Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie
Magdalena Nagler - foodmaniaJedz jabłka na zdrowie!
Jesień to pora roku, która obfituje w wiele skarbów. Są nimi między innymi wspaniałe polskie jabłka. To owoc znany wszystkim. Posiada on mnóstwo zastosowań, zarówno w kuchni, jak i innych dziedzinach przemysłu.
Jabłka charakteryzują się ochładzającą naturą termiczną. Zmniejszają gorąco w organiźmie i nawilżają go. Ponadto poprawiają apetyt, dlatego warto podawać je małym niejadkom. Dzięki zawartości kwasu jabłkowego i winogorowego pomagają w problemach z niestrawnością. Kwasy powstrzymują rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Te cudowne owoce mają w swoim składzie również pektyny. Pektyny usuwają z organizmu trujące metale (rtęć, ołów) i pomagają w walce z cholesterolem. Są ukojeniem również w walce z chorobami wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Jabłka to skarbnica wielu witamin i minerałów. W ich składzie znajdziemy między innymi witaminę A, C, potas, fosfor oraz wapń.
Jabłka warto jeść razem ze skórką, bo to właśnie pod nią znajduje się większość tych cennych składników. Na uwagę zasługują również pestki jabłka, które zazwyczaj wyrzucamy. Charakteryzują się one wysoką zawartością tzw. witaminy B17. Ponadto pestki z jednego owocu zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na jod. Pestki jabłka zawierają cyjanek, jednak w małych ilościach, tj. kilka pestek dziennie, jest on niegroźny dla naszego zdrowia. Każdą część tego owocu można wykorzystać z korzyścią dla naszego organizmu. Jednak pamiętajmy, aby wybierać owoce, które urosły i dojrzały w sposób naturalny. Będą o wiele bardziej wartościowe, niż te, które zostały poddane pestycydom.
Niezdecydowanym polecamy spojrzeć na stronę "Jabłka - przepisy"
Dodatkowo całą gamę przepisów z jabłkami znajdziesz tutaj.
Wybór jabłek jest bardzo szeroki. Istnieje kilkadziesiąt odmian tych owoców. Ich smak, kolor oraz tekstura różnią się zależnie od gatunku. Poniżej charakterystyka kilku najbardziej popularnych odmian.
Antonówka – charakteryzują się kruchym miąższem I kwaśnym smakiem. Sprawdzą się, jako dodatek do wtrawnych sałatek, czy produkt do przetworów zimowych.
Gala – owoce tej odmiany jabłoni są nieco mniejsze, posiadają typowo deserowy słodki smak.
Golden Delicious – ich cechą charaketrystyczną jest zielona skórka. To bardzo słodka odmiana, która idealnie sprawdzi się, jako przekąska, czy dodatek do sałatki owocowej.
Idared – soczyste, lekko kwaśne owoce. Idealna baza do domowego soku owocowego.
Jonagold – jedna z najpopularniejszych odmian. Smak owoców jest bardzio słodki, co sprawia, że są idelanym składnikiem do wszelkich deserów.
Ligol - to odmiana jabłoni, która daje duże owoce o słodko – kwaśnym smaku. Wspaniale prezentują się zapieczone ze szczyptą cynamonu.
Papierówki – owoce tego gatunku są małe, lekko kwaśne. Często wykorzystuje się je do przetorów, czy domowej szarlotki.
Szara Renta – to jabłka, które są bardzo soczyste, lekko kwaskowe. Poleca się je do suszenia i domowych konfitur.
Uwaga!
Jabłka to owoce, które w połączeniu z innymi pokarmami, czy pyłkami mogą powodować między innymi alergie krzyżowe. Dotyczy to jednak surowych owoców. Obróbka termiczna, np. pieczenie oraz smażenie sprawia, że substancje uczulające ulegają rozkładowi dzięki czemu sam owoc może nie wywoływać alergii. Choć jest to jednak sprawa indywidualna i nie zawsze obróbka termiczna eliminuje reakcje alergiczne.
Czy wiesz, że?
Okład z tartych jabłek likwiduje opuchlizny i wspomaga regenerację skóry po poparzeniach słonecznych. Zetrzyj jabłka, nałóż na twarz i pozostaw na około 20 minut, a po tym czasie umyj twarz. Stan skóry powinien poprawić się w krótkim czasie.
Często najbardziej popularne owoce są najlepszym wyborem. Jabłka są przykładem takiego produktu. To nasze dobro, które mamy na wyciągnięcie ręki. Są niedrogie, a ich właściwościom nie ma końca. To bardzo wdzięczny produkt, który nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, ale uaktrakcyjni również niejedną potrawę. Jak mówi angielskie przysłowie „Jedno jabłko dzienne trzyma lekarza z daleka ode mnie!”.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.