Bulgur - zapomniany rodzaj kaszy
Sylwia KaczmarekBulgur to rodzaj kaszy otrzymywanej z gotowanych, wysuszonych, a następnie gniecionych ziaren pszenicy (najczęściej z pszenicy durum). Jest jedną z najstarszych kasz, łatwy w przygotowaniu i bardzo smaczny, a mimo to rzadko pojawia się na naszych stołach.
Największą popularnością cieszy się w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie jest dodawany praktycznie do każdej potrawy. Obok ryżu stanowi podstawowy składnik bliskowschodniej diety.
W zależności od wielkości ziaren, wyróżnia się trzy rodzaje kaszy: drobno - średnio- i gruboziarnistą.
Warto go spożywać, gdyż zawiera duże ilości białka roślinnego i niewielkie ilości tłuszczów.
Charakteryzuje się także wysoką zawartością błonnika, niezbędnego elementu codziennej diety, który wpływa na wiele funkcji fizjologicznych w organizmie, m.in. usprawnia pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i biegunkom, sprzyja redukcji masy ciała, a także korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową.
W kaszy bulgur znajdziemy ponadto witaminy z grupy B oraz wiele cennych składników mineralnych, takich jak: fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez.
W celu przygotowania bulgur należy zalać lekko osolonym wrzątkiem w proporcji 1:2,5 (1 porcja kaszy na 2,5 porcje wody) i gotować bez przykrycia ok. 7 min. Następnie zdjąć z ognia, przykryć i pozostawić do spęcznienia.
Ta lekkostrawna kasza świetnie pasuje jako dodatek zup, składnik sałatek, farszów, zapiekanek, czy do nadziewania warzyw. Gruboziarnista odmiana z powodzeniem może zastąpić kuskus, ryż, makarony lub inne tradycyjne kasze jako składnik drugiego dania z mięsem i zawiesistym sosem.
Przepisy z bulgurem znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.