Olejowanie włosów
Agnieszka Strużyna
Świadoma pielęgnacja włosów to temat, który w branży beauty przeżywa swój złoty okres. Pożądanie pięknych i lśniących włosów nie jest jednak nowością na rynku pielęgnacji. Ludzie od tysięcy lat starają się dbać o swoje włosy i skórę głowy. Nawet Kleopatra troszczyła się o swój wizerunek, a jej fryzura była zawsze starannie przygotowana i dopracowana. Podobno przywiązywała wagę nawet do takich szczegółów jak uwiecznianie jej w zgodzie z miejscowymi kanonami piękna. W Egipcie przedstawiano ją jako boginię, w Rzymie za to w stylu greckim, który uchodził za szczyt elegancji i dobrego smaku. Na monetach, malowidłach i rzeźbach przedstawiana więc była w prostych, lśniących i mocnych włosach. Taka tafla włosów, często w dzisiejszych czasach jedynie dłuższa niż ikoniczny bob Kleopatry, jest pożądaną wśród kobiet fryzurą, a do łask powracają stare i sprawdzone metody pielęgnacji włosów.
Olejowanie włosów to jeden z tych starych i sprawdzonych sposobów dbania o nasze włosy. Zabieg ten znany był już w starożytności. Kobiety w starożytnym Egipcie stosowały właśnie oleje, by dbać o włosy, więc najpewniej i wspomniana wcześniej Kleopatra stosowała taką pielęgnację. Olejowanie było znane jednak nie tylko w kraju nad Nilem, ale również między innymi w Indiach, starożytnej Grecji czy też na Bliskim Wschodzie.
CZYM JEST OLEJOWANIE WŁOSÓW I NA CZYM POLEGA?
Olejowanie to nic innego niż nakładanie olei roślinnych lub też kosmetyków na bazie olei na włosy. Można olejować włosy na całej ich długości, jak i same końcówki. Niektóre oleje i olejki kosmetyczne mogą też być nakładane na skórę głowy. Ważnym aspektem podczas pielęgnacji tego typu jest dobór odpowiednich olejów do potrzeb i porowatości naszych włosów. Dobrze dobrana pielęgnacja olejami sprawi, że nasze włosy będą bardziej mięsiste, sprężyste, lśniące i wzmocnione. Dodatkowo regularne olejowanie może wzmocnić cebulki, wyregulować wydzielanie sebum oraz chronić włosy przed plątaniem się i łamaniem. Dobroczynne działanie olei spowodowane jest tym, że pod względem swojej budowy są podobne do warstwy lipidowej chroniącej naskórek oraz do sebum, które widzialne jest przez gruczoły łojowe w skórze głowy. Ponadto są bogatym źródłem witamin i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podczas olejowania substancje zawarte w olejach wnikają w głąb włosa i odżywiają go.
JAK DOBRAĆ OLEJ DO POTRZEB I POROWATOŚCI WŁOSA?
Nie wszystkie oleje są jednakowo skuteczne w pielęgnacji włosów oraz nie wszystkie dadzą takie same efekty u każdego. Olej powinien zostać dobrany do porowatości naszego włosa, czyli do odchylenia łusek od rdzenia włosa. Wyróżnia się trzy grupy włosów: wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Do każdej z porowatości pasują inne oleje. Oprócz posiłkowania się gotowymi zestawieniami olei, które przeznaczone są dla danych typów włosów, zawsze warto analizować na bieżąco indywidualną reakcję naszych włosów na zastosowany olej.
Porowatość włosów - jak ją określić?
Istnieje prosty test, który pomaga w określeniu porowatości włosów. Oczywiście, zawsze warto, na przykład przy okazji wizyty u fryzjera, podpytać specjalistę o zbadanie stanu naszych włosów i rekomendacje związane z pielęgnacją. „Test szklanki” jest jednak dobrą metodą i na pewno może nakierować na typ naszych włosów.
Test przeprowadza się poprzez wyrwanie jednego włosa z głowy, napełnienie szklanki letnią wodą, a następnie włożenie do niej włosa. Odczekujemy kilka minut, a następnie sprawdzamy położenie włosa w szklance wody.
• Jeśli włos znajduje się na powierzchni wody – najprawdopodobniej są to włosy niskoporowate.
• Jeżeli znajduje się mniej więcej w połowie szklanki – prawdopodobnie są to włosy średnioporowate.
• Jeśli włos opadł na samo dno – włosy są prawdopodobnie wysokoporowate.
Test warto przeprowadzić kilka razy (na kilku pojedynczych włosach), aby wykluczyć przypadek i potwierdzić, że wynik jest powtarzalny.
JAK USUNĄĆ OLEJ Z WŁOSÓW PO ZABIEGU OLEJOWANIA?
Usunięcie oleju z włosów może wydawać się problematyczne, nie jest to jednak aż tak trudne, na jakie wygląda. Najważniejsze jest zemulgowanie go innym produktem, który się do tego nadaje. Świetnym pomysłem będzie użycie odżywki, której właściwości pozwalają na emulgację i prostsze spłukanie oleju
z włosów. Odżywkę do włosów można nałożyć nawet na ok. 20 min i spłukać włosy dopiero po tym czasie. Czasami może być trudno całkowicie usunąć olej z włosów za pierwszym razem. Jeśli po zastosowaniu odżywki do emulgowania oleju włosy nadal wydają się tłuste, należy umyć je szamponem. Tu wszystkie decyzje również można dostosować do naszych włosów i tego jak reagują na poszczególne kosmetyki.
JAK CZĘSTO OLEJOWAĆ WŁOSY?
Nie ma jednej konkretnej częstotliwości, która będzie pasować wszystkim. Zaleca się eksperymentowanie i dostosowywanie częstotliwości olejowania włosów do swoich własnych potrzeb i reakcji włosów na pielęgnację tego typu. Dla niektórych optymalną częstotliwością olejowania będzie dwa razy w tygodniu, inni taką pielęgnację mogą wprowadzić rzadziej, np. kilka razy w miesiącu. Częstotliwość możemy też odnieść do pory roku – późną jesienią i zimą, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, włosy mogą potrzebować dodatkowej ochrony i nawilżenia. W tym okresie zabieg olejowania można przeprowadzać częściej niż w innych porach roku.
Olejowanie włosów to prosty i efektywny sposób na utrzymanie zdrowych i lśniących kosmyków. Pamiętaj, że każdy organizm reaguje różnie na poszczególne oleje i kosmetyki, dlatego warto eksperymentować z różnymi olejami i dostosować pielęgnację do swoich indywidualnych potrzeb. Pozwól olejowaniu włosów
stać się chwilą relaksu, która sprawi, że Twoje włosy staną się zdrowe i mocne.
Autor artykułu: Agnieszka Strużyna
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 27 Zima 2023/24
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.