Kaki – jabłko orientu
Katarzyna WroniakOwoc Kaki zwany również jabłkiem orientu, Sharon, persymoną, czy chińską śliwką, od pewnego czasu cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Ze względu na kształt i kolor (od żółto-pomarańczowego do pomarańczowo-czerwonego) przypomina nam dobrze znany pomidor. Jednak na tym kończą się cechy jakie łączą kaki z pomidorem.
Te pyszne owoce hebanowca, w smaku przywodzą na myśl słodką śliwkę, niektórym gruszkę, dynię, a jeszcze innym brzoskwinię z lekkim posmakiem wanilii. Co się kryje za tym tajemniczym owocem, którego ocena jest tak niejednoznaczna?
Kaki to owoc naturalnie występujący w strefie międzyzwrotnikowej, wywodzący się z Chin oraz Japonii. Obecnie uprawia się go również w krajach śródziemnomorskich, szczególnie w słonecznej Hiszpanii, gdyż do jego hodowli potrzebny jest kraj charakteryzujący się niezbyt mroźną zimą i gorącym latem. Drzewo kaki może mieć nawet 18 metrów wysokości. Charakteryzuje się atrakcyjnymi dużymi liśćmi (7,5 - 25 cm długości i 5 - 10 cm szerokości) o eliptycznym lub jajowatym kształcie.
Kaki to nie tylko drzewo owocowe, ale również ozdobne. Warto wprowadzić nutkę egzotyki w wystrój swojego domu, a więc najpierw posmakuj pysznego owocu, a następnie zasiej z niego nasiona! To bardzo proste, poniżej instrukcja krok po kroku jak tego dokonać.
Jak wyhodować kaki z pestki ?
1. Pozyskanie pestki z owoców
Owoce powinny być w pełni dojrzałe, soczyste, o ciemnopomarańczowej skórce. Należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić pestki z miąższu, gdyż pozostałości miąższu mogą spowodować fermentację.
2. Pobudzenie nasion do kiełkowania
W nasączony wodą ręcznik papierowy zawijamy nasiona kaki, który następnie umieszczamy w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym. Tak przygotowany „pakunek” umieszczamy w lodówce na okres 3 miesięcy. Przez ten czas systematycznie sprawdzamy, czy papierowy ręcznik jest wilgotny, a jeśli zaczyna wysychać, nasączamy go wodą.
3. Wysiew nasion kaki
Doniczki wypełniamy torfem i nasączamy obficie wodą. Zdrowe nasiona (jeśli na nasionku pojawi się pleśń jest on niezdatny do wysiewu) delikatnie wciskamy w podłoże na głębokość ok. 2,5 cm. Doniczki owijamy folią spożywczą i ustawiamy w jasnym miejscu. Przechowuj je w temperaturze 20-25°C na stale wilgotnym podłożu, a pierwsze kiełki będą cieszyć Twoje oczy już po 2-3 tygodniach!
Znając już pochodzenie, sposób hodowli i walory ozdobne persymony, czas opisać jej prozdrowotny wpływ na organizm oraz właściwości odżywcze jakimi cechuje się ten owoc.
Z uwagi na stosunkowo niską kaloryczność i zawarte w nim ogromne bogactwo witamin i składników odżywczych, popularność kaki stale rośnie. Niech Was nie zmyli wyjątkowo słodki smak tego owocu, który może sugerować, że znajduje się w nim wysoka zawartość cukrów prostych (zawiera on około 13 g w 100 g świeżego owocu).
Owoc kaki w 100 gramach ma około 70 kcal, przy czym jabłko ma około 52 kcal, a banan już więcej, bo około 100 kcal.
Jednocześnie warto wiedzieć, że kaki nie powoduje gwałtownego podnoszenia się poziomu cukru, a w porównaniu np. do jabłka, zawiera więcej rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, fenoli i niektórych składników mineralnych, wywierając równie korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy. Zawarta w persymonie pektyna wspomaga procesy trawienne i pomaga przy ich zaburzeniach.
Wartości odżywcze persymony w 100 g:
Wartość energetyczna - 70 kcal
Tłuszcz - 0.2 g
Węglowodany - 19 g (w tym cukry proste - 13 g)
Błonnik - 3.6 g
Białko - 0.6 g
Witaminy:
Tiamina – 0.03 mg
Ryboflawina – 0.02 mg
Niacyna - 0.1 mg
Witamina B6 - 0.1 mg
Kwas foliowy - 8 µg
Witamina A – 1627 IU
Witamina E – 0.73 mg
Witamina K - 2.6 µg
Składniki mineralne:
Wapń – 8 mg
Żelazo - 0.15 mg
Magnez - 9 mg
Fosfor - 17 mg
Potas - 161 mg
Sód – 1 mg
Cynk - 0.11 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Jaki wpływ na nasz organizm mają wymienione substancje?
• Witamina A, luteina i zeaksantyna- nieocenione dla zachowania zdrowia oczu. Szczególnie zalecane dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Bardzo ważnym czynnikiem jest również rola witaminy A jako przeciwutleniacza, co powoduje niszczenie wolnych rodników i spowalnianie procesów starzenia się
• Witamina B6 - pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych
• Niacyna – pomaga zachować zdrową skórę
• Tiamina - pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca
• Ryboflawina i witamina E - pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia
• Potas – prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni
• Magnez, fosfor i wapń – pomaga utrzymać zdrowe kości
• Żelazo – pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek
A dla urody…
Z kaki można przygotować maseczkę, która pomoże w zwalczeniu trądziku i oczyszczeniu porów.
Maseczka z kaki na twarz
Miąższ owocu mieszamy z białkiem jajek, gładką masę nakładamy na twarz i zostawiamy na 15-20 minut – po tym czasie spłukujemy letnią wodą.
Przy zakupie kaki należy wybierać te najbardziej okrągłe, o intensywnie pomarańczowej barwie, z zielonymi listkami na górze. Po zakupie dojrzały owoc, można przechowywać w lodówce przez około dwa dni, gdyż zwykle Sharon szybko się psuje. Pamiętajmy również, że w przypadku tego owocu jemy jedynie miąższ, a skórkę wyrzucamy. W zależności od naszej inwencji można go dodawać do rozmaitych dań, sałatek oraz ciast.
Z tego względu, że w polskich sklepach owoc ten pojawia się dopiero późną jesienią, warto sięgnąć po ususzoną formę tego owocu, dostępną przez cały rok. Suszony owoc kaki w smaku przypomina wówczas figi stanowiąc doskonałą odżywczą przekąskę i dodatek do wielu dań. Suszone kaki jest idealnym zamiennikiem słodyczy, dostępnym zawsze gdy mamy ochotę na coś słodkiego. A dodatkowo możemy skorzystać ze wszystkich wartości odżywczych tego owocu, bez względu na porę roku.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.