Permakultura
gotujwstylueko.pl
Permakultura
Ekologia i zgodny z naturą tryb życia są obecnie już nie tylko modą, ale też potrzebą. Problemy obecnego świata, pośpiech w jakim żyjemy, ogromne ilości pestycydów i środków chemicznych wprowadzanych do środowiska, czy też wymieranie i stałe zagrożenia dla wielu gatunków zwierząt i roślin spowodowało, że zaczęliśmy szukać rozwiązań tych sytuacji. Uprawy monokulturowe, które przyczyniają się do nadmiernej eksploatacji terenów uprawnych, w połączeniu z pestycydami prowadzą do zagrożeń niekorzystnych dla roślin i zwierząt, ale także dla nas, ludzi.
Odpowiedzią na te problemy może być permakultura, która zakłada sięganie do korzeni, do natury. Tylko racjonalne i mądre użytkowania gleby, wzorujące się na naturze, jest dla nas ratunkiem w czasach nadmiernego zużycia i zniszczenia gleby.
Permakultura nie jest nowym pojęciem. Jej propagatorem był Joseph Russell Smith, autor książki Trzy zasady, Permakultury Rolnictwa, napisanej w 1929 roku.
Permakultura zakłada maksymalne zbliżenie się do naturalnego ekosystemu, ogromną uwagę przykłada się do bioróżnorodności, nie ingeruje w naturalne procesy, nie używa chemii. To sposób na sięgnięcie do korzeni, uprawę warzyw w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Istotą permakultury są samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych.
Opiera się ona na 3 zasadach: troszcz się o Ziemię, troszcz się o ludzi, dziel się nadmiarem. W permakulturze wykorzystujemy zachodzące w naturze naturalne procesy, takie jak na przykład dobroczynne działanie organizmów glebowych, których nie niszczymy przekopywaniem, czy resztki organiczne, które wzbogacają podłoże. Dzięki takiemu postępowaniu gleba jest zdrowa i może wydawać maksymalne plony.
Permakultura zakłada, że nowo powstający ogród będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy coraz większą ilość ziemi zaczynają zajmować wybetonowane miasta. Ogród prowadzony w permakulturze to ogród z bogactwem gatunków roślin i zwierząt. Zakłada ona bowiem pozostawienie ogrodu naturze i bardzo małą, lub zerową ingerencję w jej procesy, co zapewnia bezpieczne miejsce bytowania dla zwierząt, które są naszymi sprzymierzeńcami w uprawie, pozwala także na ochronę zagrożonych gatunków, takich jak pszczoły (pamiętajmy o roślinach miododajnych).
Ogrody permakulturowe łączą w sobie cechy ogrodów dzikich, leśnych, kwiatowych i warzywnych. Takie połączenie pozwala na wydobycie najlepszych cech z hodowanych roślin. Rośliny i zwierzęta, które zaprosiliśmy do swojego ogrodu, współpracują ze sobą, zapewniając nam jak najlepsze i najzdrowsze plony. Na pierwszy rzut oka ogrody takie różnią się od tradycyjnych, między innymi dużym zróżnicowaniem upraw oraz brakiem klasycznych grządek. Jednak starannie projektując taki ogród stworzymy nie tylko miejsce uprawy, ale także miejsce relaksu, kawałek naszego raju na Ziemi.
Co najciekawsze, do założenia takiego ogrodu nie musimy koniecznie dysponować kawałkiem ziemi, Wystarczą duże skrzynki na balkonie lub tarasie, żebyśmy mogli cieszyć się swoim własnym ogrodem.
Jak przygotować grządkę permakulturową
Na dno skrzyni sypiemy warstwę ziemi. Układamy grubą warstwę szarych kartonów (bez nadruków, oczyszczone z taśmy klejącej). Obficie polewamy wodą, wykładamy warstwę liści lub drobno posiekane gałęzie. Następną warstwę stanowi obornik (można zastąpić dobrej jakości kompostem), kolejna warstwa to słoma lub kartony, następnie świeżo ścięta trawa i na koniec ziemia kompostowa. I już możemy siać rośliny. Wygląda skomplikowanie, ale raz przygotowana grządka nie będzie wymagała w kolejnych latach wiele pracy.
źródła:
www.ogrodolandia.pl
„Ogród Gai”, Toby Hemenway, Permakultura.edu.pl, Ustroń 2019
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.