Rolnictwo ekologiczne - nawet medycyna nie ma takiego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo!
gotujwstylueko.plŻywność ekologiczna to inaczej żywność z rolnictwa ekologicznego, w bardzo szerokim rozumieniu – od pola do półki sklepowej albo od wideł do widelca. Rolnictwo ekologiczne to nie tylko produkcja surowców rolno-spożywczych, ale również ich przygotowanie do obrotu, przetwórstwo, konfekcjonowanie, a także import z krajów trzecich produktów spełniających wymogi unijnej regulacji prawnej.
Konsumenci postrzegają żywność ekologiczną przez pryzmat korzyści dla zdrowia, są przekonani o jej właściwościach prozdrowotnych i to jest główny motyw zakupu. Coraz więcej konsumentów wskazuje też na korzyści środowiskowe, czyli dobra publiczne tworzone przez rolników ekologicznych. Nie stosując sztucznych środków ochrony roślin i nawozów, nie zubażają oni zasobów naturalnych na wytworzenie przemysłowych środków produkcji i nie zanieczyszczają nimi środowiska. Konsument kupujący produkty ekologiczne przyczynia się więc pośrednio do ochrony przyrody.
Założeniem rolnictwa ekologicznego jest wykorzystanie środków i substancji, które powstają naturalnie w przyrodzie. W związku z tym wolno stosować mielone mączki skalne, kredy, wapienie, dolomit, fosforyty pochodzenia naturalnego, nie wspominając o oborniku i kompostach czyli produktach pochodzenia biologicznego. Warto dodać, że w rolnictwie ekologicznym nie wolno używać chemicznych analogów związków, które powstają naturalnie w procesach przyrodniczych. W produkcji ekożywności nie stosuje się przede wszystkim sztucznych środków ochrony roślin, dlatego żywność ekologiczna nie zawiera ich pozostałości. Jej skład jest zrównoważony w tym sensie, że nie ma tu ingerencji rolnika ukierunkowanej na ilość. Rośliny pobierają z gleby to, czego w danym stadium rozwojowym potrzebują, w ilościach, których potrzebują i w formie jaka jest im potrzebna. Stąd mówimy o zbilansowanych proporcjach i składzie. Ponadto, ekologiczne produkty roślinne zawierają więcej suchej masy, mają często więcej witamin, niektórych soli mineralnych i innych związków.
Zwierzęta w chowie ekologicznym konsumują naturalne pasze, a dodatki paszowe nie zawierają wolnych aminokwasów (wolne aminokwasy w przyrodzie nie występują) i innych stymulatorów. Utrzymywane w dobrostanie, z dostępem do pastwisk i wybiegów, zwierzęta są na ogół zdrowsze.
W produktach wieloskładnikowych co najmniej 95% masy surowców wyjściowych muszą stanowić certyfikowane składniki z rolnictwa ekologicznego, by na etykiecie produktu mogło figurować unijne logo. W praktyce to najczęściej 100% składników bio, gdyż ewentualne 5% to nie dowolne surowce nieekologiczne, ale wąska lista składników wymienionych w załączniku do rozporządzenia UE, mających nikłe zastosowanie w polskiej kuchni. W przetwórstwie produktów rolnictwa ekologicznego wolno stosować około 50 substancji dodatkowych dozwolonych, wymienionych w przepisach regulujących przetwarzanie ekożywności. To mniej niż 20% z puli substancji dozwolonych w przetwórstwie konwencjonalnym w UE. W przetwórstwie przemysłowym produktów ekologicznych stosuje się gazy obojętne w pakowaniu żywności, ziemię okrzemkową do filtracji soków, enzymy niemodyfikowane genetycznie (non-GMO), naturalne emulgatory, jak lecytyna – sprawdzone i bezpieczne dla zdrowia.
Wszystko co jemy, oddziałuje na nasz organizm. Francuski lekarz Pierre Delbet już parę dekad temu zauważył, że żadna dziedzina ludzkiej działalności, nawet medycyna nie ma takiego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej: www.jemyeko.com
Dr inż. Urszula Sołtysiak
Ekspert ds. żywności ekologicznej
Rzecznik PIŻE
Artykuł pochodzi z magazynu wiosna 2020 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.