Makarony pełne harmonii
gotujwstylueko.pl„Kwintesencją pokarmu jest to, czego nie widzimy: pochodzenie i skład. To właśnie te czynniki decydują o złym lub dobrym rozwoju naszego ciała, pracy narządów i ostatecznie – stanie naszego umysłu. Jesteśmy tym, co jemy, a świadomość żywienia to sztuka.”
KWIAT ŻYCIA
Wybrałem ten symbol jako znak firmowy, ponieważ składniki naszego makaronu to cząstki, ziarna życia (dosłownie i w przenośni), zaś całość tworzy kwiat - kwiat, który trafia do Państwa. Owocem jest harmonia i pozytywna energia Waszego organizmu, którą przekazujecie dalej - swoim dzieciom, rodzinie, przyjaciołom, a także moc do działania w każdej sferze życia. Kwiat Życia – symbol znany ludzkości od tysięcy lat. Wyryty na kamieniach, w budowlach, na ruinach wielu prakultur i pracywilizacji jakie żyły na Ziemi - Egipt, Irlandia, Turcja, Japonia, Izrael, Chiny, Grecja, Anglia, Syria, Polska. Przodkowie znaliten symbol i jego znaczenie – współczesna cywilizacja odkrywa go na nowo. Kwiat życia jest matrycą tworzenia i symbolem pełnego cyklu życia składającego się z pięciu etapów, analogicznie: drzewo – kwiat – owoc – nasiono – drzewo. To w świecie materialnym.Materia to manifestacja energii. To, co widzimy otacza przestrzeń, która również jest - i tworzy ramy dla materialnych form. To, czego nie widzimy jest równie ważne - bez tej „pustej”przestrzeni nie byłoby formy tego, co jest.
JAK STWORZYĆ IDEALNY MAKARON?
Nasz sposób robienia makaronów jest bardzo tradycyjny. Po prostu mieszamy mąkę z wodą źródlaną, a następnie wytłaczamy ciasto i w rezultacie otrzymujemy makaron, który potem suszymy w niskich temperaturach wiele godzin. Smakuje adekwatnie do użytej do produkcji mąki. Jeśli była to mąka z grochu, to wtedy ujawnia się w nim pełen bukiet smakowy grochu, jeśli była to mąka gryczana, to wtedy będzie smakował tak, jak smakuje gryka. Jestem miłośnikiem smaku w kuchni oraz zachowywania jak największej ilości wartości odżywczych w przygotowywanych daniach. Nasz sposób robienia makaronów gwarantuje i jedno i drugie. Zaawansowane techniki produkcyjne mają niewątpliwe zalety, że tak to ujmę, techniczne - makaron ma lepsze właściwościfizyczne, ale odbywa się to kosztem właściwości smakowych oraz, co nawet istotniejsze, kosztem właściwości odżywczych.
DLACZEGO MAKARONY ?
Powody są w zasadzie dwa. Pierwszy może prozaiczny, jest taki, że po kilkunastu latach prowadzenia firmy informatycznej poczułem chęć tworzenia czegoś fizycznego w realnym świecie; czegoś z korzyścią dla ludzi. W tamtym czasie okazało się, że moja Córka cierpiała na nietolerancje pokarmowe, a w szczególności nietolerancję glutenu. Poszukując różnych produktów, przekonałem się jak ubogi był wtedy rynek, a zwłaszcza w polskie produkty wysokiej jakości. Od kiedy pamiętam miałem pasję gotowania, zresztą w tym kierunku się kształciłem. Życie jednak ułożyło się trochę inaczej, nie gotowałem zawodowo, ale zawsze z pasją. No i tak to się zaczęło. Najpierw przygotowywałem różne smakołyki z mąki bez glutenu w domu, rzeczywiście dla Córki, ale później przerodziło się to w coś więcej. Chciałem robić dla ludzi dobre produkty, a przede wszystkim zdrowe. Moje życie ulegało też zmianom na przestrzeni czasu - mam na myśli wewnętrzne, głębokie przemiany związane z filozofią życia. Kiedy wprowadziłem specyficzną dietę dla Córki to dla „towarzystwa”, stosowałem ją również u siebie i doświadczyłem na własnej skórze, jak przemożny wpływ na ciało i na życie ma to, co jem.
POCZĄTKI BYŁY NIEŁATWE…
Ponieważ używamy mąki najwyższej jakości, z ekologicznych upraw, to szybko przekonałem się, że dopracowanie receptury makaronu w ogóle nie jest łatwe - przeciwnie - jest bardzo trudne. Pierwszy rok pracy zajmowałem się wyłącznie opracowywaniem optymalnej receptury makaronu. Można powiedzieć, że żyłem tylko tym. Dzięki temu nasze makarony są dopracowane pod każdym względem. Poza tym zrealizowałem swój cel: wprowadziłem na rynek produkt o walorach w równej mierze zdrowotnych, jak i smakowych.
Pierwszy był orkiszowy pełnoziarnisty, po wielu miesiącach nieudanych prób, wreszcie gryczany, z surowej, nieprażonej gryki! Potem kolejne miesiące prób i poszukiwań za granicą mąk nadających się na makarony z kukurydzy i ryżu. Potem owies i jęczmień. No i wreszcie pierwszy strączkowy, z grochu, według mnie do dziś żaden inny strączkowy nie dorównał mu smakiem, potem soczewica czerwona, groszek zielony, ciecierzyca, w tzw. międzyczasie z quinoa, prosa, płaskurki, samopszy, kamutu i żyta… No i najnowsze: soczewica zielona i żółta: )
JAKOŚĆ
Smak i zapach makaronów zależą od sposobu ich wytwarzania. W naszej wytwórni jest on zbliżony do warunków naturalnych. Dawniej suszyło się makaron na słońcu i wietrze, i to było dobre, bo dzięki temu miał piękny aromat i głęboki smak. My wyrabiamy i suszymy nasze makarony w warunkach zbliżonych do naturalnych: długo i powoli, bez użycia ciśnień i wysokich temperatur, które technicznie ułatwiają pracę, ale kosztem właśnie smaku i zapachu.
Kolejnym walorem smakowym naszych makaronów jest woda pochodząca z naturalnie bijącego źródła Kapella w górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku – kilka kilometrów od naszej firmy.
Co jeszcze jest istotne dla jakości?
Pełna kontrola na wszystkich etapach powstawania makaronu oraz, że część pracy jest wykonywana ręcznie.
O makaronach opowiedział nam Jarosław Fabijański, na zdjęciu z Pucharem Ministra Rolnictwa za makaron grochowy i jaglany zdobytym na Targach Natura Food w Łodzi.
Poruszyła mnie mocno niedawno pewna sytuacja, która miała miejsce na targach organizowanych przez Bio Planet. Podszedł do mnie pewien Właściciel sklepu ekologicznego i powiedział: „Pamiętam, jak kilka lat temu zadzwonił Pan do mnie i poprosił, bym przyjął od Pan próbkę makaronu i ją spróbował. Zgodziłem się, powiedział, przyjąłem i ją spróbowałem… Do dziś z powodzeniem sprzedaję wasze makarony… najważniejsze jest to jednak, że od tamtej, pory jakość, każdego makaronu jaki wprowadza Pan na rynek jest najwyższa, jak wtedy, na samym początku…”
DLA TAKICH MOMENTÓW WATO PROWADZIĆ FIRMĘ : )
UZNANIE
Najwyższą możliwą jakość naszych makaronów potwierdzają zdobyte nagrody:
• Złoty Medal Natura Food 2016 dla makaronu gryczanego,
• Puchar Ministra Rolnictwa 2016 dla makaronu grochowego i jaglanego,
• Puchar Ministra Rolnictwa 2017 za Najlepszy Produkt Ekologiczny za wszystkie makarony,
• Wyróżnienie dla Makaronu z Ciecierzycy.
Zdobycie przez naszą firmę w 2018 r. certyfikatu FSSC 22000 stanowi ukoronowanie wprowadzonych działań w zakresie kontroli jakości wszystkich makaronów, które powstają na dwóch niezależnych liniach produkcyjnych – glutenowej i bezglutenowej.
Zespół pracowników Fabijański.
ROZWÓJ
Przez te sześć lat funkcjonowania naszej wytwórni, sporo się zmieniło: z malutkiego zakładziku, w którym sam, a potem z panią Hanną, robiliśmy makarony, do firmy zatrudniającej kilkanaście osób i posiadającej dwie, całkowicie niezależne linie produkcyjne, glutenową i bezglutenową.
POSZUKIWANIA NOWYCH SMAKÓW
Stale rosnąca świadomość konsumentów oraz konkurencja na rynku produktów ekologicznych sprawiają, że cały czas chcemy zaskakiwać odbiorców nowymi, oryginalnymi produktami. Naszą podstawową misją jest pokazywanie świadomym Klientom, że makaron – dzięki swym walorom smakowym, zapachowi, naturalnej barwie oraz, a może przede wszystkim, wartościom odżywczym z roli wypełniacza dania staje się głównym jego składnikiem, jego podstawą, sednem potrawy. W połączeniu z prostymi dodatkami tworzą kolorowy, kompletny, pełnowartościowy i zdrowy posiłek. Tak, by podróż do kulinarnej krainy zapachu i smaku stała się dla każdego Konsumenta niezapomnianym przeżyciem. Tak, by chciał wracać po następne wyjątkowe doznania.
Przepisy z makaronami znajdziesz TUTAJ.
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2019 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.