Lima - Japońskie inspiracje
gotujwstylueko.plNa początku lat 50 - tych założyciel Limy spotkał japońskiego filozofa Georgesa Ohsawę. Ten niezwykły człowiek przywiązywał wielką wagę do wdrażania podstawowych zasad tradycyjnych nauk Dalekiego Wschodu. W swojej makrobiotycznej kuchni używał wyłącznie czystych i naturalnych pokarmów o właściwościach leczniczych, szanując naturalną równowagę między yin i yang.
Założyciel Limy szybko zrozumiał znaczenie wyjątkowych właściwości odżywczych tradycyjnej żywności stosowanej przez Georgesa Oshawę. Postanowił zaimportować je do Europy i założył firmę, którą nazwał po żonie Oshawy: Limie. Po raz pierwszy w Europie sos sojowy, kuzu, miso i ciastka ryżowe stały się ogólnie dostępne. Przez lata Lima była pionierem żywności ekologicznej, poszerzając swoją ofertę o wiele produktów ekologicznych uprawianych na całym świecie. Jednak związek firmy z Japonią pozostał niezwykle silny, a dobre relacje dotyczą nie tylko handlu. W rzeczywistości japońscy dostawcy Limy to rzemieślnicy, którzy stosują tradycyjne metody uprawy, doskonalone przez setki lat.
ZDROWA ŻYWNOŚĆ OWOCEM ODWIECZNYCH METOD PRODUKCJI
Lima oferuje ogromną gamę japońskich produktów, które są zarówno tradycyjne, jak i współczesne. Chociaż przepisy i metody produkcji mogą być starożytne, oferta doskonale komponuje się z dzisiejszym, wciąż rosnącym zainteresowaniu orientalnym stylem życia i jedzeniem w Europie. Ponadto ziarna soi i produkty fermentowane, takie jak miso, sos sojowy i ocet, są coraz bardziej rozpoznawalne ze względu na ich wartości odżywcze.
SOSY TAMARI BEZGLUTENOWE
Większość sosów Tamari jest wytwarzana przez dodanie niewielkiej ilości pszenicy lub jęczmienia, aby zapewnić równomierne rozłożenie koji na ugotowanych ziarnach soi. Jednak Tamari z Limy jest wyjątkowe, ponieważ jest wytwarzana wyłącznie z ziaren soi bez najmniejszych śladów pszenicy: dlatego jest w 100% bezglutenowa.
SOSY SHOYU
Ponad 80% sosów sojowych produkowanych w Japonii pochodzi z odmiany Koikuchi Shoyu, która składa się z 50% ziaren soi i 50% pszenicy. Jednak Shoyu w Limie wyróżnia się wysoką zawartością ziaren soi (do 70%), co daje bogatszy, bardziej aromatyczny sos.
CO DAJE FERMENTACJA?
Fermentacja obejmuje bardzo powolny (trwający kilka miesięcy), ale całkowicie naturalny proces, z udziałem wyższej temperatury oraz soli. Podczas fermentacji żywność ulega wielu przemianom, podczas których powstaje wiele składników odżywczych. Spośród różnych korzyści z fermentacji najważniejsze to: lekkostrawność składników odżywczych, efekt witalizujący oraz bogaty i stymulujący smak umami, który dodaje kreatywności wszystkim rodzajom gotowania.
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2019 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.