Wprost ze Sri Lanki
gotujwstylueko.plAnushka i Shamindra Rajiyah twórcy marki Cocomi, mówią, że wszystkiego nauczył ich ojciec. To on przekształcił rodzinne gospodarstwo w największą ekologiczną plantację kokosa na Sri Lance wraz z rozkwitającą wspólnotą ponad 2000 tradycyjnych rodzin rolniczych.
„Nadeszła nasza kolej, by przejąć jego wizję” - mówi Anushka. Aby zapewnić optymalne warunki rozwoju palm pielęgnuje się każdą sadzonkę wybierając jedynie najzdrowsze do posadzenia na kokosowej plantacji. Uprawa organiczna polega na wykorzystaniu naturalnych elementów, takich jak obornik, kompost i rośliny wiążące azot, aby wzbogacić glebę. Sadzi się także takie rośliny jak cynamon czy pieprz, aby zachować różnorodność i stabilność podłoża. Przy nieobecności pestycydów, zwalczanie szkodników przeprowadza się przy użyciu naturalnych pułapek feromonowych. „Pozwalamy roślinom naturalnie kwitnąć między palmami kokosowymi i przyciągać dzikie zwierzęta do naszych plantacji, aby zrównoważyć cenny ekosystem naszej wyspy” - mówi Shamindra. Zakłady produkcyjne używają energii produkowanej ze skorup kokosowych wykorzystywanych jako paliwo. Łupiny kokosowe, odżywcza, najbardziej zewnętrzna warstwa, są używane jako podkład pod sadzonki palm, wzbogacając korzenie w składniki odżywcze. W kraju tropikalnym, w którym przeplatają się pory monsunów ze skrajnymi suszami, ścieki są biologicznie przetwarzane i poddawane recyklingowi, podczas gdy woda deszczowa jest regularnie zbierana i magazynowana.
WSPOLNOTA COCOMI
Nikt nie rozumie ekosystemu lepiej niż lokalni rolnicy. Wiedza od wielu pokoleń jest przekazywana z ojca na syna wraz z rozwojem praktyk rolnictwa ekologicznego, są elementami tego, co czyni naszą lankijską produkcję tak wyjątkową. W Cocomi wszyscy rozumieją znaczenie ochrony tych umiejętności, zapewniając, że rodziny rolnicze uzyskują odpowiednie wsparcie w celu rozwoju: „Wszyscy jesteśmy tu razem. Każdy produkt Cocomi bezpośrednio wspiera naszą lokalną społeczność” – mówi Anushka współzałożycielka firmy, zajmująca się marketingiem i rozwojem produktów.
COCOMI UPRAWIA I PRZETWARZA
Niewielka odległość przetwórni od gospodarstw sprawia, że w ciągu czterech godzin od otwarcia kokos jest przetwarzany, zachowując naturalną świeżość i maksimum składników odżywczych. Wyspecjalizowane zakłady produkcyjne Cocomi wyposażone w nowoczesne urządzenia do badań mikrobiologicznych i fizycznych, czuwają nad najwyższą jakością produktu na każdym etapie procesu wytwórczego. Firma cieszy się uznaniem międzynarodowych organizacji: British Retail Consortium (BRC) – ocena AA, ISO 22000 oraz HACCP. Zrównoważony rozwój jest podstawą działania firmy nie tylko na poziomie społecznym, Cocomi aktywnie dąży by już niedługo ich przetwórnie stały się neutralne węglowo.
DRZEWO ŻYCIA
Palma kokosowa zwana jest drzewem życia, ponieważ każda część drzewa kokosowego służy ludzkości.
• Pnie drzewa kokosowego i liście są używane do budowania dachów domów.
• Korzenie są używane do produkcji szczoteczek do zębów, barwników, a także mają funkcje lecznicze.
• Kokos jest używany do produkcji wielu artykułów spożywczych, oleju, napojów będących doskonałą alternatywą mleka. Orzechy kokosowe używane są w tradycyjnych ceremoniach ślubnych, są symbolem płodności.
• Skorupy kokosowe są używane przez wielu rzemieślników ze Sri Lanki, którzy przekształcają je w naczynia, biżuterię, ozdoby. Cocomi wykorzystuje bogatą w energię skorupkę kokosową do zasilania maszyn.
Założyciele Cocomi: Anushka i Shamindra.
KOKOSOWE CIEKAWOSTKI
• Sri Lanka jest oficjalnie najbardziej kokosowym miejscem na ziemi. Wraz z blisko dwoma miliardami kokosów konsumowanych każdego roku (90 kokosów rocznie na jednego mieszkańca to rekord świata!).
• Drewno palmy kokosowej jest jednym z najtwardszych na świecie, swoją twardością przewyższa teak, palisander i drewno cisu!
• Kokos nie jest orzechem, to pestkowiec, podobny do takich owoców jak śliwki czy brzoskwinie. To, co spotykamy w sklepie, jest pestką owocu, pozbawioną owocni, czyli cienkiej skórki i grubej warstwy włókien.
• Palma kokosowa może rosnąć na wysokość 80 stóp (ok. 25 m) i przetrwać do 70 lat.
• Palma kokosowa potrzebuje 6 lat, zanim zacznie owocować. W Cocomi, aby zapewnić optymalne warunki rozwoju palmy, z prawdziwą miłością i cierpliwością pielęgnuje się każdą sadzonkę w kokosowej szkółce. do posadzenia na plantacji wybiera się jedynie te najlepsze.
Kokosowy „żłobek” Cocomi, tu każdą sadzonkę palmy pielęgnuje się od „ziarenka”.
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2019 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.