre ciało, a następnie wytrzeć się ręcznikiem, aby zetrzeć nadmiar oleju. Ma również właści- wości antycellulitowe, więc nie bójcie się go używać również w okolicach ud!
Pilling do ciała: Olej kokosowy (2-3 łyżki), cukier lub sól gruboziarnista (250 g).
Dodaj do oleju niewielką ilość cukru bądź soli gruboziarnistej, wymieszaj, nanieś na uprzednio umyte ciało i masuj, następnie spłucz wodą.
Antyperspirant: olej kokosowy (3-4 łyżki), soda oczyszczona (1/4 szklanki), olejek eteryczny (kilka kropel), maranta (1 łyżeczka), skrobia kukurydziana (1- łyżeczki).
Do oleju dodaj kroplę olejku eterycznego, marantę, skrobię kukurydzianą, sodę oczyszczoną, wszystko wymieszać i delikatnie wmasuj niewielką ilość w skórę pach (można posłużyć się też mieszanką samego oleju z olejkiem lub oleju z sodą oczyszczoną). Chociaż nie gwarantuje całodobowej ochrony, działa antybakteryjnie i łagodząco. Stanowi alternatywę, zwłaszcza dla młodzieży, u której stosowanie zwykłych dezodorantów może być szkodliwe. Zalecamy jednak zachować ostrożność, ponieważ również one mogą wywoływać niepożądane reakcje skórne, a nałożenie ubrania tuż po zaaplikowaniu naturalnego antyperspirantu może je zatłuścić.
DŁONIE I STOPY
Kolejne ciekawe zastosowanie to zmiękczacz do skórek. Olej należy zaaplikować na skórki, po czym je usunąć, dzięki temu nie musimy obawiać się o podrażnienia, czy zacięcia. Jeśli borykacie się z problemem zrogowaciałej skóry pięt, czy po prostu ich pękaniem to polecam szybki i prosty zabieg. Na skórę pięt nałożyć niewielką ilość oleju, naciągnąć skarpetkę, pozostawić na noc, a rano zmyć lub nie jeżeli stopa nie jest zbyt tłusta. Po kilku takich powtórzonych regularnie czynnościach powinniście zauważyć znaczną poprawę. Wiele zastosowań oleju kokosowego pozwala producentom na jego wielorakie wykorzystanie przy tworzeniu receptur kosmetyków. Jednak najlepszy efekt gwarantuje stosowanie go w naturalnej formie bez dodatków chemicznych, niefiltrowane i nierafinowane, tłoczone na zimno i organiczne, prosto ze słoiczka!
Magdalena Nagler
WARTO WIEDZIEĆ:
OLEJOWANIE WŁOSÓW - co to jest?
Nakładanie oleju na włosy to mało skomplikowany zabieg dla każdego, który w znaczący sposób poprawia kondycję włosów.
Tak samo jest z ćwiczeniami, czy zdrową dietą, wprowadzenie tego zabiegu nie zadziała natychmiast, jednak jeśli
uzbroimy się w cierpliwość, pierwsze efekty pojawią się już po miesiącu, a potem będzie tylko lepiej. Zdrowsze, mocniejsze, nawilżone, sprężyste i lśniące, brzmi cudownie, prawda? Zwykłe maski, czy odżywki do włosów bardzo często poprawiają wygląd włosów na chwilę, do następnego mycia, inaczej jest z olejowaniem, którego efekt jest długotrwały.
PRZYGOTOWANIE:
Przede wszystkim raz na zawsze zapominamy o produktach do pielęgnacji zawierających silikony oraz sls-y, ponieważ zapychają łuski włosowe, jednocześnie ograniczając wnik- nięcie substancji odżywczych z olejów. Zanim zdecydujemy się na zabieg, musimy wybrać odpowiedni olej, ponieważ tak samo, jak z innymi kosmetykami upodobania włosów się różnią i to, co doskonale sprawdza się u prostowłosej koleżanki, przy kędzierzawych włosach - niekoniecznie. Dlatego polecamy eksperymentować. Po pierwsze, wybie- rajmy oleje ekologiczne, virgin, mamy wtedy gwarancję, że znajduje się w nich maksimum składników odżywczych. Polecamy zacząć od oleju kokosowego, czy oliwy z oliwek, którą większość z nas ma w domu, jednak tak naprawdę nadaje się każdy inny zimno tłoczony olej.
ZABIEG:
Olejować możemy suche włosy lub mokre. Tu też polecamy wypróbować każdą z opcji. W tym celu należy odrobinę oleju wmasować w skórę głowy, a resztę rozprowadzić od nasady, aż po końcówki włosów. Nie przesadzajmy z ilością - 2 łyżki wystarczą w zupełności. Włosy pozostawiamy na jedną do trzech godzin. Aby wzmocnić działanie oleju możemy go lekko podgrzać (np. w kąpieli wodnej) i ciepły wcierać w skórę głowy. Dodatkowo możemy zrobić na głowie kompres z czepka i ręcznika. Olej spłukujemy ciepłą wodą, następnie staranie myjemy włosy delikatnym szamponem i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeżeli używamy suszarki do włosów, to korzystajmy z niższych temperatur, i trzymajmy ją w odległości, co najmniej 30 cm od włosów. Zabieg powtarzamy 1-3 razy w tygodniu.
Nie musimy nikomu pisać, jak piękne włosy mają hinduski, czy arabki, nie są one zasługą wyłącznie natury, która obdarzyła je genami grubych włosów. Od wieków pokolenia tych kobiet stosują zabieg olejowania włosów. Wam też polecamy, ponieważ jedyne, co może was spotkać to zdrowe i piękne włosy!
Katarzyna Burzyńska
Sprawdź również inne oleje!
Olej z nasion czarnuszki
Olej z nasion czarnuszki wspomaga leczenie chorób dermatologicznych (np. trądzik, łuszczyca), wystarczy nanieść niewielką ilość oleju na obszar skóry dotknięty chorobą.
Olej z nasion chia
Olej z nasion chia nawilża i wzmacnia warstwę ochronną skóry. Szybko się wchłania i skutecznie łagodzi podrażnienia skóry. Świetnie się sprawdza w codziennej pielęgnacji delikatnych i łamliwych włosów.
Olej z nasion sacha inchi
Dodaj kilka kropel oleju z nasion sacha inchi do codziennego kremu. Olej z nasion Sacha inchi nie zawiera alergenów, posiada właściwości nawilające oraz przeciwzmarszczkowe. Olej zaaplikowany na twarz działa wygładzająco i nawilżająco, jest idealny dla osób borykających się z efektem „suchych skórek” na twarzy. Ponadto przyczynia się do regeneracji zniszczonych i suchych włosów.
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.