Kasza jaglana - stare nowe dobro narodowe
Barbara StrużynaKasza jaglana produkowana jest z prosa należącego do najstarszych uprawianych roślin. Azja i Europa cieszyły się tym zbożem w starożytności. Chleb z prosa piekli Mongołowie, Tatarzy i narody kaukaskie. W Polsce kasza jaglana była popularyzowana w okresie międzywojennym, ale ziemniaki i inne zboża wyparły ją z naszych stołów. Na szczęście jagła powróciła i coraz częściej jest wplatana w nasze menu (czasami wręcz buduje się na niej dietę). Potrawy na bazie kaszy jaglanej, płatków, mąki jaglanej są zdrowe, smaczne i lekkostrawne. Mogą ją również spożywać osoby mające problemy z nietolerancją glutenu. Należy zwrócić jednak uwagę na to, czy zakład produkujący ma odpowiednie certyfikaty, pozwalające na bezpieczne spożywanie produktów bezglutenowych. Kasza jaglana powstaje z omłóconych i wyczyszczonych nasion prosa, uprzednio pozbawionych twardej łuski.
Właściwości kaszy:
-
jako jedyna z nielicznych kasz jest zasadotwórcza, a nie kwasotwórcza, jak większość spożywanych przez nas pokarmów;
-
produkt lekkostrawny, dostarczający wartościowe białko (zawiera 10 – 14% białka) i energię w postaci węglowodanów złożonych;
- jest źródłem wielu witamin i substancji mineralnych:
- witaminy z grupy B wspomagające pracę jelit
- lecytynę, odpowiadającą za pamięć
- zawiera potas, wapń, fosfor, żelazo i miedź
- krzemionkę, korzystnie wpływającą na wygląd paznokci, skóry, włosów, jak i na kondycję stawów
- saponiny, dzięki którym wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Niestety saponiny nadają lekko gorzkiego posmaku, a ich nadmiar może utrudniać trawienie oraz przyswajanie mikroelementów, dlatego zaleca się płukanie kaszy przed spożyciem.
- bogactwo witamin i substancji mineralnych pozwala rekonwalescentom i osobom osłabionym szybciej powrócić do zdrowia;
-
wspomaga trzustkę, wątrobę i nerki (ma działanie moczopędne);
-
wspomaga układ sercowo-naczyniowy, pobudza procesy krwiotwórcze;
-
równoważy pracę żołądka i trzustki;
-
usuwa z organizmu nadmiar wilgoci, będący przyczyną chorób górnych dróg oddechowych;
-
zalecana zwłaszcza na chore oskrzela i mokry odrywający kaszel;
-
jest przeciwwagą dla produktów śluzotwórczych, takich jak: nabiał, cukier i banany (szczególnie w okresie zimowym);
-
wykazuje działanie antywirusowe;
-
ze względu na swoją lekkostrawność i łagodność smaku doskonale wkomponowuje się w dziecięce menu.
Jak ugotować kaszę jaglaną? Sposobów jest wiele, a my zaprezentujemy dwa
I sposób
-
Prażymy kaszę jaglaną na patelni lub w garnku (kilka minut mieszamy suchą kaszę na małym ogniu, uwaga - nie przypalić).
-
Następnie zalewamy kaszę wrzątkiem i odlewamy spienioną wodę. W ten sposób pozbywamy się smaku goryczki, prażenie kaszy wzmacnia jeszcze bardziej jej rozgrzewające nasz organizm właściwości.
-
Zalewamy kaszę jaglaną wrzątkiem w stosunku 1:3 (np. na 1 szklankę kaszy 3 szklanki wody) doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy pokrywką, ustawiamy na najmniejszym ogniu i tak pod przykryciem bez mieszania gotujemy przez ok 15-20 min. Gotujemy do momentu pojawienia się na powierzchni kaszy "dziurek".
-
Gdy mamy jeszcze chwilę czasu, możemy odstawić przykryty garnek z kaszą, wtedy „dojdzie” pod przykryciem. Można ją również zawinąć w koc.
-
Aby kasza była sypka należy dodać wodę w proporcji 1:2.
II sposób
-
Sposób przygotowania jest nieco szybszy i nie przypalimy kaszy. Kaszę jaglaną zalewamy wrzątkiem, zagotowujemy, mieszamy i odlewamy spienioną wodę. Czynność możemy powtórzyć, jeśli kasza jest jeszcze niewystarczająco przepłukana.
-
Następnie postępujemy jak wyżej.
-
Zalewamy kaszę jaglaną wrzątkiem w stosunku 1:3 (np. na 1 szklankę kaszy 3 szklanki wody) doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy pokrywką, ustawiamy na najmniejszym ogniu i tak pod przykryciem bez mieszania gotujemy przez ok 15-20 min. Gotujemy do momentu pojawienia się na powierzchni kaszy dziurek.
-
Gdy mamy jeszcze chwilę czasu, możemy odstawić przykryty garnek z kaszą, wtedy „dojdzie” pod przykryciem. Można ją również zawinąć w koc.
-
Aby kasza była bardziej sypka należy dodać wodę w proporcji 1:2.
Kasza w ten sposób ugotowana stanowi doskonałą bazę do innych potraw.
Kasza jaglana z jabłkiem
-
W garnuszku ścieramy jabłko, dodajemy odrobinę wody i gotujemy na małym ogniu przez kilka minut.
-
Następnie dodajemy odrobinę cukru kokosowego/syropu klonowego/syropu z agawy lub miodu
-
Możemy również dodać przyprawy tradycyjne: cynamon, wanilię lub ostre w smaku: kurkumę, papryczkę, kardamon
-
Zawartość garnuszka z jabłkiem mieszamy z kaszą jaglaną (podgrzewamy, jeśli dodajemy wystudzoną kaszę) i przekładamy na talerz lub do miseczek.
-
Potrawę ozdabiamy tym, czym mamy, np.: owocami (morelami, bananami itp.) lub bakaliami (migdałami, rodzynkami).
Przepis ten szczególnie polecany dzieciom. Danie jest proste w wykonaniu, tak naprawdę wystarczy kasza i jabłko. Ma lekko kwaśny i słodki smak. Do gotowania kaszy jaglanej możemy dodać plaster świeżego imbiru (wzmocni to jeszcze rozgrzewające działanie potrawy). Do gotującego się jabłka możemy dodać suszone owoce takie jak morele, figi, daktyle i rodzynki. Spowoduje to, że nie będziemy musieli dosładzać potrawy. Nasze danie możemy jeszcze wzbogacić jagodami goji, morwą białą i wszelkiego rodzaju orzechami i pestkami. Możliwości jest dużo, wszystko zależy od tego, co lubimy albo co mamy w domu, a jagła będąca bazą potrawy będzie dobroczynnie wpływać na nasz organizm.
Kasza jaglana dla kuracjuszy
-
Kaszę jaglaną zalewamy wrzątkiem, zagotowujemy i odlewamy spienioną wodę.
-
1 szklankę kaszy jaglanej zalewamy 3 szklankami wywaru z warzyw.
-
Gotować pod przykryciem 20 min.
- Lekko posolić i dodać łyżeczkę masła.
Wywar może być z warzywami.
Kasza jaglana z olejem lnianym i jogurtem
Do ugotowanej uprzednio kaszy dodajemy łyżeczkę oleju lnianego i jogurt naturalny. Możemy przystroić potrawę owocami lub bakaliami. Kasza jaglana maskuje smak oleju lnianego i dlatego możemy go przemycić w dziecięcej diecie.
Kaszę jaglaną można przyrządzać również z mlekiem, dodając mleko do ugotowanej już kaszy lub gotować opłukaną wcześniej kaszę w mleku na małym ogniu (pamiętając o tym, że kilkakrotnie powiększa swoją objętość podczas gotowania).
Kaszę jaglaną polecamy również do dań głównych, jako zastępnik makaronu, ziemniaków lub innych kasz. Bardzo dobrze komponuje się z mięsem, warzywami i sosami, może być dodatkiem do zupy (np. krupniku).
Inne przepisy z kaszą jaglaną, znajdziesz tutaj.
Kasza jaglana ma również zastosowanie w kosmetyce. Zawiera dużo krzemu, który wpływa korzystnie na nasze włosy, paznokcie i skórę. Jagłę można stosować jako składnik maseczki lub peeling.
Przy zakupie kaszy jaglanej należy zwrócić uwagę na jej jakość. Ma to wpływ na jej smak i wartości odżywcze. Ponadto kasza jaglana zawiera w sobie stosunkowo dużo tłuszczu, zatem otwarta i z dostępem wilgoci, po dłuższym czasie jełczeje.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.