Opalenizna w stylu eko
Magdalena Nagler - foodmaniaCzy wiesz, że wiele roślinnych olejków posiada naturalne filtry ograniczające dostęp szkodliwych promieni słonecznych? Dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę. To najbardziej uniwersalne kosmetyki, możemy smarować nimi skórę, włosy, a także używać jako środek już po opalaniu. Możemy też iść o krok dalej i komponować własne mieszanki różnych olejków dla uzyskania jeszcze lepszych efektów.
KIEDY SŁOŃCE SZKODZI, A KIEDY POMAGA?
Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB. UVB podrażnia i wysuszona naskórek, przyczynia się do powstawania nowotworów, gdy doprowadzamy do poparzeń. Jednak to promienie UVB przenikające przez naszą skórę umożliwia produkcję witaminy D, która odpowiada za odporność, wpływa na kondycję zębów oraz kości, a także jest niezbędna do wchłaniania przez nasz organizm wapnia i fosforu. Jej niedobór powoduje wiele chorób i zaburzeń w naszym organizmie. UVA natomiast dociera do skóry właściwej, przez co mogą powstawać zmarszczki i przebarwienia. Z pomocą przychodzą filtry ochronne oznaczane symbolem SPF (Sun Protection Factor) oznacza on stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Ich Wartości mówią, jak długo możemy przebywać na słońcu do chwili poparzenia z naniesionym filtrem w porównaniu z ekspozycją bez zabezpieczenia. Przykładowo SPF 30 wydłuża czas bezpiecznego opalania o 30 razy, SPF 15 – o 15 razy.
Wyróżniamy 5 stopni ochrony:
SPF 2 – 6 słaba ochrona
SPF 8 – 12 średnia ochrona
SPF 15 – 25 wysoka ochrona
SPF 30 – 50 b. wysoka ochrona
SPF > 50 ultrawysoka ochrona
JAKI SPF WYBRAĆ?
Dla dzieci, osób o jasnej karnacji oraz takich, które opalają się po raz pierwszy w sezonie należy wybierać produkty z wysokimi filtrami.
PRZEPIS NA ZDROWĄ OPALENIZNĘ
Oleje należy aplikować częściej, niż w przypadku standardowych preparatów, szybciej się wycierają, zmywają i krócej stwarzają barierę dla promieniowania. Należy zwrócić uwagę na kostium, w którym się opalamy, materiały zbyt delikatne, jednolite w kolorze mogą prezentować się niekorzystnie, jeśli zabrudzimy je olejem. Przyda się również kapelusz z rondem i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. W godzinach najsilniejszego promieniowania, od 12 do 15 dobrze jest schować się w cieniu. Chodzi o to, aby zaczerpnąć słońca, delikatnie się opalić, wyprodukować witaminę D, a nie poparzyć. Pamiętajmy, że twarz i ramiona są bardziej wrażliwe, niż nogi i wymagają większej uwagi. Ważną rolę odgrywa również typ skóry i cery oraz to, czy już wcześniej w danym roku mieliśmy styczność z opalaniem. Te wszystkie czynniki determinują jakość i ilość stosowanych specyfików.
OLEJE Z FAKTOREM PONIŻEJ SPF 8
W pochmurne dni i po opalaniu przydadzą nam się olej arganowy, macadamia, jojoba, rycynowy, migdałowy, kokosowy, shea, oliwa z oliwek, olej sojowy i konopny. Możemy też dodać witaminy E w kapsułkach, która przyśpiesza procesy regeneracyjne.
OLEJ Z NASION MARCHWII SPF 30 – 40
Dzięki zawartości beta – karotenów i karotenoidów, nadaje delikatny koloryt i utrwala opaleniznę, nawilża, pomaga w regeneracji naskórka, działa przeciwzapalnie i łagodzi skutki poparzeń słonecznych.
OLEJ Z PESTEK MALIN SPF 30 – 50
Jest Bogaty w witaminy A i E oraz kwasy omega – 6 i omega – 9. Zapobiega utracie wody ze skóry, a także zmiękcza ją i rozjaśnia przebarwienia, co jest niezwykle cenne szczególnie po opalaniu. Działa natłuszczająco i ujędrniająco.
OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY SPF 20
Z powodu dużej zawartości witaminy E oraz innych regenerujących składników polecany jest osobom, które kąpielami słonecznymi wysuszyły i podrażniły swoją skórę. Po jego zastosowaniu skóra powinna odzyskać naturalną jędrność i solidne nawilżenie.
OLEJ Z AVOCADO SPF 4 – 15
Często nazywany zielonym złotem, ponieważ zawiera mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, witamin i lecytyny chroni przed odwodnieniem. Ponadto bardzo szybko się wchłania.
OLEJ SEZAMOWY SPF 3 – 4
Jest bogaty w witaminy, w tym antyoksydanty i minerały, takie jak: wapń, miedź, magnez, żelazo, cynk oraz witaminę B6, polecamy, jako składnik olejów do opalania. Polecamy osobom o tłustej cerze, ponieważ nie zatyka porów.
Magdalena Nagler (foodmania) - Szef Kuchni
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2018 Gotuj w stylu eko.pl
42.29.06.18
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.