Piękne dłonie – dbaj o nie!
gotujwstylueko.pl
Piękne dłonie – dbaj o nie!
Nasze dłonie, jak żadna inna część ciała, narażone są na zmieniające się warunki atmosferyczne, na ciężar codziennej pracy czy na ciągły kontakt z przeróżnymi substancjami, w tym drażniącymi środkami antybakteryjnymi. Dłonie służą nam każdego dnia i zasługują na to, by poświęcić im trochę czasu i zadbać o nie odpowiednio. W końcu to one są naszą wizytówką, jedną z części ciała, na którą zwraca się uwagę przy poznawaniu nowych ludzi. Już w czasach starożytnego Egiptu, kobiety ukrywały swe ręce w rękawiczkach, by chronić je przed brudem i niekorzystną temperaturą.
By zadbać o dłonie, wcale nie trzeba kupować wielu specjalistycznych kosmetyków, czy umawiać się na drogie wizyty u kosmetyczki lub w SPA. Wiele zabiegów i kosmetyków możemy wykonać sami – w naszym domu. Co więcej, składniki pielęgnacyjne znajdują się w naszej kuchni! Domowa pielęgnacja dłoni jest też dopasowana do naszych potrzeb i preferencji – wykonujemy kosmetyki o składach i zapachach, które sprawią nam największą przyjemność i pożądany efekt.
Idealny domowy rytuał dłoni może składać się z trzech kroków. Jeśli nie masz ochoty na wieloetapową pielęgnację, zawsze możesz pominąć krok I lub II. Kąpiel lub peeling dobrze jest wykonywać raz w tygodniu. Wszystko zależy tylko od Ciebie i tego, ile masz czasu i chęci. Nigdy nie zapominaj jednak o kroku III – on powinien być z Tobą jak najczęściej!
Ile masz czasu?
CZAS WYKONANIA + ZABIEGU
KROK I KĄPIEL 20 min
KROK II PEELING 10 min
KROK III KREM 2 min
KROK I - Kąpiel dłoni
Chwila wolnego czasu wieczorem jest idealnym momentem, który warto poświęcić na kąpiel naszych dłoni. Zabieg ten, łącznie z przygotowaniem powinien zająć około 20-30 min.
Idealna kąpiel dla dłoni
• Miska ciepłej wody,
• 3 łyżki soku z cytryny,
• 1 łyżka suszonej lawendy,
• 1 łyżeczka soli gruboziarnistej (białej lub himalajskiej),
• 1 płaska łyżka oleju kokosowego.
Sok z cytryny pomaga pozbyć się przebarwień oraz poprawia napięcie skóry, lawenda relaksuje, sól ma właściwości detoksykacyjne, kojące i rozluźniające, a olej pozostawi nasze dłonie miękkie i sprężyste.
Kuracja: Do bardzo ciepłej wody dodajemy wszystkie składniki pielęgnacyjne, mieszamy. Gdy woda osiągnie optymalną dla nas temperaturę, wkładamy do niej dłonie i namaczamy je przez ok. 10-15 minut. Po kąpieli, dłonie osuszamy ręcznikiem. Jeżeli pozostaną na nich resztki ziół lub tłusty osad możemy je spłukać ciepłą wodą lub umyć je delikatnym mydłem i przejść od razu do kroku trzeciego (kremu/maski) lub wykonać na nich kolejny zabieg – peeling.
KROK II - Peeling dłoni
Peeling jest jednym z łatwiejszych kosmetyków do wykonania samodzielnie w domu. Peeling dłoni, tak samo jak peeling całego ciała, wykonać możemy przy użyciu składników, które znajdziemy w naszej kuchni i trwa to zazwyczaj kilka chwil. Regularnie wykonywany peeling złuszcza martwy naskórek i pobudza mikrokrążenie.
Każdy z zaproponowanych peelingów składa się z trzech składników pochodzących z kuchennej spiżarni.
Peeling kawowy
Cudownie pachnie, a swym zapachem zwalcza stres, relaksuje i koi nerwy. Oprócz tego idealnie wpisuje się w idee less-waste – wykonujemy go z odpadu, który otrzymuje od nas drugie życie.
Składniki:
• 2 czubate łyżki zmielonej, zaparzonej kawy (np. z kolby ekspresu ciśnieniowego, ze zbiornika ekspresu automatycznego, z dna zaparzacza francuskiego lub dna filiżanki),
• 1 łyżka cukru trzcinowego,
• 1 łyżeczka oleju kokosowego/oliwy z oliwek.
Peeling solny z aromaterapią
Intensywnie złuszcza martwy naskórek, pozostawia dłonie oczyszczone i gładkie. Jego zale tą jest możliwość personalizacji jego zapachu wg naszych preferencji. Podane ilości starczą na dwa użycia.
Składniki:
• 4 łyżki soli (nie powinna być gruboziarnista, gdyż może zbyt podrażnić dłonie),
• 2 łyżki oleju kokosowego/oliwy z oliwek,
• ok. 15 kropel naturalnego oleju eterycznego, którego zapach relaksuje Cię najbardziej.
Peeling cukrowy z cynamonem
Fot. Michał Bożek i Agnieszka Strużyna
Możemy wykonać go z cukru białego lub trzcinowego. Biały, który zazwyczaj ma mniejsze kryształy, będzie delikatniejszy i przeznaczony do częstszego stosowania. Jeśli dłonie potrzebują mocniejszego peelingu, lepiej wykonać go z cukru trzcinowego o odrobinę większych kryształkach. Cynamon zawarty w tym przepisie ma działanie antybakteryjne oraz łagodzi przebarwienia. Podane ilości starczą na dwa użycia.
Składniki:
• 4 łyżki cukru (białego lub trzcinowego),
• 2 łyżki oleju kokosowego/oliwy z oliwek,
• 1 łyżeczka cynamonu.
WYKONANIE
Wszystkie składniki w danym peelingu dokładnie mieszamy. Powstałą miksturą masujemy dłonie, a następnie spłukujemy z nich, pod bieżącą wodą, resztki kosmetyku. Po tak wykonanym zabiegu możemy umyć dłonie delikatnym mydłem oraz przejść do następnego kroku – kremu/maski.
Zabiegi – kąpiel i peeling możemy wykonywać razem, lub osobno. Jeżeli decydujemy się na dłuższy wieczór pielęgnacyjny zawsze wykonujmy je w kolejności kąpiel (która zmiękczy i przygotuje nasze dłonie do oczyszczenia mechanicznego), a następnie peeling (który oczyści i wygładzi nasze dłonie). Zawsze, czy to po pojedynczym zabiegu, czy po całym rytuale, ostatnim krokiem powinien być krem/maska na dłonie!
Warto również przyjrzeć się pielęgnacji dłoni polegającej na intensywnej kuracji suchej i zniszczonej skóry
Królewska kąpiel dłoni w olejach i żywokoście
Jeżeli Twoje dłonie potrzebują wyjątkowej pielęgnacji – zadbaj o nie po królewsku. Kąpiel w ciepłych olejach sprawi, że Twoje dłonie będą gładkie i delikatne.
- Ok. 10 ml oleju z zarodków pszenicy,
- Ok. 10 ml oleju arganowego,
- Ok. 10 ml oleju z nasion czarnuszki.
- 1 łyżeczka żywokostu
Olej z zarodków pszenicy , dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, wspomaga regenerację skóry oraz powstrzymuje procesy starzenia. Olej arganowy regeneruje i wzmacnia paznokcie, dodatkowo pobudza je do wzrostu. Olej z nasion czarnuszki zmiękcza skórę dłoni, a dodatkowo rozjaśnia i zmniejsza widoczność blizn.
Żywokost łagodzi podrażnienia, działa łagodząco i regenerująco na suchą i zniszczoną skórę. W medycynie stosowany przy złamaniach i stłuczeniach.
Kuracja: Do garnuszka z małą ilością wody wsypujemy łyżkę żywokostu i gotujemy ok 2 - 3 minuty. Lekko wychładzamy.
Mieszankę olei podgrzewamy w miseczce w kąpieli wodnej. Oleje wlewamy do miseczki i umieszczamy na naczyniu z gorącą wodą. Gdy mieszanka osiągnie optymalną temperaturę (będzie przyjemnie ciepła, nie parząca) dokładamy 3 łyżki wody z żywokostem i wkładamy dłonie do galaretowatej mikstury na ok. 20 min. Dłonie otaczamy olejami z żywokostem. Po kąpieli wycieramy dłonie papierowym ręcznikiem. Są lekko tłuste, delikatne i nawilżone, nie trzeba myć rąk wystarczy wytrzeć ręcznikiem. Można posmarować lekkim kremem. Aby wykorzystać resztki oleju z żywokostem można wsmarować go w stopy i następnie też wytrzeć ręcznikiem. Uwaga na możliwość pobrudzenia.
Po kąpieli dłoni w olejach i żywokoście nie musisz wykonywać już peelingu - pozwól dłoniom na odpoczynek i regenerację.
Gdy skończysz wykonywać swój rytuał pięknych dłoni i zmyjesz resztki kosmetyków delikatnym mydłem, osusz ręce ręcznikiem i przejdź do zabezpieczenia dłoni oraz ich nawilżenia. Możesz zastosować do tego swój ulubiony krem. Warto, żeby wybrany krem był tłusty i odżywczy, jeżeli oczywiście masz czas na jego wchłonięcie. :)
Po nakremowaniu rąk, na jeszcze niewchłonięty produkt, warto ubrać bawełniane rękawiczki i zostawić je aż do całkowitego wchłonięcia się produktu. Rękawiczki nie tylko pozwolą na lepsze przyswojenie się preparatu, ale też uchronią go przed przedwczesnym zmyciem lub wytarciem.
Krem, krem, krem!
Nigdy nie zapomnij o kremie do rąk. Zawsze staraj się mieć go pod ręką. Czy to w torebce, czy w schowku samochodowym. Kiedy tylko poczujesz, że dłonie robią się wysuszone, bądź zmarzły, warto nasmarować je ulubionym kremem o sprawdzonym składzie. Staraj się również smarować dłonie kremem przed snem. Noc to czas, kiedy nie ma ryzyka, że krem zaraz się zmyje lub nie zdąży się wchłonąć.
MAŁA PORADA!
Żele i płyny antybakteryjne zawojowały nasz świat. Warto jest zwracać uwagę na rodzaj płynu, którego używamy do dezynfekcji. Warto jest zaopatrzyć się w swój własny żel kieszonkowy, by móc dezynfekować się preparatem, który znamy i wiemy, że jest dobry dla naszych dłoni i nas nie podrażni.
W warunkach domowych nie musimy używać płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu, w większości przypadków wystarczy, że dokładnie umyjemy ręce mydłem. Najważniejsze, aby dłonie myć dokładnie i tuż po przyjściu do domu! Pamiętajmy o tym, że częste podrażnianie skóry powoduje mikropęknięcia. Regularne natłuszczanie i nawilżanie skóry jest podstawą, by nasze dłonie były w dobrej kondycji. Tym samym, zapewniamy im odporność na niekorzystne drobnoustroje, z którymi mamy kontakt na co dzień.
Autor artykułu: Agnieszka Strużyna
Fot.: Michał Bożek, Agnieszka Strużyna
Artykuł został opublikowany w magazynie gotujwstylueko.pl nr 16 Wiosna 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.