CIECIERZYCA – roślinne źródło wielu dobroczynnych składników
Sylwia KaczmarekCiecierzyca zwana również cieciorką lub grochem włoskiem to gatunek rośliny jednorocznej, należący do rodziny bobowatych (strączkowych). Kształtem przypomina małe orzeszki. Pochodzi z zachodniej Azji, ale obecnie jest uprawiana i spożywana na całym świecie, bardzo popularna zwłaszcza w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu.
W Polsce bardzo dobrze znana i lubiana przez wegetarian, jako źródło białka, którego bogaty skład aminokwasowy jest idealnym zamiennikiem białka zwierzęcego.
Poza tym, ma mnóstwo cennych składników odżywczych, z których najważniejsze to:
- wysoka zawartość błonnika, zwłaszcza frakcji nierozpuszczonych w wodzie (celuloza, hemicelulozy, ligniny), które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, wspomagają trawienie, zapobiegają zaparciom oraz obniżają poziom stężenia glukozy we krwi.
- nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i kwas oleinowy poprawiają gospodarkę lipidową organizmu, korzystnie wpływają na śledzionę, trzustkę i żołądek, a także są sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem.
- witaminy takie jak ryboflawina, niacyna, tiamina, kwas foliowy oraz składniki mineralne m.in.: wapń, magnez, fosfor, potas i żelazo. Witaminy z grupy B mają zbawienny wpływ na stres, regulują metabolizm, dodają energii, a także pozytywnie wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Ponadto makro i mikroelementy podnoszą odporność naszego organizmu.
Cieciorka ma delikatny orzechowy zapach i smak, dlatego świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju past z dodatkiem oliwy i świeżych ziół, a także do zup, potraw jednogarnkowych, sosów i sałatek, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Idealnie pasuje do wielu dań z różnych zakątków świata.
Ugotowane i zmielone nasiona cieciorki są podstawą libańskiej pasty zwanej humusem, wykorzystywanej do smarowania pieczywa, popularnej w kuchni arabskiej i żydowskiej.
Nasiona cieciorki można również zmielić uzyskując mąkę, dla której także łatwo znaleźć zastosowanie w codziennej kuchni.
Przy przygotowaniu cieciorki należy pamiętać o namoczeniu jej na co najmniej na 12 godzin. Następnie trzeba ją przepłukać i gotować w świeżej nieosolonej wodzie. Do gotowania można dodać glony kombu, które ułatwiają trawienie. Nie zapominajmy, że ciecierzycę solimy dopiero pod koniec gotowania, w przeciwnym wypadku nasiona stwardnieją.
Wystarczy, że raz spróbujemy cieciorkę, a będziemy ją wykorzystywać w wielu potrawach.
Przepisy z cieciorką znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.