Jagody acai bogactwo przeciwutleniaczy
gotujwstylueko.plJagody acai (acai berry) to owoce palmy Euterpe oleracea. Pochodzą z tropikalnych lasów amazońskich Ameryki Południowej, głównie z Peru i Brazylii. Przez wieki wykorzystywane były tylko przez rdzennych mieszkańców amazońskich terenów Ameryki Południowej. Legenda głosi, że jagody odkryła indiańska dziewczyna o imieniu Iaca (acai wspak), szukająca w lesie swojego zmarłego dziecka. Kiedy znalazła palmę, pokrytą jadalnymi owocami, odkrycie to zwiększyło jej smutek, że jej zmarłe dziecko nie może skosztować nowych owoców i zrozpaczona zmarła pod drzewem. Nazajutrz znalazło ją plemię, a wraz z nią, nowe źródło pożywienia. Wódz nazwał palmę imieniem córki.
ACAI
Dojrzałe jagody o barwie niebieskofioletowej mają kształt i wielkość dużych borówek. Pod względem odżywczym, uważane są za jeden z najbardziej wartościowych produktów na Ziemi. Zaliczane do grupy superfoods stanowią bogactwo bioaktywnych składników i w związku z tym coraz częściej są przedmiotem badań i zainteresowań naukowców.
SKŁAD I WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE JAGÓD
Acai zawierają ogromne ilości dobroczynnych związków o właściwościach przeciwutleniających, które są odpowiedzialne za prozdrowotne właściwości jagód! Polifenole, o których mowa, opóźniają procesy starzenia, hamują rozwój komórek nowotworowych, wspomagają pracę serca oraz zwiększają naturalną odporność organizmu. To grupa związków o wielokierunkowym działaniu, mogą służyć zarówno jako czynniki wspomagające utrzymanie dobrej kondycji organizmu, zapobiegać wielu chorobom, a także wspomagać leczenie już zaistniałych stanów chorobowych. Badania fitochemiczne potwierdziły obecność w jagodach m.in. resweratrolu, cyjanidyny, kwercetyny, luteoliny, kwasu elagowego. Z uwagi na dużą pojemność antyutleniającą, jagody zostały wpisane na listę ORAC (Więcej o ORAC znajdziecie na 51 str.). Pojemność antyutleniająca w jagodach może być zróżnicowana, ale może dochodzić nawet do 15 000 μmol TE / 100 g. Oprócz związków o charakterze przeciwutleniającym, jagody acai zawierają również witaminy (m.in. wit. C, wit. E, beta-karoten), składniki mineralne (wapń, fosfor, żelazo), kwasy tłuszczowe, szczególnie jednonienasycony kwas oleinowy z grupy Omega 9 oraz wielonienasycony kwas linolowy z grupy Omega 6, które pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL), zapobiegają występowaniu nadciśnienia tętniczego, są pomocne w profilaktyce miażdżycy naczyń i innych chorób układu krwionośnego. Acai zawierają dużo błonnika (ok. 12 g w 100 g), wspomagającego proces trawienia i regulującego pracę układu pokarmowego.
SKĄD TYLE PRZECIWUTLENIACZY?
Palmy, na których rosną jagody acai występują w tropikalnych obszarach zalewowych i przy brzegach rzek brazylijskiej Amazonii. Są to rośliny silnie uzależnione od klimatu i rosną wyłącznie w rejonach tropikalnych w pobliżu równika. Obszary te należą do miejsc najbardziej narażonych na promieniowanie UV na całej naszej planecie dlatego, aby uchronić się przed słońcem, jagody muszą wytwarzać duże ilości naturalnego ochronnego „filtra”– substancji znanej nam jako przeciwutleniacz.
ZASTOSOWANIE
Acai można spożywać jako dodatek do syropów, lodów, napojów orzeźwiających, sałatek i jogurtów i innych deserów. Najczęściej możemy kupić je w postaci sproszkowanej, a często są poddawane uprzednio procesowi liofilizacji. Liofilizacja to jednaz najdoskonalszych metod utrwalania żywności, polegająca na suszeniu owoców w stanie zamrożenia. Najczęściej wykorzystywana jest do utrwalania owoców i warzyw, aby nie utraciły cennych składników. Dzięki liofilizacji, jagody acai zachowują naturalny smak, aromat i kolor oraz co najważniejsze, pełnię składników odżywczych. Acai możemy również spotkać w formie soku i wtedy możemy dodawać taki mocny w smaku sok do koktajli lub wody.
CZY WIESZ ŻE...?
Acai rosną na palmach, zebrane w grona. Mają ogromną pestkę, która stanowi ok. 90% owocu, dlatego zazwyczaj w sklepie znajdziemy sam sproszkowany miąższ lub w postaci soku w butelce.
Przepisy z jagodami acai znajdziesz tutaj.
Sylwia Kaczmarek
Artykuł pochodzi z kwartalnika zima 2017/18 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.