Żywienie w chorobach reumatycznych
gotujwstylueko.plOdpowiednie odżywianie stanowi bardzo ważny element w leczeniu chorób reumatycznych. Wskazane jest codzienne spożywanie pokarmów z różnych grup produktów spożywczych. Najlepsza jest dieta urozmaicona, bogata w różne składniki pokarmowe.
Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości makro – i mikroelementów, takich jak: potas, żelazo, magnez, witamin B1, B2 oraz A,C i E (naturalne przeciwutleniacze), szczególnie witaminy C, której niedobory przyczyniają się do ogólnego osłabienia ustroju, bólów mięśniowych i kostnych oraz skłonności do krwawień skórnych. W celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania ustroju na te witaminy należy spożywać duże ilości owoców i warzyw, najlepiej w formie jak najmniej przetworzonej. Tu jednak zaleca się ostrożność. Przy chorobach reumatycznych nie powinno się jeść warzyw psiankowatych m.in.: ziemniaków, papryki czy pomidorów, które mogą nasilać objawy choroby.
Wskazane są natomiast takie warzywa jak: sałata, kapusta, ogórki, por, brokuły, marchew, buraki, seler, pietruszka, warzywa strączkowe, czy kiełki. Z owoców zalecane są: borówki, żurawina, ciemne winogrona, jagody, czarna porzeczka i czerwone jabłka. Dobroczynny wpływ na stawy mają również czosnek i cebula. Zawierają cenne związki siarkowe, które chronią organizm przed czynnikami zakaźnymi.
Ważnym składnikiem pożywienia w chorobach gośćcowych jest również białko zwierzęce, które niezbędne jest do wytwarzania ciał odpornościowych. Podawać je można pod postacią tłustych ryb (np. łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk) bogatych także w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega – 3, które poprawiają ruchomość stawów i korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia.
Jako dodatki do potraw wskazane są przyprawy takie jak: imbir, kurkuma, anyż, czy goździki. Przyprawy te działają łagodząco na objawy chorego. Zalecane są też wszelkiego rodzaju herbatki owocowe i ziołowe, np. herbatka imbirowa oraz soki warzywne. Przy spożywaniu produktów zbożowych należy pamiętać, że wskazane jest pieczywo pełnoziarniste i razowe oraz kasze, szczególnie gryczana i jaglana.
Do produktów, których należy unikać w chorobach reumatycznych należy m.in. mocna kawa, herbata, napoje alkoholowe, które utrudniają przyswajanie wapnia, a także szpinak, szczaw, czy rabarbar -zawierają kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem tworzy nieprzyswajalny przez organizm szczawian wapnia. Ograniczać należy również węglowodany i sól kuchenną. Węglowodany powiększają stan uczulenia w jakim znajduje się organizm, sól natomiast jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu stanów zapalnych.
UWAGA! Osoby cierpiące na choroby reumatyczne powinny pamiętać, że przyjmowanie stałych leków może wpływać na wchłanianie i trawienie różnych składników pokarmowych oraz pogarszać stan odżywienia. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem specjalistą.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.