Pan do Mar - Zrównoważone połowy mamy w tradycji !
gotujwstylueko.plPan do Mar - Zrównoważone połowy mamy w tradycji !
Trwająca od dziesięcioleci obsesja na punkcie zysku spowodowała niewyobrażalne spustoszenie morskich zasobów. Aby zaspokoić popyt na niektóre gatunki ryb, statki rybackie dosłownie zamiatają duże oceany, pozostawiając niewystarczającą liczbę dorosłych osobników niezbędnych do ponownego zasiedlenia łowisk. Ponadto 1/3 ryb na świecie jest wprowadzana i sprzedawana na rynek jako zupełnie inny gatunek pod obcą nazwą, fałszuje się także informacje o pochodzeniu i metodach połowu. Poza bezpośrednimi zagrożeniami spowodowanymi przez nadmierne połowy, w miarę ocieplania się klimatu na Ziemi wzrasta zakwaszenie wód, co prowadzi do utraty różnorodności gatunków.
WYBIERAJ MĄDRZE
Dziś wiele zależy od Konsumentów, którzy podczas zakupu powinni wybierać produkty pochodzące z odpowiedzialnych i zrównoważonych połowów i wymagać poprawnej identyfikacji, czyli podstawowych informacji o pochodzeniu, metodzie połowu i gatunku ryby.
PAN DO MAR – ŚWIADOMY WYBÓR
Dobrym przykładem definicji zrównoważonego rybołówstwa są praktyki hiszpańskiej marki Pan do Mar. Nasza historia sięga lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Ponad stuletnia tradycja nakazuje nam korzystać z zasobów natury, tak aby kolejne pokolenia mogły cieszyć się bogactwem otaczającej nas przyrody. Wykorzystując
najmniej inwazyjne, tradycyjne metody połowów minimalizujemy wpływ na środowisko morskie. Jednocześnie stale dostosowujemy się do zaleceń jednostek certyfikujących, aby nasze produkty były jeszcze bardziej zrównoważone.
PRAKTYKI PAN DO MAR
• Nasze ryby poławiane są kutrami (rybołówstwo przybrzeżne lub zbliżeniowe) najczęściej przez lokalnych rybaków o głęboko zakorzenionych tradycjach rodzinnych.
• Wszystkie ryby, które przetwarzamy, pochodzą z rybołówstwa sklasyfikowanego jako zrównoważone przez FAO i inne organizacje zajmujące się ochroną przyrody. Przetwarzamy ryby złowione przy użyciu tradycyjnych narzędzi, zgodnie z kryteriami zatwierdzonymi przez FAO.
• 100 % naszych tuńczyków zostało złowionych przy użyciu tradycyjnych wędek. Makrele są łowione na wędki lub podobnie jak sardynki za pomocą płytkich sieci rozkładanych przy brzegu na jedną noc, zapobiega to schwytaniu chronionych gatunków. Nasze omułki hodujemy w ekologicznej akwakulturze, na linach zwisających z małych pływających, drewnianych platform. Hodowla ta jest zlokalizowana tuż obok ich naturalnego siedliska.
• Myjemy, filetujemy, gotujemy i pakujemy nasze produkty zawsze ręcznie.
• Nasze receptury są wynikiem tradycji i galicyjskiego doświadczenia w przygotowaniu przetworów, dzięki czemu zapewniamy ciągłość tradycji przodków lokalnej kuchni.
• Produkty rolnictwa, których używamy, pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych i biodynamicznych. Od warzyw, octu, oliwy z oliwek extra virgin do najprostszych przypraw.
• Stawiamy na lokalne rybołówstwo, zmniejszając w ten sposób nasz ślad węglowy poprzez unikanie transportu na duże odległości i unikanie wysokiej emisji CO2.
Podczas połowów na niewielką skalę łatwiej o bezpieczną selekcję i ochronę gatunków zagrożonych.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 19 Zima 2021/22
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.