Zakupy w stylu zero waste
Magdalena Nagler - foodmaniaSpołeczna odpowiedzialność za środowisko to trend, do którego przyłączyło się już wiele krajów oraz światowych producentów. Widać to szczególnie na przykładzie dwóch kontynentów – Ameryki i Europy. Ludzie coraz częściej uświadamiają sobie, że przyszłość naszej planety zależy od nas samych. Dzięki temu to również producenci muszą zmieniać swoje strategie działań, aby odpowiedzieć na potrzeby konsumentów i pochwalić się swoim wkładem w ochronę środowiska. Jednak liczą się również małe kroki, które możemy na co dzień wdrożyć w naszą codzienność. Jednym z nich jest nurt „zero waste”, który dotyczy wielu sfer życia. Jego założeniem jest wykorzystanie wszystkich możliwych zasobów w taki sposób, aby ich nie marnować.
W tym artykule podpowiem Wam jak kupować, aby nie marnować pieniędzy i zakupionych towarów!
Produkty spożywcze
Zdecydowanie największą grupą towarów są produkty spożywcze.
To po nie najczęściej sięgamy, ale czy mądrze?
Zastanówmy się jak kupować, by wspierać ideę zero waste?
Sposób jest mnóstwo:
*Najważniejszą zasadą w zakupach jest przygotowanie listy produktów. Tak aby nie kupować spontanicznie rzeczy, których potem nie będziemy wiedzieli jak wykorzystać lub będzie ich zbyt dużo aby wszystko zjeść zanim się popsuje. Obżarstwo też nikomu jeszcze nie wyszło na zdrowie. Gdy już coś nam zostanie to możemy to przeznaczyć do kompostowania.
* Staraj się w pierwszej kolejności kupować już dojrzałe warzywa i owoce. Przecież i tak zaraz trafią na Twój talerz, a dzięki temu nie wylądują w koszu. Dojrzałe banany idealnie sprawdzą się w wiosennym smoothie. Dojrzałe pomidory wykorzystaj do przygotowania sosu pomidorowego, a kruche, dojrzałe jabłka do przygotowania pysznej szarlotki bez dodatku cukru!
*Pamiętaj, aby nie rozdzielać produktów, które sprzedawane są w pakietach. Dobrym przykładem mogą być banany sprzedawane na kiści. Rozrywając je i pozostawiając pojedyncze sztuki sprawisz, że szybciej dojrzeją i zostaną wyrzucone do kosza. Inne osoby również będą stroniły od takiego pozostawionego samotnego banana lub winogrona, a przecież nie są w niczym gorsze od innych.
*Jeżeli robisz zakupy na zapas lub na kilka dni, to produkty, które szybko się psują lub dojrzewają przechowuj w odpowiednich miejscach. Sprawdzonym rozwiązaniem może być mrożenie, dzięki któremu nie popsują się i zachowają swoje właściwości.
*Zamiast reklamówek, za które każdorazowo płacisz weź ze sobą lnianą lub bawełnianą torbę, która posłuży Ci przez wiele lat. Natomiast drobne produkty, jak np. cytryny pakuj we własne woreczki materiałowe, dzięki temu wypakowując zakupy nie wyrzucisz do śmieci garści niepotrzebnych jednorazówek.
*Produkty, które są dostępne w formie niepaczkowanej kupuj na wagę! Wszystkie produkty sypkie, ale również nabiał lub mięso są dostępne na wagę. Trzeba się trochę przygotować i zabrać pojemnik do którego będziemy mogli włożyć produkty, gdy już zostaną zważone przez sprzedawcę.
*Dobrym sposobem będzie również wspieranie lokalnych inicjatyw zakupowych. Kupno warzyw i owoców od rolnika lub nabiału z pobliskiej mleczarni pozwoli nie tylko wspierać lokalne biznesy, ale również ograniczyć ilość przeterminowanego, niesprzedanego towaru.
*A co z plastikowymi butelkami? No właśnie! Ten problem rozwiązują bidony, termosy lub inne pojemniki. Możesz wykorzystać wodę z kranu, przegotować ją i dodać do niej zioła, warzywa, owoce aby ją zaromatyzować i przelać do pojemnika wielokrotnego użytku. Inne napoje, np. kawa, herbata na wynos może być zakupiona i przelana do naszego kubeczka. Wiele kawiarni nie ma nic przeciwko serwowaniu kawy w kubkach termicznych klientów, zamiast w plastikowych kubeczkach, które po kilku minutach lądują w śmieciach.
*Ograniczajmy zakup woreczków, słomek, sztućców, talerzyków plastikowych, wiele państw wycofuje się na coraz większą skalę z używania tego typu przedmiotów. Wybierając produkty w sklepie postawmy na szkło, papier, drewno, metal.
Środki chemiczne, kosmetyki
To kolejna grupa produktów, które przyczyniają się w znaczącym stopniu do zanieczyszczenia środowiska. Zakupy w stylu zero waste w tej kategorii mogą wydawać się nieco trudniejsze. Poniżej kilka prostych rad:
*Kupując wszelkiego rodzaju środki czystości i kosmetyki warto zwrócić uwagę na opakowanie. Niejednokrotnie są to opakowania wielokrotnego użytku, np. pojemniki na mydło. Taki pojemnik będzie można użyć ponownie wypełniając go mydłem, czy podobnym środkiem, np. płynem do naczyń.
*Robiąc pranie nie zastanawiamy się, jak szkodliwe do środowiska są proszki oraz płyny do płukania. Często również posiadają w składzie substancje drażniące dla skóry. A przecież oba środki można przygotować samemu.
Świetnym zamiennikiem płynu do płukania jest ocet wymieszany z kilkoma kroplami dowolnego olejku eterycznego. Pamiętaj, aby olejek był bezbarwny, żeby nie pozostawił plam na ubraniach. Zamiast proszku do prania sięgnij po ekologiczne orzechy piorące. Posiadają właściwości zmiękczające i dezynfekujące. Co więcej, nie uczulają. Z powodzeniem mogą stosować je alergicy.
*Idea zero waste dotyczy również kosmetyków, które mogą być przygotowywane z produktów spożywczych. Przykładem tego są różnego rodzaju oleje tłoczone na zimno, które dodajesz do sałatek. Zazwyczaj sprawdzają się również jako balsamy, odżywki lub po prostu jako płyn do demakijażu. Z dojrzałych bananów i garści płatków owsianych przygotuj odżywczą maseczkę na twarz. A z przejrzałych malin i szczypty cukru peeling do ciała! Nie wyrzucaj przeterminowanego oleju, możesz go wykorzystać do pielęgnacji ciała i włosów.
*Dla wielu najtrudniejszą grupą produktów chemicznych do wyeliminowania są środki czyszczące. Jednak dla chcącego nic trudnego. Można przygotować np. płyn do mycia szyb, wystarczy wymieszać w równych proporcjach ocet i wodę z kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. cytrynowego. Całość przelej do buteleczki z atomizerem wielokrotnego użytku i gotowe! Zabrudzenia na umywalce lub wannie wyczyścimy octem (nasącz szmatkę octem i rozłożoną pozostaw na godzinę na brudnej powierzchni, następnie przetrzyj i przepłucz)
Ubrania, buty, akcesoria
No właśnie a co z ubraniami?
*Dobrym sposobem jest wybór ubrań klasycznych. W ulubionych kolorach i krojach. Dzięki temu będzie je można wkomponować w wiele stylizacji. Takie ubrania założymy pod marynarkę na bardziej uroczyste okazje, na imprezę, czy do pracy. Dzięki dobrym składom i włóknom posłużą one przez lata.
*Jeżeli mamy taką możliwość to warto sprawdzić sposób w jaki pozyskiwane są tkaniny do produkcji ubrań danej marki oraz sposób i miejsce, w jakim są szyte.
*Nie wyrzucaj starych ubrań, których już nie założysz. Przerób je na torebkę, woreczki, wykorzystaj do robótek ręcznych lub do sprzątania. Takie ubrania możesz również sprzedać lub wymienić na inne. W Internecie istnieje mnóstwo miejsc wymiany ubrań i „targów ciuchowych”.
Wdrażając w życie choćby kilka z powyższych nawyków będziesz mieć realny wkład w ochronę środowiska. Małymi krokami do celu – ta zasada sprawdza się w wielu domach. Nie musisz od razu robić rewolucji. Wystarczy, że zaczniesz przyglądać się w co zapakowane są produkty oraz jaki mają skład. Czasem wystarczy zabrać ze sobą torby wielokrotnego użytku, czasem zamiast gotowego produktu zakup pojedyncze składniki i przygotuj go w domu. Dzięki temu zaczniesz dostrzegać i eliminować nadmiar plastiku oraz nabierzesz nowych przyzwyczajeń w stylu zero waste!
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.