Kapusta czerwona - Dlaczego warto ją jeść?
Anita Zegadło Od A do Z ugotujeszKapusta czerwona należy do roślin kapustowatych, krzyżowych. Jest rośliną dwuletnią, występuje tylko w uprawie.
Warzywo to klasyfikowane jest w czołówce listy produktów fitoterapii.
Fitoterapia to leczenie za pomocą warzyw owoców i zbóż. Lista leczniczych produktów obejmuje około 100 pozycji, a kapusta jest w dziesiątce najskuteczniejszych roślin leczniczych. Medycyna ludowa od dawna zna właściwości lecznicze liści tego warzywa. Stosuje się je zewnętrznie i wewnętrznie.
W kapuście znajdują się antocyjany. Są to barwniki występujące w roślinach o zabarwieniu fioletowoczerwonym. Antocyjany należą do polifenolowych związków organicznych – flawonoidów. Barwniki te posiadają udowodnione właściwości prozdrowotne. Mają one działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe. Źródłem antocyjanów obok np. czarnych porzeczek, jagód czy ciemnych winogron jest właśnie kapusta czerwona, z której uzyskuje się antocyjany o barwie głębokiego fioletu, stosowane często do barwienia żywności.
Kapusta czerwona jest warzywem niskokalorycznym. Posiada niski indeks glikemiczny (IG=15). Wskazana jest więc dla osób będących na diecie przeciwcukrzycowej oraz osób walczących z nadwagą, ale przede wszystkim dla osób chcących prowadzić zdrowy tryb życia.
Zawiera witaminy: A, C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy czyli B9).
Żelazo, magnez, miedź zawarte w kapuście leczą anemię. Sok z kapusty zaleca się przy problemach wrzodowych żołądka, a także dla osób zmagających się z cukrzycą. Do leczenia można użyć liści kapusty czerwonej. Świeższe liście mają lepsze działanie. Przed użyciem należy liście umyć, wysuszyć i wykroić środkową żyłę główną. Liście należy rozgnieść (na przykład wałkiem do ciasta) tak, aby na powierzchnie wypłynął sok. Wtedy można sporządzić z niego okład owijając chore miejsce bandażem.
Z kapusty przygotujemy surówki, kiszonki, bigosy, zupy i świeże soki.
Do spożywania na surowo kapusty czerwonej w postaci surówki zalecane jest dodawanie zmielonego kminku i majeranku. Ułatwi trawienie. Mimo, iż kapusta uważana jest za warzywo ciężkostrawne, jest niezwykle korzystną dla żołądka i jelit. W szczególności w postaci świeżego soku.
Sam sok nie jest przyjemny w smaku dlatego dobrze go łączyć z sokiem z marchwi, z sałaty głowiastej, buraka, szparagów, ogórka, dyni, pomidorów, natki pietruszki, papryki i kalafiora oraz cebuli.
Kiszona kapusta czerwona zawiera enzymy pomagające w trawieniu tłuszczów i błonnika. Enzymy mlekowe z kapusty działają silnie dezynfekująco na przewód pokarmowy dlatego nie należy płukać kapusty kiszonej.
Kiszonka z czerwonej kapusty - przepis:
Składniki:
kapusta czerwona 1/2 sztuki
sok z kiszonej kapusty białej 1 łyżka
kminek 1/2 łyżeczki
liść laurowy 3 sztuki
ziele angielskie całe 8 sztuk
sól do smaku 3 łyżeczki
woda 300 ml
Wykonanie:
Przygotowałam słoik 3/4 l. Wyparzyłam i wysuszyłam. Poszatkowałam pół główki kapusty, zasypałam solą i ubiłam. Odstawiłam na godzinę aby kapusta puściła sok. Włożyłam kapustę ciasno do słoika i dodałam przyprawy. Uzupełniłam przegotowaną zimna wodą zmieszaną z łyżką soku z kiszonej białej kapusty. Przykryłam pokrywką nie zakręcając do końca. Po trzech dniach kapustę można jeść. Z dnia na dzień jest coraz smaczniejsza.
Przepisy z czerwoną kapustą kiszoną i surową znajdziesz tutaj.
Źródła: "Apteka Natury" Jadwiga Górnicka
http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2011,%204(77)/024_035_Piatkowska.pdf
Artykuł pochodzi z magazynu lato 2020 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.