Usta po zimie - domowe sposoby na regenerację
Agnieszka Strużyna
Najprawdopodobniej każdy z nas poczuł na własnej skórze, co znaczą piekące i spierzchnięte usta w mroźny dzień. Zwłaszcza zimą i wczesną wiosną mają tendencję do przesuszania się i w efekcie do pękania. Pierwszy sygnał, który sugeruje, że coś jest nie tak to uczucie ściągnięcia i napięcia skóry. Wtedy naturalnym odruchem jest przeciąganie językiem po wargach i oblizywanie ich. Niestety to tylko pogłębia problem, ponieważ parująca ślina przyspiesza utratę wilgoci. W efekcie skóra staje się szorstka, zaczyna się łuszczyć, a następnie pęka, powodując drobne krwawienia. To zjawisko nazywane jest właśnie pierzchnięciem.
Dzieje się tak, ponieważ usta nie posiadają melaniny, czyli pigmentu obecnego w skórze, co powoduje, że są całkowicie bezbronnie wobec promieniowania ultrafioletowego. Kolejnym powodem, dlaczego usta są wyjątkowo wrażliwe zimą jest niedobór niektórych witamin i minerałów.
Witaminy!
Zazwyczaj zimowa dieta nie jest tak obfita w bogate w witaminę A warzywa i owoce, jak w letnich miesiącach. Z tego powodu w organizmie może występować niedobór witamin, czy też minerałów. Za spierzchnięte usta odpowiadać może brak witaminy A oraz B2. Dodatkowo wpłynąć na stan ust może niedobór cynku
oraz żelaza.
Produkty o dużej zawartości:
Witaminy A
brokuł, czerwona papryka, dynia, marchew, melon, pomarańcza, pomidor, ryby, szpinak, śliwka, tran, wątroba, wiśnia, zielony groszek, żółtka jaj
Witaminy B2
dziczyzna, fasola, grzyby, jaja, łosoś, makrela, małże, migdały, pstrąg, ser chudy, wątroba, zielone części warzyw
Regularna pielęgnacja i nawyki
METODY RADZENIA SOBIE ZE SPIERZCHNIĘTYMI USTAMI
• Systematyczne używanie balsamów i pomadek zawierających składniki nawilżające, natłuszczające oraz SPF.
• Wykonywanie regularnie peelingu ust
• Dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu, pracy, samochodzie.
• Unikanie oblizywania ust, gdy zaczną robić się spierzchnięte!
Balsam lub pomadka z odpowiednim składem
Jakie balsamy i pomadki wybrać. By nasze usta zachowały promienny wygląd przez całą zimę bądź by „wróciły do żywych” po okresie mrozów należy być zaopatrzonym w balsam, masło lub pomadkę zawierającą witaminę A, witaminę E, lanolinę, wosk pszczeli, olejki lub masło shea mające naturalny filtr UV.
Coraz częściej na rynku pojawiają się pomadki zawierające w sobie filtr SPF, który chronić może nasze usta przed promieniami słonecznymi. Zimą i wczesną wiosną wydawać się może, że słońca w naszym życiu jest mniej, lecz śnieg komplikuje tę sprawę. Śnieg ma wysoką zdolność odbijania światła słonecznego. Gdy słońce pada na pokrytą śniegiem powierzchnię, duża część światła odbijana jest z powrotem w stronę otoczenia. Z tego powodu osoby przebywające na obszarach ośnieżonych mogą doświadczyć zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne. Zjawisko to dostrzec można na przykład w górach, na stokach narciarskich. Oczywiście promienie słoneczne odbijane przez śnieg mogą dosięgnąć nasze usta wszędzie.
WITAMINA E
Zawartość wspomnianej witaminy E spowoduje, że nasze usta będą chronione przed czynnikami zewnętrznymi.
LANOLINA
Jest to wosk zwierzęcy otrzymywany podczas czyszczenia wełny owczej. Można powiedzieć, że jest to wosk, który gromadzi się w wełnie i chroni owce przed zmoczeniem oraz wychłodzeniem. Nie jest to składnik wegański, gdyż jest pochodzenia zwierzęcego, lecz pozyskiwanie w żaden sposób nie wpływa źle na życie zwierząt. Jest jak najbardziej odpowiedni dla wegetarian, gdyż nie powoduje cierpienia zwierząt, jest produktem ubocznym produkcji wełny, więc wpisuje się również w pojęcie zero-waste i pełnego wykorzystania darów natury przy produkcji.
WOSK PSZCZELI
Wosk pszczeli również może pomóc chronić nasze usta przed mrozem. Wosk wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające, regenerujące i ochronne oraz zabezpiecza on przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Co istotne, ma dodatkowo działanie przeciwbakteryjnie. Ciekawostką jest to, że wosk pszczeli jest jadalny i ma nawet swój kod E w przemyśle spożywczym. Wosk pszczeli znajduje się pod symbolem E901. Zlizanie pomadki z woskiem pszczelim nie grozi więc żadnymi nieprzyjemnościami, a wręcz w małych ilościach wosk pszczeli wykazuje właściwości takie jak zmniejszanie obrzęków, leczenie wrzodów, czkawki i biegunki. Oczywiście nie zalecamy jedzenia pomadki, gdyż zazwyczaj znajduje się w niej więcej składników.
OLEJKI, OLEJE I MASŁA
W pielęgnacji ust nie można pominąć olejków, gdyż w kosmetykach to one często odpowiadają za zmiękczenie i nawilżenie skóry. Są naturalne, wegańskie i szeroko używane w kosmetykach pielęgnacyjnych. W czasach, gdy do łask powracają pełne i błyszczące usta, olejki dodatkowo dają piękne wykończenie makijażu. Stąd też kosmetyki oparte na olejkach nadają się do noszenia na co dzień, nie tylko w domowym zaciszu.
Olejki, oleje lub masła, na które warto zwrócić uwagę przy pielęgnacji ust, lub wyborze pomadki ochronnej:
• Shea: Masło dzięki dużej zawartości naturalnych witamin i kwasów tłuszczowych odżywia, regeneruje i natłuszcza oraz spowalnia procy starzenia.
• Kokosowy: Ma właściwości nawilżające i natłuszczające. Może pomóc w łagodzeniu suchości ust i zapobiegać pękaniu.
• Migdałowy: Jest bogaty w witaminę E, A, B7. Nawilża, pomaga w regeneracji skóry ust, zwłaszcza przy skłonności do spierzchnięć.
• Awokado: Jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina A i E, co sprawia, że doskonale nadaje się do nawilżania suchych ust.
• Pestek winogron: Jest lekki i szybko się wchłania, pomagając w utrzymaniu elastyczności skóry ust.
• Jojoba: Jest lekki, łatwo wchłaniany i ma właściwości zmiękczające. Pomaga utrzymać nawilżenie skóry ust.
• Arganowy: Jest bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminę E, co przyczynia się do regeneracji i nawilżenia ust.
• Różany: Posiada przyjemny zapach i działa łagodząco. Pomaga w utrzymaniu miękkiej i gładkiej skóry ust.
Peelingi i maski
W pielęgnacji ust bardzo ważnym etapem jest peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka. Nasze usta, tak samo, jak całe ciało, potrzebują od czasu do czasu mechanicznej pomocy w złuszczeniu starego naskórka. By wykonać peeling ust wystarczy zakupić odpowiedni do tego kosmetyk w sklepie (na rynku najczęściej znaleźć można cukrowe peelingi w małych słoiczkach o wielu zapachach i kolorach). Inną opcją jest przygotowanie takiego peelingu w domowym zaciszu.
ZŁUSZCZAJĄCY PEELING NA MIODZIE
Składniki:
• Brązowy cukier
• Miód (może być płynny lub lekko skrystalizowany)
• Ulubiony olej/oliwa
Sposób przygotowania: Wymieszaj dwie łyżeczki cukru, pół łyżeczki miodu i pół łyżeczki oleju/oliwy (może być np. oliwa z oliwek). Konsystencja peelingu powinna być gęsta i lepka. Nałóż peeling na usta i wykonaj szybki masaż ust. Peeling możesz zlizać bądź spłukać wodą. Natychmiastowy efekt nawilżenia ust gwarantowany!
KAWOWY PEELING DO UST ZERO WASTE
Składniki:
• Fusy po parzeniu kawy
• Miód (może być płynny lub lekko skrystalizowany)
• Ulubiony olej lub oliwa
Sposób przygotowania jest taki sam jak peelingu cukrowego. Dwie płaskie łyżeczki fusów mieszamy z pół łyżeczki miodu i pół łyżeczki oliwy/oleju. W tym peelingu za złuszczenie naskórka odpowiadać będą fusy po przygotowywaniu kawy, za to za nawilżenie i regenerację miód i oliwa z oliwek/inny ulubiony olej z kuchni.
MASAŻ UST Z MECHANICZNYM PEELINGIEM
Składniki:
• Wazelina
• Szczoteczka do zębów z miękkim włosiem
Sposób przygotowania: Na szczoteczkę do zębów nałóż trochę wazeliny, następnie masuj usta okrężnymi ruchami. Po masażu zmyj nadmiar wazeliny ciepłą wodą.
MASECZKI
Czysta oliwa z oliwek – ma właściwości kojące, natłuszczające i zmiękczające usta. Wystarczy przed snem nałożyć kilka kropel oliwy z oliwek na usta i postarać się nie zlizać jej przed snem. Rano usta na pewno będą w lepszej kondycji!
Miód – tak samo jak oliwa z oliwek ukoi uszkodzoną skórę ust, nawilży je i zregeneruje. Miód warto nakładać na usta przed snem, gdyż jest lepki i w ciągu dnia łatwo będzie go zlizać.
Banan – na usta warto nałożyć rozgniecionego widelcem dojrzałego banana. Następnie należy potrzymać go przez kilka/kilkanaście minut, a następnie zmyć, bądź zjeść. Banan, bogaty w witaminę C, B6 oraz kwas foliowy sprawi, że nasze usta staną się zmiękczone i nawilżone.
Awokado – jest bogatym źródłem witaminy K, E i C. Pomaga w nawilżaniu skóry, wspomaga procesy regeneracyjne i może pomóc w redukcji objawów starzenia. Maseczkę z awokado można przygotować tak samo, jak tą z banana. Dojrzałe awokado należy rozgnieść widelcem, a następnie nałożyć na usta na kilka-kilkanaście minut. Awokado oczywiście po zabiegu pielęgnacyjnym również można zjeść.
Agnieszka Strużyna
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 28 Wiosna 2024
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.