Wigilia stylu eko
gotujwstylueko.plPotrafimy cały rok zdrowo się odżywiać i dbać o kondycję fizyczną. Jednak gdy zaczynamy odczuwać wspaniałą, ciepłą atmosferę świąt wszystko się zmienia...
W tym szczególnym czasie sięgamy bezkarnie po ciasta, mięsa, wyroby mączne, słodycze. Oczywiście nie zaszkodzi nam jeden kawałek ciasta, czy porcja pierogów z mięsem lub grzybami. Biorąc pod uwagę, że magii Świąt oddajemy się już od początku grudnia, ulegając przedświątecznym reklamom i półkom sklepowym, to bez wahania można stwierdzić, że nie wyjdzie nam to na zdrowie! Świętowaniu zawsze towarzyszy bogato zastawiony stół, jest to nieodzowny element Świąt. Zatem wprowadźmy kilka modyfikacji i zdrowszych zamienników tradycyjnych produktów, czy potraw, aby Święta były nie tylko przyjemne dla duszy, ale i dla ciała!
Pamiętajmy, że dochowując tradycji i przyrządzając wieczerzę, w której jedynym mięsem są ryby, czynimy ją lżejszą i zdrowszą. Poniżej przedstawiamy Wam specjalnie wybrane na tę okoliczność potrawy
Magdalena Nagler
ZAMIEŃ NA... ZDROWIE!
Tradycyjną margarynę na:
olej kokosowy, masło, masło klarowane, oleje do gotowania i smażenia;
Mąkę pszenną na:
mąkę orkiszową, mieszankę mąk bezglutenowych (ryżowa, sorgo, teff, kasztanowa, gryczana, kukurydziana, aramantusowa, quinoa);
Cukier biały na:
ksylitol, cukier kokosowy, syrop daktylowy, klonowy, inulinę, miód;
Słodzone soki i syropy na:
domowe kompoty z suszonych owoców, herbaty ziołowe, napoje i herbatki rozgrzewające, świeżo tłoczone soki z warzyw
Śmietanę i mleko na:
napoje roślinne, śmietankę kokosową, ryżową, sojową, orzechową;
Bułkę tartą na:
sezam, siemię lniane, mąkę migdałową, kukurydzianą, migdałową, płatki owsiane;
Słodycze ze sklepu na:
domowe: pierniki, czekoladki, pełnoziarniste ciateczka i lekkie ciasta;
Kostki rosołowe i przyprawy smakowe na:
świeże i suszone zioła (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, pieprz kolorowy, chili, kurkuma, imbir, rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek, estragon, lubczyk, czosnek, cebula i inne); i owoców.
Magdalena Nagler
KOMPOT Z SUSZONYCH
OWOCÓW
SKŁADNIKI (2 porcji):
mieszanka wigilijna - 150 g
woda - 2 szklanki
goździki - 6 szt.
cynamon cejloński w laskach - 1/4 laski
anyż w gwiazdkach - 1 szt
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Wszystkie składniki umieszczamy w garnku, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na malutkim ogniu (żeby owoce się nie rozgotowały i kompot nie był mętny) około 20 min. Podajemy na ciepło lub na zimno, w niskich szklankach, razem z owocami.
Iwona Kuczer
USZKA BEZGLUTENOWE
SKŁADNIKI (4 porcje):
mąka ryżowa - 300 g
skrobia ziemniaczana - 150 g
gorąca woda - 1/4 szklanki
drobno posiekane grzyby leśne lub pieczarki - 1 szklanka
drobno posiekana szalotka - 1 szt.
tymianek świeży lub suszony - 1 trochę
sól i pieprz - 1 do smaku
oliwa do smażenia - 1 łyżka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Patelnię rozgrzewamy, wlewamy oliwę, dodajemy szalotkę. Smażymy do zeszklenia, dodajemy grzyby, smażymy kilka minut, mieszając. Doprawiamy tymiankiem, solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia.
KROK 2: Mąki dokładnie mieszamy, dodajemy gorącą wodę, mieszamy widelcem, kiedy lekko przestygnie, szybko zagniatamy ciasto. Powinno być gładkie i bardzo miękkie, jeśli dodamy za dużo mąki, to będzie za szybko wysychać i się kruszyć.
KROK 3: Ciasto dzielimy na pół, jedną połówkę wkładamy do foliowej torebki, żeby nie wyschła. Drugą połówkę rozwałkowujemy na cienki placek, wykrawamy małe kółka. Nakładamy po łyżeczce farszu i lepimy uszka. Trzeba to robić szybko, żeby ciasto nie wysychało. Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta.
KROK 4: W dużym garnku gotujemy wodę. Uszka gotujemy ok. 2 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z czerwonym barszczem.
Iwona Kuczer
ZAKWAS BURACZANY
NA BARSZCZ
SKŁADNIKI (1 porcja):
1,5 litrowy słoik,
buraki ok. 2 kg,
woda przegotowana ostudzona,
1/2 łyżeczki soli na 1/2 litra wody,
liść laurowy 2-3 sztuki,
ziele angielskie 3-4 sztuki
czosnek 1 lub 2 mniejsze ząbki
2 łyżki wody z kiszonych ogórków.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Słoik dokładnie myjemy i wyparzamy.
KROK 2: Buraki szorujemy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę lub plasterki. Wkładamy je do słoika bardzo ciasno. Dokładamy czosnek, przyprawy, wlewamy wodę z ogórków i wodę z solą tak, aby dokładnie zalać wszystkie składniki i przyciskamy ciężkim przedmiotem, żeby nie wypływały (kamieniem lub szklanką).
KROK 3: Słoik przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 4-5 dniach mamy gotowy zakwas.
KROK 4: Gdyby w słoiku zbierała się piana, należy ją zebrać i wyrzucić czystą łyżką. Gdy zakwas jest już gotowy, przecedzamy go przez gazę do słoika, zamykamy i przechowujemy w lodówce.
KROK 5: Możemy go pić bezpośrednio, ale i wykorzystać do przyrządzenia barszczu. Wystarczy go wtedy podgrzać (nie gotować) doprawić do smaku pieprzem, solą, majerankiem. Dołożyć uszka i jedno z dań wigilijnych gotowe.
Barbara Strużyna
Artykuł pochodzi z kwartalnika zima 2017/18 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.