Post Daniela
Konstancja Alicja
Post Daniela
Dobroczynne działanie postu dla ludzkiego zdrowia zostało wielokrotnie udowodnione. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej, oparta na spożywaniu niskokalorycznych owoców oraz warzyw, według licznych świadectw pomogła w uleczeniu ciężkich chorób. W 2016 roku nagrodę Nobla z medycyny otrzymał japoński biolog Yoshinori Ohsumi, który dowiódł, że głodówka hamuje starzenie się komórek poprzez zjawisko autofagii (recykling starych, nieużytecznych komórek i pobieranie z nich energii). Lecznicze działanie postu było jednak znane już w starożytności, a pierwszy jego udokumentowany opis pojawia się w Księdze Daniela.
KIM BYŁ DANIEL?
Daniel to postać biblijna – uważa się go za jednego z czterech wielkich proroków Starego Testamentu. Żył około 600 lat przed narodzeniem Chrystusa. Według przekazów to właśnie Daniel, patron snów, interpretował wizje władcy Nabuchodonozora, a rzucony lwom na pożarcie, zdołał je obłaskawić, co przedstawiono na licznych obrazach. W Piśmie Świętym w Księdze Daniela opisana jest podjęta przez niego próba postu – kiedy Daniel i trzech innych młodzieńców zostało wydanych królowi babilońskiemu, mieli oni być częstowani potrawami królewskimi i winem. Daniel jednak odrzucił propozycję, mówiąc: „Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia. Wtedy zobaczysz, jak my wyglądamy, a jak wyglądają młodzieńcy jedzący potrawy królewskie i postąpisz ze swoimi sługami według tego, co widziałeś”. Po upływie tych 10 dni rzeczywiście poszczący młodzieńcy mieli lepszą i zdrowszą kondycję niż ci spożywający królewskie dania.
DIETA A POST
Słowo dieta (ze starogreckiego δίαιτα, diaita), miało początkowo dużo szersze znaczenie niż dziś. Oznaczało ono styl życia oraz sposób myślenia. W dzisiejszym świecie m.in. za sprawą czasopism, poradników oraz stron internetowych, dieta zaczęła kojarzyć się z restrykcjami i ograniczeniami żywieniowymi. Do diety możemy jednak podejść w sposób bardziej holistyczny, jak ludzie starożytni, i nawet w kwestii żywieniowej wprowadzić zasadę, że chcemy dietę wzbogacać o produkty bogate w wartości odżywcze, nie zaś wyłącznie ograniczać. Dobrze dobrana dieta powinna bowiem być zrównoważona i zapewnić nam długotrwałe zdrowie i witalność. Post, w przeciwieństwie do diety, nie powinien być stosowany długotrwale. Ma on za zadanie detoksykację, przeczyszczenie organizmu, po którym powinniśmy wrócić do zbilansowanej diety. Post ma dobroczynne działanie, jednak powinien być ograniczony w czasie – oryginalnie Daniel został poddany 10-dniowej próbie postu. Maksymalnie zaleca się, by trwał on 40 dni, jednak zdecydowanie należy zacząć od krótszych postów.
POST DANIELA, A POST DR DĄBROWSKIEJ
Inna definicja rozróżniająca dietę i post mówi, że dieta ma charakter zdrowotny, zaś post – duchowy. Post od zawsze uważany był za swojego rodzaju próbę, chęć wzmocnienia ducha czy przygotowanie na jakieś duże wydarzenie. Nawet Jezus, zanim rozpoczął swoje nauczanie, udał się na pustynię, gdzie pościł 40 dni. Dlatego też stosując post Daniela warto podjąć rozważania na różne istotne dla nas tematy – może właśnie ten okres przysłuży się uporządkowaniu życia (nie tylko duchowego, ale ogółem). Dlatego też, mimo że dieta dr Dąbrowskiej i post Daniela są do siebie bardzo podobne (opierają się bowiem na spożywaniu niskoprzetworzonych pokarmów warzywno-owocowych), to właśnie przez aspekt duchowy nie są zupełnie tożsame. Na poście Daniela można jednak spożywać potrawy zaliczające się do diety dr Dąbrowskiej.
DLA KOGO POLECANY JEST POST DANIELA?
Post Daniela może pomóc osobom zmagającym się z:
• alergiami (np.: katar sienny, astma),
• chorobami autoimmunologicznymi (np. Hashimoto),
• chorobami neurologicznymi (np. padaczka, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane),
• chorobami skóry (np. egzema, łuszczyca, trądzik),
• bezpłodnością i zaburzeniami menstruacji,
• miażdżycą,
• migreną,
• nadwagą i otyłością,
• niedoczynnością tarczycy,
• uzależnieniami (np.: od alkoholu, tytoniu, używek),
• zespołem jelita drażliwego (IBS),
• skutkami ubocznymi leczenia farmakologicznego.
• Ze względu na duchowy charakter postu, polecany jest on także dla wszelkich osób chcących uporządkować swoje życie, znaleźć swoje miejsce w świecie, przeżyć duchową przemianę.
DLA KOGO POST DANIELA NIE JEST POLECANY? Stosowania postu Daniela odradza się osobom:
• w ciąży i karmiących piersią,
• cierpiących na ciężką depresję,
• z krańcową niewydolnością organów,
• z nadczynnością tarczycy,
• po transplantacji narządów,
• przyjmujących leki obniżające odporność,
• poniżej 16 roku życia.
MOTYWACJĄ DO PODJĘCIA POSTU NIE POWINNY BYĆ TAKŻE:
• wyłączna chęć schudnięcia,
• chęć zaoszczędzenia pieniędzy,
• kierowanie się modą.
JAK PRZEPROWADZIĆ POST – PORADY
• Głodówki, posty i diety najlepiej podejmować pod okiem lekarza specjalisty - po to, by były jak najbardziej efektywne, ale też bezpieczne.
• Jeśli jesz w sposób tradycyjny, zanim wejdziesz w post, na co najmniej 2 tygodnie wyeliminuj z diety produkty mocno przetworzone - fast foody, słodycze, produkty instant. Na co najmniej tydzień wyeliminuj też dania mocno solone, wędliny, nabiał i kawę.
• Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu – pij co najmniej 2 litry płynów (wody, soków, naparów owocowych i ziołowych) dziennie.
• Wprowadź do swojej diety kiszonki (np.: ogórki, kapusta, zakwas, ocet).
• Dodawaj do posiłków zdrowe tłuszcze (np.: awokado, oliwa z oliwek, olej z wiesiołka).
• Przygotuj sobie notes lub kalendarzyk, w którym będziesz pisać swoje przemyślenia podczas postu - zarówno te, dotyczące twojej fizycznej kondycji, jak i te duchowe.
• Podczas postu Daniela powinieneś spożywać 600 - 800 kcal dziennie.
• Warto stosować okno żywieniowe, czyli tzw. post przerywany – IF (ang. intermittent fasting). Polega ono na tym, że danej doby spożywa się pokarmy w 8-godzinnym oknie, zaś przez pozostałe 16 godzin nie je się wcale. To właśnie podczas tych 16 godzin organizm będzie najbardziej intensywnie oczyszczał się z toksyn.
• Wychodzenie z postu jest równie ważne, co sam post - po jego zakończeniu dieta powinna opierać się wyłącznie na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, orzechach oraz ziarnach przez taki sam okres, ile trwał sam post.
Źródła:
Pismo Święte (Dn 1, 1-15), Biblia Tysiąclecia, https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=753
Pismo Święte (Łk 4, 1-3), Biblia Tysiąclecia, https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=319
Kim był Daniel?, https://m.niedziela.pl/artykul/39678/nd/Kim-byl-Daniel
Dieta dr Ewy Dąbrowskiej, https://ewadabrowska.pl/
Noboru Mizushima, Autophagy: process and function, Genes & Dev, 2007, genesdev.cshlp.org/content/21/22/2861.full.html
Marcin Bąk, Co oznacza słowo "dieta"?, https://marcinbak.pl/co-oznacza-slowo-dieta/
Post Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej, Krystyna Dajka, ks. Łukasz Piórkowski, Wydawnictwo WAM, 2017.
Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej, post uproszczony, Beata Anna Dąbrowska, Wydawnictwo WAM, 2022.
Przepisy:
SURÓWKA Z KALAREPY, POMARAŃCZY I NATKI PIETRUSZKI
SKŁADNIKI (1 porcja):
kalarepa - 2 szt.
natka pietruszki - 1 pęk
sok z cytryny - 1 łyżka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pomarańczę i kalarepę obierz i potnij na preferowane przez Ciebie kawałki. Posiekaj natkę pietruszki. Składniki wrzuć do miski, skrop sokiem z cytryny, wymieszaj.
SKŁADNIKI (3 porcje):
por - 3 szt.
marchewka - 3 szt.
pietruszka - 1 szt.
seler - 1/3 szt.
kmin rzymski - 1 łyżka
woda - 1 litr
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Umyj i pokrój warzywa w dość duże kawałki. Zalej wrzącą wodą i gotuj przez około 40 minut, aż warzywa zrobią się miękkie. Zblenduj warzywa (razem z wodą z gotowania), dodając kmin rzymski.
OWOCOWA SURÓWKA Z KIEŁKAMI I PESTKAMI GRANATU
SKŁADNIKI (3 porcje):
kiełki słonecznika - garść
granat - 1/2 szt.
gałązki selera naciowego - 4 szt.
pomarańcza - 1/2 szt.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Umyj wszystkie składniki. Seler naciowy i pomarańczę pokrój na preferowane przez Ciebie kawałki. Granat rozetnij wzdłuż białych błonek, by łatwiej wydobyć pestki. Wszystkie składniki wrzuć do miski i wymieszaj.
SURÓWKA Z CUKINII, SELERA NACIOWEGO I JABŁKA
SKŁADNIKI (1 porcja):
cukinia - 1/2 szt.
seler naciowy - 1 szt.
jabłko - 1 szt.
sok z cytryny - 1 łyżka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Seler naciowy i jabłko potnij na preferowane przez Ciebie kawałki. Cukinię zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Wszystkie składniki wrzuć do miski, skrop sokiem z cytryny i wymieszaj.
WEGAŃSKA SAŁATKA WARZYWNA Z ZIELONYM SOSEM CZOSNKOWYM Z KALAFIORA
SKŁADNIKI (3 porcje):
marchewka - 3 szt.
pietruszka - 1 szt.
seler - 1/3 szt.
ogórki kiszone - 5 szt.
jabłko (opcjonalnie) - 1 szt.
kalafior romanesco - 1 szt.
ząbki czosnku - 3 szt.
pieprz czarny - do smaku
sól czarna kala namak (opcjonalnie) - 1/2 łyżeczki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Umyj i obierz marchewkę, pietruszkę i seler. Pokrój w drobną kostkę. Wstaw do piekarnika na około 40 minut, aż warzywa zrobią się miękkie. Podczas kiedy warzywa będą się piekły, umyj i podziel na różyczki kalafior romanesco. Gotuj przez około 25 minut, aż zrobi się miękki. Zblenduj ugotowany kalafior z ząbkami czosnku, pieprzem i opcjonalnie czarną solą (jeśli chcesz uzyskać majonezowy posmak).
SURÓWKA Z JABŁKIEM I OGÓRKIEM KISZONYM
SKŁADNIKI (1 porcja):
jabłko - 1 szt.
ogórek kiszony - 4 szt.
gałązki selera naciowego - 4 szt.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Wszystkie składniki umyj, pokrój w preferowane przez Ciebie kawałki, wrzuć do miski i wymieszaj.
SKŁADNIKI (1 porcja):
jabłko - 1 szt.
pomarańcza - 1/2 szt.
kalarepa - 1 szt.
listki mięty - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Umyj wszystkie składniki. Pokrój w preferowane przez Ciebie kawałki.
PAPRYKI FASZEROWANE KALAFIOREM - DIETA DR DĄBROWSKIEJ
SKŁADNIKI (3 porcje):
duża papryka czerwona - 3 szt.
mały kalafior - 1/2 szt.
pomidory malinowe - 3 szt.
duże pieczarki - 3 szt.
pieprz ziołowy - szczypta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pokrój w małe kawałki lub zetrzyj na tarce kalafiora, pomidory malinowe i pieczarki. Możesz użyć blendera, jednak zblenduj składniki tak, by otrzymać masę z grudkami. Przypraw pieprzem ziołowym. Utnij paprykom czapeczki i wydrąż. Wypełnij kalafiorową masą. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni i piecz pół godziny.
Autor: Konstancja Strużyna
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 25 Lato 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.