Zielona herbata, alternatywa kawy i wiele więcej
gotujwstylueko.pl
Matcha
Zielona herbata, alternatywa kawy i wiele więcej.
Matcha ma tak wiele właściwości, że można o niej opowiadać i czytać w nieskończoność. Alternatywa kawy, przyspieszający metabolizm superfood, baza do kolorowych napojów i deserów oraz źródło antyoksydantów. Jak to się dzieje, że matcha ma tak wiele do zaoferowania? O fenomenie matchy opowiada pochodząca z Japonii Hitomi Saito, która 8 lat temu wspólnie z przyjaciółmi założyła polsko-japońską markę Moya i rozpoczęła popularyzować organiczną matchę w Polsce, a teraz również w Europie.
CO TO WŁAŚCIWIE JEST MATCHA?
Matcha to sproszkowana zielona herbata, na bazie której można przygotować napoje i desery. Najczęściej pije się ją z wodą w formie przypominającej kawowe espresso lub ze spienionym mlekiem w formie matcha latte. Matcha przypomina kawę nie tylko w sposobach serwowania. Podobnie jak kawa, ta sproszkowana zielona herbata zawiera kofeinę, przez co dodaje energii, ale efekt jest inny niż ten po wypiciu kawy. To dlatego, że w matchy obok kofeiny znajduje się również L-teanina, która działa
relaksująco i wyciszająco. Efekt będący połączeniem zwiększonej energii i skupienia jest charakterystyczny właśnie dla matchy.
MATCHA POBUDZA, CZYLI MOŻE BYĆ ALTERNATYWĄ KAWY. CZEMU JESZCZE WARTO JĄ PIĆ?
Przede wszystkim zawiera katechiny EGCG, które są antyoksydantami i za to jest najbardziej ceniona. Antyoksydanty to substancje hamujące negatywne skutki oddziaływania wolnych rodników, czyli krążących w ludzkim organizmie niesparowanych atomów tlenu. Wolne rodniki atakują zdrowe cząsteczki i przyczyniają się do rozwoju chorób serca, oczu, mózgu, skóry i wielu rodzajów nowotworów. Antyoksydanty wymiatają wolne rodniki i przywracają równowagę organizmu.
Hitomi Saito,
Współzałożycielka Moya, szef kuchni, absolwentka Cordon Bleu i japońskiej szkoły ceremonii herbacianej Urasenke
Jednym z naturalnych źródeł antyoksydantów jest właśnie matcha. Matcha to również składnik wielu diet oczyszczających i odchudzających, np. diety SIRT. Przyspiesza metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn dzięki zawartości chlorofilu oraz obniża poziom glukozy i insuliny we krwi. Według badań, osoby regularnie pijące matchę mają także niższy poziom złego cholesterolu LDL, a wyższy dobrego cholesterolu HDL.
JAK TO SIĘ DZIEJE, ŻE MATCHA JEST TAKA ZDROWA?
Zawdzięcza to unikalnej metodzie produkcji. Przed zbiorami krzewy przeznaczone na matchę zacienia się matami. Dzięki temu rośliny są odcięte od słońca i zaczynają produkować więcej składników odżywczych, takich jak chlorofil, kofeina, L-teanina. Po zbiorach liście są mielone w żarnach i w ten sposób otrzymuje się zielony proszek, czyli matchę. Dzięki sproszkowanej formie podczas picia matchy spożywa się całe dobro zawarte w listkach herbaty, a nie jedynie uzyskany z nich napar, jak to się dzieje w przypadku herbat liściastych i ziół.
CZY MATCHĘ PRZYRZĄDZA SIĘ W INNY SPOSÓB NIŻ NORMALNĄ HERBATĘ?
Tak. Matcha ma formę bardzo drobno zmielonego proszku. Z tego powodu zaparza się ją inaczej niż herbatę liściastą. Tradycyjny sposób przygotowania wygląda następująco. Łyżeczkę matchy wsypuje się do czarki z szerokim dnem. Zalewa się ją odrobiną przegotowanej, gorącej wody (80 st.) i rozciera po dnie przeznaczoną do tego bambusową miotełką. Następnie dolewa się więcej wody lub ulubionego mleka, soku i gotowe. Nie trzeba czekać, aż matcha się zaparzy. Nowoczesny sposób przygotowania również jest szybki i prosty. Porcję matchy wsypuje się do kubka, zalewa wybranym płynem i następnie miesza spieniaczem do mleka. Matchę można też dodać do koktajlu lub do owsianki.
JEŚLI KTOŚ DOPIERO CHCE ZACZĄĆ PIĆ MATCHĘ, TO CO POWINIEN WIEDZIEĆ?
Warto sięgnąć po matchę z dobrego źródła, żeby mieć pewność co do jej właściwości zdrowotnych oraz smaku. Inaczej łatwo się zrazić. Smak matchy jest charakterystyczny i wyrazisty, więc można zacząć od łączenia jej z mlekiem albo z sokiem pomarańczowym. Aby jak najdłużej zachować świeżość i jakość matchy, po otwarciu opakowanie najlepiej przechowywać w lodówce.
JAKIE PRZEPISY Z MATCHĄ POLECASZ NA WIOSNĘ?
Wiosna to początek sezonu na zimne napoje, dlatego gdy wyjdą pierwsze promienie słońca, polecam wypić ice matcha latte, czyli matchę z mlekiem na zimno. Można też wykorzystać sezonowe, słodkie owoce i zrobić energetyzujący koktajl z dodatkiem matchy i mleka roślinnego.
A JEŚLI NIE MATCHA, TO CZY MOŻNA ZNALEŹĆ U WAS COŚ INNEGO?
Chciałabym, żeby każdy spróbował naszych japońskich organicznych herbat liściastych. Są to herbaty równie wysokiej jakości jak matcha, jednak zupełnie inne w smaku. To wyselekcjonowana kolekcja najbardziej znanych herbat z Japonii. Obecnie mamy bardzo popularną zieloną herbatę senchę, prażoną zieloną herbatę hojichę o orzechowo-karmelowym smaku, herbatę z gałązek kukichę, intensywną w smaku zieloną herbatę banchę, zieloną herbatę z prażonym ryżem genmaichę oraz czarną japońską herbatę wakouchę.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 24 Wiosna 2023
JOGURT MATCHA Z KIWI I LAWENDĄ
SKŁADNIKI (2 porcje):
jogurt (sojowy, kokosowy, krowi, owczy) - 300 ml
herbata matcha - 2 łyżeczki
miód - do smaku
kiwi - 1 szt.
mięta - kilka listków
lawenda lub bratki - kwiatki - kilka
chipsy kokosowe - 2 łyżeczki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Jogurt mieszamy z matcha, dolewamy miód i mieszany. Dodajemy posiekane liski mięty. Wlewamy do szklaneczek, a wierzch dekorujemy kiwi, kokosem i kwiatkami lawendy.
SKŁADNIKI (4 porcje):
mleko roślinne - 2 szklanki
kaszka manna - 6 łyżek
rodzynki - 1/2 szklanki
aromat migdałowy - 1 łyżeczka
olej kokosowy - 1 łyżeczka
herbata matcha - 2 łyżeczki
ksylitol - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Do garnka wlewamy mleko, dodajemy rodzynki, olej, aromat migdałowy i podgrzewamy. Sprawdzamy smak – teraz jest okazja, by dosłodzić, jeśli mamy ochotę.
KROK 2: Na gotujące się mleko wsypujemy cienką strużką kaszę manną i matcha, cały czas wszystko dynamicznie mieszając. Gotujemy jeszcze w zależności od kaszki od 2 do 10 minut. Kaszę wylewamy do miseczek – podajemy na ciepło.
BUDYŃ JAGLANY Z HERBATĄ MATCHA, NERKOWCAMI I ŻURAWINĄ
SKŁADNIKI (1 porcja):
kasza jaglana - 3/4 szklanki
napój roślinny bezglutenowy - 500 ml
herbata matcha - 1 łyżka
miód - 1-2 łyżka
orzechy nerkowca (garść) lub krem z nerkowców - 1 łyżka
suszona żurawina - garść
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Namoczyć nerkowce (kilka pozostaw do posypania na wierzch). Kaszę jaglaną przelać wrzątkiem, przesypać do garnka zalać napojem np. sojowym. Po 15 minutach od gotowania sprawdzić czy kasza jest miękka. Zmiksować na krem, dodać miód, herbatę matcha, nerkowce lub łyżkę kremu z nerkowców.
KROK 2: Przełożyć do naczyń i posypać posiekaną żurawiną i nerkowcami.
SKŁADNIKI (2 porcje):
mąka orkiszowa jasna - 1 i 1/2 szklanki
herbata matcha - 2 łyżeczki
erytrytol - 1 łyżka
ekstrakt waniliowy - 1 łyżeczka
jajka - 2 szt.
mleko roślinne - 1 szklanka
woda - 1/2 szklanki
olej - 2 łyżki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Wszystkie składniki miksujemy na gładkie ciasto. Rozgrzewamy patelnię i spryskujemy ją olejem, wylewamy porcje ciasta i smażymy naleśniki na złoto z obu stron.
WYTRAWNE KULKI Z MATCHĄ - RAW VEGAN
SKŁADNIKI (3 porcje):
pulpa po wyciskaniu soku marchewkowego lub tarta marchewka - 2 szklanki
pestki dyni - 1/3 szklanki
pestki słonecznika - 1/2 szklanki
ząbki czosnku - 3 szt.
szpinak - 30 g
herbata zielona matcha - 2 łyżki
papryka słodka - 1 łyżeczka
majeranek - 1 łyżeczka
sól, pieprz szczypta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Zblenduj wszystkie składniki i uformuj z nich kulki. Susz nad kaloryferem lub w dehydratorze przez 16 godzin w temperaturze 40 stopni. Smacznego!
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 24 Wiosna 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.